Relacja z I rundy Apis Power Cup i SSSuper Drift Cup 2013

W miniony weekend na lotnisku Bemowo odbyła się I runda Apis Power Cup - wyścigów na 1/4 mili oraz SSSuper Drift Cup 2013. Atmosferę zaciętej rywalizacji najlepiej oddają zdjęcia naszego fotoreportera.

I runda Apis Power Cup 2013, Bemowo – piękne BMW E30 w zawodach dritingowych.
fot. Piotr Kopeć „Moto Foto”

O tym unikatowym wydarzeniu w kalendarzu przeróżnych imprez sportu motorowego pisałyśmy wcześniej tu.

KONIECZNIE OBEJRZYJ NASZĄ NIESAMOWITA GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA! KLIKNIJ TU.

Wydarzenie Apis Power Cup połączyło dwie widowiskowe dyscypliny – wyścigi na jedną czwartą mili oraz drifting. O podium rywalizowało wielu czołowych, polskich zawodników; stawiły się także ekipy z zagranicy. Na starcie wyścigów na 1/4 mili można było zobaczyć nie tylko samochody o mocy ponad 1000 koni mechanicznych, które przyspieszają w 2 sekundy do „setki”, ale również mocarne motocykle, specjalnie przygotowane do takiej rywalizacji. W zawodach driftingowych można było z kolei powdychać mnóstwo dymu z opon niesamowitych dritowozów, których kierowcy prześcigali się w jeździe bokiem na czas w najbardziej kontrolowany, ale i spektakularny sposób.

Faktem jest, że uprawianie obu dyscyplin wiąże się z niesłychaną determinacją zawodników. Bardzo często zarówno samochody, jak i motocykle są przystosowane jedynie do występów na torze i kompletnie nie nadają sie do jazdy tymi pojazdami po drogach publicznych. Zatem jest to zarówno inwestycja, aby przygotować auto lub jednoślad do wyścigów równoległych, ale też wyrzeczenie, czyli rezygnacja z jazdy tak „wymuskanym” sprzętem na codzień. Dość powiedzieć, że samochody wymagają dużej ingenercji w zawieszenie (negatyw) i jednostki napędowe, a motocykle mają specjalnie wydłużone wahacze, aby mogły lepiej zachować równowagę przy starcie na maksimum swoich możliwości, jednocześnie nie „idąc na koło”. Zarówno motocykle, jak i driftowozy są też obniżane, co tym bardziej wyklucza je z poruszania się po naszych drogach.

I runda Apis Power Cup 2013, Bemowo: Suzuki Hayabusa przygotowana do wyścigów na 1/4 mili.
fot. Piotr Kopeć „Moto Foto”

 

Jedna czwarta mili
Już od dziesięciu lat wyścigi na jedną czwartą mili (402 m) elektryzują fanów najszybszych samochodów i motocykli w Polsce. Walka o puchary Apis Power Cup toczyła się w trzech kategoriach – Moto, Drag oraz Street. Kategoria Drag zarezerwowana jest dla profesjonalistów. Ich samochodów nie uświadczymy na ulicy.

W kategorii Street zmagały się mocne maszyny, które są dopuszczone do ruchu drogowego. Przewidziano dla nich walkę o tytuł króla ulic – King of Street. Uczestnikiem rywalizacji w tej kategorii może być każdy posiadacz prawa jazdy i sprawnego samochodu.

I runda Apis Power Cup 2013, Bemowo: warto było przyjść także po to, aby być świadkiem niesamowitych pokazów.

 

Wyścigi na jedną czwartą mili wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. W latach 70. popularne stały się tam samochodowe wyścigi uliczne „od przecznicy do przecznicy” – typowa architektura miast USA to główne aleje z przecznicami odległymi od siebie o 1/4 mili (ok. 402 metry). Wkrótce przedsiębiorczy Amerykanie obrócili tę nie do końca legalną rozrywkę w oficjalną i – co najważniejsze – dochodową dyscyplinę sportu. Obecnie znajduje się tam kilkanaście profesjonalnych torów z pełną infrastrukturą oraz trybunami dla tysięcy widzów, a wyłączne prawa do narodowych mistrzostw posiada asocjacja NHRA – wyścigowy odpowiednik NBA czy NHL.

SSSuper Drift Cup
Drifting to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu motorowego, polegająca na przejeździe obfitującego w zakręty toru za pomocą kontrolowanych poślizgów. Sędziowie oceniają przede wszystkim styl, precyzję oraz widowiskowość przejazdu. W zawodach udział wezieli najlepsi polscy drifterzy, a ich umiejętności oceniał zagraniczny skład sędziowski.

Pierwsza profesjonalna liga driftingowa powstała w Japonii, obecnie jej edycje odbywają się również w Wielkiej Brytanii, Malezji, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Wydarzenie obfitowało w wiele emocji wyścigowych, a atmosfera rywalizacji udzieliła się chyba wszystkim odwiedzającym imprezę. Wyniki poszczególnych klas są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia Sprintu Samochodowego: www.sss.org.pl

Najbliższe zawody odbędą się 1-2 czerwca w Kamieniu Śląskim. Będzie to druga runda Apis POWER Cup.

I runda Apis Power Cup 2013, Bemowo: dochodziło też do niezamierzonych zajść…

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze