Rekord prędkości motocykla na lodzie

Ekstremalne temperatury, ekstremalny motocykl, ekstremalna prędkość - zawodowy kaskader Craig Jones niedawno wrócił ze Szwecji gdzie, stawiając czoło zimowym temperaturom, ustanowił pierwszy na świecie rekord prędkości motocykla na lodzie.

Po kilku krótkich testach i kilku próbach, Craig na zmodyfikowanym modelu Buell 1125RTM osiągnął prędkość 238 km/h na zamarzniętym jeziorze Dallen, jadąc na kilkucentymetrowym lodzie oddzielającym  go od 1,226 miliona metrów sześciennych lodowatej wody.

Craig podczas bicia rekodu prędkości
fot. Harley Davidson

Ekstremalne warunki jazdy wymagały takiegoż samego wyposażenia, więc motocykl poddano kilku modyfikacjom. Instalacja wtrysku podtlenku azotu dostarczyła dodatkowych 50 KM na dystansie 1.1 km. Opony zostały wyposażone w wystające kolce (20 mm na tył i 15 mm na przód) umożliwiające utrzymanie przyczepności na niebezpiecznej powierzchni.

Nie zważając na ryzyko związane z próbą, Craig powiedział:
– Jestem przekonany, że to umysł jest największym czynnikiem ograniczającym zdobywanie szczytów. Im mniej myślisz o ryzyku tym łatwiej sobą kierujesz. Dla mnie to proste. Wrzucam biegi i jadę jak najszybciej mogę.

Śmiała postawa Craig’a jest lustrzanym odbiciem twórcy motocykli Buell, Eryka Buell’a, którego marzeniem było zbudowanie amerykańskiego motocykla sportowego najwyższej jakości. Buell rozpoczął karierę w Harley-Davidson w roku 1979 jako Junior Test Engineer i od razu awansował.  Jego innowacje przeniosły motocykle sportowe na następny poziom.

Craig Jones urodził się w Birmingham w Anglii. Osiągnął trzy światowe rekordy kaskaderskie:
– na modelu Buell XB12RTM – stoppie (jazda na przednim kole) na dystansie 305 metrów w dwie osoby z prędkości początkowej 192 km/h
– na modelu Buell XB9STM – stoppie na dystansie 225 metrów z prędkości początkowej 190 km/h
– na modelu Buell XB12RTM – stoppie na dystansie 266 metrów z prędkości początkowej 208 km/h

Odwiedź stronę www.buell.com/extreme aby zobaczyć „wybryki” Craig’a.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze