Rajdowy sezon 2010 – kalendarz i opis

Rajdy samochodowe to sport pełen wrażeń, nie tylko dla zawodników, ale i dla kibiców. Aby się o tym przekonać wystarczy wybrać się na rajd, a do wyboru mamy, aż cztery stopnie rozgrywek: od amatorskich - po profesjonalne rajdy. Zobacz, co nas czeka w tym sezonie.

KJS (Konkursowa Jazda Samochodem)
Najniższy stopień rajdowych rozgrywek to amatorskie imprezy typu KJS, czy Sprint. Tam zawodnikiem może być każda osoba, posiadająca auto i prawo jazdy. Mimo, że zawodnicy nie są licencjonowani, to nie brakuje im umiejętności i chęci do wygrywania. 

Aby zobaczyć taki rajd lub spróbować swoich sił jako kierowca wystarczy znaleźć najbliższy automobilklub i dowiedzieć się o terminy KJS, przez niego organizowanych. 

Aby dowiedzieć się więcej o klasach w rajdach samochodowych, kliknij tutaj, aby przeczytać naszą ściągę.

Mapa automobilklubów
http://www.pzm.pl/Kluby_zrzeszone_w_PZM 

3L-RD (3 Liga Rajdowy Debiut)
Zawodnicy startujący w 3L-RD mają za sobą szkolenie i egzamin na licencję R2. Poza tym muszą być wyposażeni w homologowaną, ochronną odzież oraz posiadać samochód przygotowany do sportu (spełniający wymogi załącznika J w zakresie obowiązkowego wyposażenia bezpieczeństwa). 

Kasia Kwaśnik z mężem są już gotowi do rajdowania.

Rajdy te mają 3 stopnie trudności:
– RD-3L 01 (z łączną długością prób ok. 10 km)
– RD-3L 02 (z łączną długością prób ok. 20 km)
– RD-3L 03 (z łączną długością prób ok. 30 km) 

Trzecia Liga przygotowuje zawodników do startu w poważniejszych rajdach, uczy rajdowych procedur i szlifuje umiejętności. Śledzenie postępów młodych zawodników, porażek i zwycięstw – to też frajda dla kibica. Większe automobilkluby organizują po klika eliminacji RD-3L w sezonie, warto zajrzeć na ich strony www. 

RPP (Rajdowy Puchar Polski)
Przedsionek mistrzowskiego cyklu rajdowego to rajdy RPP. Mimo, że rozgrywki w tym cyklu są jednodniowe – to całkowicie przypominają RSMP. Często nawet mistrzostwa Polski są łączone z rajdami RPP w ten sposób, że w jeden dzień startują dwa cykle na tej samej trasie, a w drugi dzień już tylko RSMP. 

Drugoligowe rajdy cieszą się dużą większą popularnością wśród kibiców, szczególnie, że można tam zobaczyć więcej starszych i kultowych rajdówek (z utraconą homologacją). By obejrzeć taki rajd wystarczy wybrać się na jedną z eliminacji:

19.03.2010, Piątek → do 21.03.2010, Niedziela
1 runda RPP – Rajd Mazowiecki
Automobilklub Polski w Warszawie

16.04.2010, Piątek → do 18.04.2010, Niedziela
2 runda RPP – Rajd Świdnicki
Automobilklub Sudecki w Świdnicy

Martyna Markowska zapewne już się szykuje do startów.
fot. szczepanrally.pl

14.05.2010, Piątek → do 16.05.2010, Niedziela
3 runda RPP – Rajd Lotos Baltic Cup
Automobilklub Orski w Sopocie

28.05.2010, Piątek → do 30.05.2010, Niedziela
4 runda RPP – Rajd Warmiński
Automobilklub Warmiński w Olsztynie

09.07.2010, Piątek → do 11.07.2010, Niedziela
5 runda RPP – Rajd Krakowski
Automobilklub Krakowski w Krakowie

06.08.2010, Piątek → do 08.08.2010, Niedziela
6 runda RPP – Rajd Rzeszowski
Automobilklub Rzeszowski w Rzeszowie

27.08.2010, Piątek → do 29.08.2010, Niedziela
7 runda RPP – Rajd Karkonoski
Automobilklub Karkonoski w Jeleniej Górze

10.09.2010, Piątek → do 12.09.2010, Niedziela
8 runda RPP – Rajd Wisły
Automobilklub Śląski w Katowicach

24.09.2010, Piątek → do 26.09.2010, Niedziela
9 runda RPP – Rajd Kormoran
Olsztyński Klub Rajdowy w Olsztynie

08.10.2010, Piątek → do 10.10.2010, Niedziela
10 runda RPP – Rajd Dolnośląski
Automobilklub Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

22.10.2010, Piątek → do 24.10.2010, Niedziela
11 runda RPP – Rajd Zamkowy
Automobilklub Zamkowy w Będzinie

Agnieszka Wierzchowska i Paweł Hankiewicz już nie długo wyjadą na oesy
fot. z archiwum A. Wierzchowskiej

19.11.2010, Piątek → do 21.11.2010, Niedziela
12 runda RPP – Rajd Barbórki Cieszyńskiej
Automobilklub Cieszyński w Cieszynie 

RSMP (Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski)
To już cykl bardzo profesjonalny, zobaczymy tam najlepiej jeżdżących polskich zawodników rajdowych. A również rajdówki z najwyższej półki i profesjonalne teamy. Rajdy RSMP trwają zwykle 2 dni, a czasem zaczynają się wieczornym, widowiskowym prologiem w przeddzień zawodów.

Dla kibiców to wrażenia na wysokim poziomie. Mogą podziwiać zawodników na trasie, śledzić walkę o sekundy na wynikach on-line, zwiedzić rozbudowaną strefę serwisową.
By tego wszystkiego zasmakować wystarczy wybrać się na rajd:

16.04.2010, Piątek → do 18.04.2010, Niedziela
1 runda RSMP – Rajd Elmot
Automobilklub Sudecki w Świdnicy

14.05.2010, Piątek → do 16.05.2010, Niedziela
2 runda RSMP – Rajd Lotos Baltic Cup
Automobilklub Orski w Sopocie

04.06.2010, Piątek → do 06.06.2010, Niedziela
3 runda RSMP, 3 runda ERC – Rajd Polski
Automobilklub Polski w Warszawie 

02.07.2010, Piątek → do 04.07.2010, Niedziela
4 runda RSMP – Rally Bohemia/CZ
Autoklub Bohemia w Ceska Lipa 

06.08.2010, Piątek → do 08.08.2010, Niedziela
5 runda RSMP + FIA-CEZ Rally Trophy – Rajd Rzeszowski
Automobilklub Rzeszowski w Rzeszowie 

03.09.2010, Piątek → do 05.09.2010, Niedziela
6 runda RSMP – Rajd Warszawski
Automobilklub Polski w Warszawie 

17.09.2010, Piątek → do 19.09.2010, Niedziela
7 runda RSMP + FIA-CEZ Rally Trophy – Rally Kosice/SK
Autoklub Košice w Košicach 

08.10.2010, Piątek → do 10.10.2010, Niedziela
8 runda RSMP – Rajd Dolnośląski
Automobilklub Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku 

Zachęcamy do czynnego kibicowania podczas rajdów samochodowych, szczególnie paniom, startującym w roli kierowcy, czy pilota!

Kalendarz sportu samochodowego
http://www.pzm.pl/Kalendarz/Samochody 

Najnowsze

Wirtualna wystawa Yamaha

Dla każdej motocyklistki, internetowych szperaczy i wielbicieli sieciowych wrażeń, Yamaha przygotowała gratkę! Od 19 lutego zaprasza do wirtualnej hali dostępnej w internecie. Można obejrzeć pojazdy marki, dostać upominki i wziąć udział w konkursie, by wygrać kask z autografem Jamesa Toselanda.

fot. Yamaha

Za oknami zima w pełni. Ostry mróz skutecznie zniechęca do wyjścia na dwór. Ale nawet jeśli niesprzyjająca pogoda, korki i problem z zaparkowaniem odstraszają Cię od wizyty na tegorocznej Wystawie Motocykli i Skuterów w Warszawie, która odbędzie się w najbliższy weekend, to nie wszystko musi Cię ominąć!

Yamaha przygotowała wirtualną wystawę, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie produkty marki w trzech sektorach: moto, atv i marine. Za jednym kliknięciem myszki dowiesz się jakim skuterem najlepiej omijać miejskie korki, który motocykl wyzwoli w kierowcy sto procent adrenaliny i co wybrać na początku swojej dwukołowej przygody. 

 

fot. Yamaha

Za pomocą opcji 360 stopni wszystko można obejrzeć pod dowolnym kątem, a w galerii i sekcji video zobaczyć, jak pojazdy radzą sobie w akcji. Dostępna będzie także możliwość umówienia się na jazdę testową u dealera i przeprowadzienie rozmowy on-line z ekspertami z Yamahy. 

Odwiedziny na stronie warto zacząć od stoiska informacyjnego. Po zapisaniu się, otrzymasz pakiet upominkowy, który przyjdzie pocztą. Można także wziąć udział w konkursie, w którym wygraną są kaski Suomy z autografem „super bikera” Jamesa Toselanda.

Szczegóły od 19 lutego na stronie www.wystawa-yamaha.pl

Najnowsze

VW Polo projektowany przez kobietę

Coraz częściej zdarza się, że do projektowania wnętrza samochodów, których grupą docelową są kobiety zatrudnia się właśnie płeć piękną. Za wygląd środka Volkswagena Polo odpowiada Oona Scheepers. Wcześniej pracowała także dla Porsche i Audi.

Oona Scheepers
fot. designindaba.com

Uznawana w branży designerka, urodziła się w niewielkiej miejscowości Prieska w RPA; ukończyła technikum w Kapsztadzie, w specjalności  projektowanie graficzne. Jest wyznawczynią zasady, że każda linia ma swoją funkcję. Jej finezję możemy docenić w produkowanych w ostatnich latach modelach: Porsche Carrera GT, Cayenne i Cayman, Audi R8, A5 i A4 oraz w show carach marki z Ingolstadt.

Obecnie Oona pracuje dla Volkswagen Design i jej dziełem jest kolorystyka wnętrza, faktury tapicerek i plastików w najnowszym modelu Polo.

Nasz test nowego Polo czytaj tu.

Jak sama mówi – ubiera samochód we wszystko to, co można w nim zobaczyć lub dotknąć: od wyboru barwy, a co za tym idzie – atmosfery wnętrza, po wykładzinę podsufitki, czy podłogi, oraz dywaniki.

Aby zobaczyć film, w którym Oona opowiada o stylizacji Volkswagena Polo, kliknij tu.

Faktem jest, że we wnętrzu nowego Polo – jak na auto rodem z Volkswagena – jest dość przytulnie. Ponadto układ deski rozdzielczej jest bardzo czytelny, a przy tym dziecinnie prosty w obsłudze. Zegary, które do tej pory były podświetlane na niebiesko – zmieniły swój kolor na biały. Główna konsola składa się z rzędu ergonomicznie rozplanowanych przycisków i pokręteł. Poniżej znajduje się dotykowy, kolorowy monitor obsługujący nawigację i zestaw audio. Pod nim jest centrum dowodzenia automatyczną klimatyzacją.

Oona Scheepers (z lewej) i jej pracowniczka,  Helyn Latham przy projektowaniu Audi R8.
fot.carbodydesign.com

Czerń kokpitu można rozświetlić ciekawymi zestawieniami barw tapiecerek i bocznych obić – wszystko zależy od naszej inwencji twórczej, a Oona Scheepers zadbała, aby było w czym wybierać. 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

Naomi Campbell z Lotusem dla Haiti

Słynna fotomodelka wraz z producentem sportowych samochodów Lotus postanowili połączyć siły, by zebrać fundusze dla Haiti. Aukcja limitowanej do 8 egzemplarzy edycji modelu Evora "Naomi dla Haiti" będzie licytowana online od 19 lutego.

fot. Lotus

Aby oznaczyć te wyjątkowe egzemplarze, samochody zostały ozdobione flagą Haiti na błotnikach i bogato wyposażone. Pod okiem Naomi auto zaprojektował Donato Coco, dyrektor oddziału stylistycznego Lotusa. Limitowana Evora wyróżnia się specjalnym, srebrno-złotym lakierowaniem nadwozia, podobną kolorystyką wnętrza z różowymi wstawkami (np. napis Naomi na oparciu foteli).

Pierwszy samochód zostanie zlicytowany na specjalnym, charytatywnym pokazie mody „Naomi Campbell’s Fashion for Relief TM”, który odbedzie się w stolicy Wielkiej Brytanii podczas London Fashion Week 18 marca w Domu Somerset. Dzień później ruszy aukcja kolejnych 7 sztuk aut w internecie – dokładnie o 8 rano, a zakończy się 28 lutego o 12 w południe.

fot. Lotus
fot. Lotus

 

 

 

 

 

fot. Lotus

Kwota zgromadzona na aukcji oraz oferent, który wylicytował najdroższy egzemplarz Evory zostanie ogłoszony przez Naomi Campbell na stoisku Lotusa podczas salonu samochodowego w Genewie 2 marca 2010.

Tymczasem Naomi także wczoraj zorganizowała charytatywny pokaz, gdzie na wybiegu poza ogranizatorką można było podziwiać takie gwaizdy jak: Helena Christensen, projektantka Diane von Furstenberg, Donna Karan, czy celebrytkę Kelly Osbourne. Pokaz uświetniła również księżna Yorku – Sarah Ferguson. Pokaz był poświęcony nie tylko ofiarom trzęsienia ziemi, ale wspomnieniu Alexandra McQueena – znanego projektanta, który zmarł trzy dni temu; prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

fot. Lotus

http://www.naomiforhaiti.com/

Najnowsze

Hamilton najszybszy w testach F1

Po czterech dniach testów w Jerez zespoły F1 odpoczywać będą tylko do środy, kiedy rozpoczną się następne treningi. Najszybszy w tym tygodniu okazał się Lewis Hamilton. Robert Kubica był dzisiaj czwarty. 

Lewis Hamilton
fot. McLaren

Ze względu na różne zadania i programy zaplanowane przez teamy, a także kapryśną pogodę, trudno jest porównywać czasy osiągane przez zawodników w ciągu ostatnich czterech dni.

Najlepszym czasem może się jednak pochwalić w tym tygodniu Lewis Hamilton. Pomimo, że sobotnia sesja rozpoczynała się na mokrym torze, we wczesnych godzinach popołudniowych kierowcy mieli do dyspozycji już znacznie lepsze warunki.  Obiecująco wyglądały dzisiaj przejazdy Rubensa Barrichello w Williamsie FW 32. Zespół pracował przez pierwsze trzy dni nad ustawieniem silnika Coswortha. Dzisiaj, zanim pojawiły się problemy ze skrzynią biegów, był w stanie wykonać prawie cały zaplanowany program.

Robert Kubica, który odnotował dzisiaj czwarty czas, był tylko o kilkanaście tysięcznych wolniejszy niż kierowca Williamsa i o ponad 0,3 sekundy szybszy niż Michael Schumacher. Polak stwierdził, że każdy dzień przynosi zdecydowaną poprawę w ustawieniu bolidu co wskazuje, że zespół obrał właściwy kierunek prac.

Tor Jerez powita ponownie kierowców F1 w przyszłą środę.

Poz.

Kierowca

Zespół

Czas

Różnica

Liczba okrążeń

1

Lewis Hamilton

McLaren

1:19,583

113

2

Adrian Sutil

Force India

1:20,180

+0,597

83

3

Rubens Barrichello

Williams

1:20,341

+0,758

90

4

Robert Kubica

Renault

1:20,358

+0,775

85

5

Michael Schumacher

Mercedes

1:20,613

+1,030

83

6

Sebastian Vettel

Red Bull

1:21,203

+1,620

89

7

Felipe Massa

Ferrari

1:21,485

+1,902

160

8

Pedro de la Rosa

Sauber

1:22,134

+2,551

105

9

Lucas di Grassi

Virgin

1:22,912

+3,329

63

10

Jaime Alguersari

Toro Rosso

1:38,734

+4,489

98

Najnowsze