Paula Lazarek

Rajdowy Mistrz Polski w RSMP rozpoczyna sezon! Pierwszy rajd już w ten weekend

Rajdowy Mistrz Polski sezonu 2020, zespół Hyundai Poland Racing wyrusza do walki o obronę tytułu w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Bracia Jarosław i Marcin Szeja przystępują do tegorocznej rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w barwach zespołu Hyundai Poland Racing.

Utalentowana i doświadczona na rajdowych trasach załoga, weźmie udział w siedmiu zaplanowanych na sezon 2021 rundach rozgrywanych na terenie Polski, Litwy i Słowacji, zasiadając w Hyundaiu i20 R5, obsługiwanym przez utytułowaną firmę Kowax 2Brally. Załoga wraz z całym zespołem Hyundai Poland Racing zadebiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, rozpoczynając rywalizację od Rajdu Žemaitija rozgrywanego na Litwie w dniach 4-6 czerwca.

Jarosław i Marcin Szejowie to aktualni mistrzowie Polski w klasie Open 4WD. Razem z urzędującym Rajdowym Mistrzem Polski sezonu 2020, zespołem Hyundai Poland Racing rozpoczną walkę o najwyższe laury, broniąc mistrzowskiego tytułu w sezonie 2021. Szejowie przejadą cały sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Hyundaiem i20 R5, zaliczając m.in. Rajd Polski kwalifikowany do rundy rajdowych mistrzostw Europy, czy domowy Rajd Śląska.

Obsługą samochodu Braci Szeja zajmie się zespół Kowax 2Brally prowadzony przez Bartłomieja Borutę. W sezonie 2021 załoga przejedzie pierwsze cztery rundy w cenionej przez środowisko rajdowe maszynie – Hyundaiu i20 R5. Zwieńczenie sezonu 2021 będzie możliwością do debiutu Hyundaia i20 N Rally2, w którym załoga po raz pierwszy przejedzie po polskich odcinkach specjalnych. Kowax 2Brally posiada ogromne doświadczenie w przygotowywaniu samochodów rajdowych marki Hyundai. Do tej pory z usług Kowax 2Brally skorzystali tacy kierowcy i piloci rajdowi jak: Szymon Gospodarczyk, Aron Domżała, Robert Hundla czy Jakub Gerber. W sezonie 2020 Jari Huttunen i Mikko Lukka razem z zespołem Hyundai Poland Racing wywalczyli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zdobywając tytuł Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Załoga osiągnęła świetny rezultat za kierownicą Hyundaia i20 R5, przygotowanego przez zespół Kowax 2Brally.

Kalendarz startów zespołu Hyundai Poland Racing

1. 04.06-06.06 – Rajd Žemaitija (Kielmy, Litwa)
2. 18.06-20.06 – Rajd Polski (Mikołajki)
3. 16.07-18.07 – Rajd Nadwiślański (Puławy)
4. 05.08-07.08 – Rajd Rzeszowski (Rzeszów)
5. 09.09-10.09 – Rajd Śląska (Chorzów)
6. 01.10-03.10 – Rajd Świdnicki (Świdnica)
7. 15.10-17.10 – Rajd Koszyc (Słowacja)

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Wypożyczasz samochód elektryczny, a firma sadzi drzewo. Dobry sposób na walkę z zanieczyszczeniem środowiska?

Jedna z firm, zajmując się wynajmem długoterminowym, rusza ze swoim pierwszym międzynarodowym projektem wspierającym bioróżnorodność. Za każdy wynajęty przez klienta samochód elektryczny lub hybrydowy, posadzi w danym kraju jedno drzewo.

Rosnące obawy dotyczące zmian klimatycznych sprawiły, że zrównoważony rozwój znalazł się w centrum strategii firm na całym świecie. Arval, jako jeden z liderów rynku wynajmu pojazdów, chce być motorem pozytywnych zmian w kierunku zrównoważonej mobilności i aktywnie uczestniczyć w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

1 zelektryfikowane auto = 1 posadzone drzewo

Za każdy wynajęty przez klienta samochód elektryczny lub hybrydowy, Arval posadzi w danym kraju jedno drzewo. W ten sposób firma chce promować lokalną bioróżnorodność, a także zaangażować swych pracowników i klientów w działania na rzecz środowiska. Do końca 2025 roku Arval zamierza posadzić ponad 500 000 drzew. W Polsce firma wsparła już między innymi nasadzenia w Lipuszu na Kaszubach, gdzie w 2017 roku huragan zniszczył 4,2 tys. hektarów lasu.

W projekcie odbudowy lasów Arval współpracuje z firmą Reforest’Action, której działalność skupia się wokół ochrony, odtwarzania i sadzenia nowych lasów na całym świecie. Będzie ona odpowiedzialna za nadzór nad realizacją programu i za proces sadzenia drzew w krajach, w których działa Arval.

Wymierne efekty dla środowiska

Projekt został początkowo uruchomiony w 8 krajach, w których Arval wynajął w 2021 roku najwięcej samochodów zelektryfikowanych. Są to Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania. Plan zakłada zasadzenie przez Arval ponad 70 000 drzew do końca bieżącego roku, a do końca 2025 roku – 500 000 drzew.

Poprzez nową inicjatywę firma będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na tereny leśne. Drzewa wytwarzają tlen dla nas wszystkich, pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, są schronieniem dla dzikich zwierząt, a nasadzenia i pielęgnacja generują nowe miejsca pracy. Ekologiczny i społeczny wpływ tych działań będzie więc można zmierzyć. Do końca 2025 przy udziale firmy zostaną zasadzone drzewa, które:

  • pochłoną 75 000 ton CO2
  • stworzą schronienie dla 1 500 000 zwierząt
  • wyprodukują tlen, który zaspokoi miesięczne potrzeby 2 000 000 ludzi
  • wygenerują 500 000 godzin pracy w leśnictwie

Najnowsze

Pijany kierowca wyprzedzał na zakazie. Zabił swojego pasażera

Alkohol i brawura to najbardziej niebezpieczne połączenie na drodze. Bardzo łatwo można doprowadzić do takiej tragedii jak ta.

Nie wiemy co dokładnie wydarzyło się tuż przed tym zdarzeniem, więc trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat jego przebiegu. Kierujący Nissanem Primerą wyprzedzał auto z kamerą na podwójnej ciągłej, ale w miejscu bezpiecznym. Droga była pusta i prosta, a zakaz wyprzedzania spowodowany jedynie wjazdem na teren jakiegoś zakładu oraz dochodzącą do głównej polną drogą.

Tragiczny wypadek podczas wyprzedzania. Auta roztrzaskały się w drobny mak!

Nie było niczego co mogłoby sprawić, że Primera pojawiła się w kadrze już jadąca w poślizgu. Prawdopodobnie kierowca zbyt ostro zjechał na lewą stronę, złapał pobocze i zaczął tracić kontrolę nad autem, które ostatecznie wypadło z drogi i zaczęło koziołkować.

Tak dochodzi do śmiertelnych wypadków

Jak się później okazało, prowadzący Nissana był pijany. W zdarzeniu zginął jadący z nim pasażer.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Rusza rozbudowa mostu w Sandomierzu. Co się zmieni i kiedy nowym mostem pojadą kierowcy?

Przeprawa przez Wisłę w Sandomierzu niedługo będzie dwujezdniowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę mostu w ciągu drogi krajowej nr 77 łączącej województwa świętokrzyskie i podkarpackie.

Przeznaczony do rozbudowy stary most w Sandomierzu jest od kilku lat wyłączony z ruchu ze względu na zły stan techniczny. Aktualnie przeprawa przez Wisłę odbywa się po usytuowanym równolegle obiekcie, który został wybudowany w 2011 roku. Ruch odbywa się jedną jezdnią w obu kierunkach. Docelowo przeprawa przez Wisłę będzie dwujezdniowa, co powinno znacząco zwiększyć komfort podróży zarówno między prawo- i lewobrzeżną częścią miasta, jak i między województwami świętokrzyskim i podkarpackim.

Najważniejsze parametry mostu po rozbudowie: 

  • długość mostu (płyty pomostu): 457,2 m 
  • liczba przęseł: 5
  • rozpiętości teoretyczne przęseł: 84,8 + 3×95,4 + 84,8 [m]
  • szerokość jezdni: 2×3,5 m
  • obustronne opaski: 2×0,8 m
  • jednostronny chodnik: 1,5 m

Inwestycja powinna być zrealizowana w ciągu 34 miesięcy od podpisania umowy z doliczeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Oznacza to, że nowym mostem kierowcy pojadą w drugiej połowie 2024 roku.  

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Pracownik stacji uratował dziewczynkę przed śmiertelnym potrąceniem!

Do dramatycznych wydarzeń doszło na stacji benzynowej w centrum Wieprza. Dzięki czujności jej pracownika udało się uniknąć tragedii.

Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu na stacji paliw przy ulicy Beskidzkiej w centrum Wieprza (woj. małopolskie). Na nagraniu z monitoringu widać, jak pozostawiona bez opieki dziewczynka, biegnie w stronę ruchliwej ulicy. Truchtem podąża za nią mężczyzna – pracownik stacji.

Pracownik stacji benzynowej uratował życie klienta

Dziecko z nieznanych przyczyn chciało najprawdopodobniej przebiec na drugą stronę ulicy. W ostatniej chwili mężczyzna próbuje je złapać, ostatecznie przewracając się razem z nim na asfalt.

Uważny kierowca uratował motocyklistę

Dokładnie w tym momencie nadjechał tir. Jego kierowca widział co się dzieje, zaczął hamować i zjechał na przeciwległy pas. Gdyby jednak nie interwencja pracownika stacji, dziecko i tak mogłoby wbiec pod 40-tonowy zestaw, co nawet przy niedużej prędkości mogłoby zakończyć się śmiercią.

Najnowsze