Edyta Klim

Rajd Dakar 2020 – 8 zawodniczek na mecie!

Po 12-stu etapach bardzo trudnej rywalizacji w Rajdzie Dakar, 8 zawodniczek z kategorii Bike i Car osiągnęło upragnioną metę!

Najlepszy, kobiecy wynik rajdu należy oczywiście do Królowej Dakaru. Swój 10-ty start w tym rajdzie Laia Sanz (GasGas 450) ukończyła na 18. pozycji.

Niemałym sukcesem może się pochwalić Sara Garcia (Yamaha WRF450), która została pierwszą zawodniczką z Europy, która pokonała rajd na motocyklu, bez wsparcia technicznego (Original by Motul) i zajęła do tego 22. lokatę!

Taye Perry (KTM 450) i Kirsten Landman (KTM 450) to zawodniczki z Południowej Afryki, które swój pierwszy start w Dakarze zwieńczyły metą. A łatwo nie było. Taye Perry, która ma jedynie 158 cm wzrostu i wagę „piórkową” na koniec 11 etapu, po upadku motocykla, zmuszona była dopchać go do mety! Jej 77. miejsce na mecie to dowód wielkiej siły, a Kirsten Landman ukończyła rywalizację na 55. miejscu.

Mirjam Pol (Husqvarna FR450) swój 8. start w Rajdzie Dakar zwieńczyła 41. miejscem, przy czym nigdy nie zastanawiała się na trasie, gdy trzeba było pomóc konkurentom w tarapatach, kosztem własnego czasu.

W kategorii samochodów Cristina Gutierrez z pilotem Pablo Moreno (Mitsubishi Eclipse Cross) konsekwentnie pokonywali kolejne etapy, zajmując 42. lokatę. Fernanda Kanno i Alonso Carillon (Toyota Landcruiser) z Peru ukończyli rajd na 57. pozycji.

Camelia Liparoti i pilot Annett Fischer nie uniknęły problemów technicznych w swojej Różowej Panterze (Yamaha YXZ1000R) i ukończyły jedynie 5 etapów rywalizacji. Mety ze swoim zespołem nie osiągnęła także Mayami Kezuka, która wspierała technicznie kierowcę i pilota w ciężarówce Hino 600.