Rajd Aïcha des Gazelles – startuje 13 pań z Renault

15 marca 2014 roku siedem załóg grupy Renault wystartuje z Trocadéro we Francji w nowej edycji Rajdu Aïcha des Gazelles. Panie usiądą za kierownicami Dacii Duster.

Trzynaście „Gazeli”, będących współpracowniczkami Grupy Renault, będzie rywalizować w kategoriach crossover i 4×4. Od 1990 roku Rajd Aïcha des Gazelles jest jedynym w stu procentach kobiecym rajdem międzynarodowym. Każdego roku na marokańską pustynię przyjeżdża 320 uczestniczek (tj. 160 załóg), które biorą udział w wyścigu na orientację, wymagającego wytrzymałości, zaradności i współpracy. Na mecie kryterium oceny nie jest prędkość przejechania trasy, ale liczba przebytych kilometrów i – pośrednio – emisja CO2.

Do udziału w tegorocznym rajdzie, który potrwa dziewięć dni (od 19 do 27 marca), w kategorii crossover wytypowano dwanaście współpracowniczek Renault. Spośród 130 ochotniczek w listopadzie ubiegłego roku, na podstawie dossier, jury wstępnie wybrało 50 kandydatek. Tym 25 parom z całego świata postawiono jeden cel: być częścią załogi, która weźmie udział w rajdzie!  Podczas weekendu, od 22 do 24 listopada, drużyny uczestniczyły w eliminacjach.

Zawodniczki Rajdu Aïcha des Gazelles
fot. Renault

Zawodniczki oceniano biorąc pod uwagę ich sprawność fizyczną i psychiczną: zdolności sportowe, wytrwałość, determinację, odporność, odwagę, solidarność, lecz także umiejętność wspólnego podejmowania decyzji, zwalczania stresu, taktyczne podejście do terenu. O ich kondycję fizyczną zadbała Karine Baillet, mistrzyni w wielodyscyplinarnych rajdach sportowych. Ochotniczki zdobywały sprawność fizyczną (kulturystyka, bieganie, orientacja w terenie), wiedzę związaną z mechaniką pojazdów (sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego i oleju itp.), pokonywały tor z przeszkodami i brały udział w warsztatach psychologicznych. „Gazele”, dumne z tego, że reprezentują Renault, inspirują wiele kobiet i mężczyzn pracujących dla Grupy. Grupa wspiera rozwój osobisty i zawodowy swoich pracowniczek, realizując tym samym założenia programu women@renault, którego głównym celem jest promowanie kobiet w firmie. Program ten, wdrożony w trzynastu krajach, przyniósł już wymierne efekty. Opiera się na dwóch filarach: społeczności złożonej z 4000 członków i elementach zarządzania zasobami ludzkimi, a jego celem jest zwiększenie liczby kobiet wśród pracowników oraz ich rozwój.

Celem Rajdu Aïcha des Gazelles jest przejechanie danej trasy tak, by na liczniku było jak najmniej kilometrów. Aby pokonać pustynię, zapewnić trwałość sprzętu i spełnić warunki bezpieczeństwa, samochody – dodałam Dacia Duster (w kategorii crossover) zostały przygotowane w centrum budowy prototypów w Technocentre. Pojazdy poddano specyficznym adaptacjom technicznym (wzmocnione zawieszenie oraz aluminiowe płozy pod tylnym mostem). Samochody wyposażono także w świetlny kompas na desce rozdzielczej, drugie koło zapasowe, urządzenie Terratrip do precyzyjnego pomiaru dystansu (z dokładnością 20 metrów na 1 km).

Prototyp Dacia Duster 4×4 również zaprojektowano specjalnie do rajdu. Struktura została ponownie całkowicie „przespawana”, dodano wzmocnienie podtrzymujące zawieszenie tylne i przednie. Pojazd podniesiono o 80–120 mm (w zależności od regulacji dostosowanych do bieżących potrzeb). Powiększono także rozstaw kół o 25 mm z każdej strony. Większe koła zostały wyposażone w opony terenowe 225/75R16. Silnik o mocy niemal 200 CV połączono z sekwencyjną sześciobiegową skrzynią biegów. Z przodu i z tyłu dodano przekładnie różnicowe o limitowanym poślizgu.

PODSTAWOWE LICZBY

–     17,6% pracowników Grupy Renault stanowią kobiety (w 1999 roku 10%),

–      w 2013 roku 20% kluczowych stanowisk w Grupie Renault zajmowały kobiety (w 2012 roku 17%),

–      34% pracowników w dziale sprzedaży nowych samochodów we Francji to kobiety (w 2009 roku 14%),

–      80% pracowników zatrudnionych w dziale sprzedaży Dacia stanowią kobiety,

–      od 2010 roku około 400 kobiet skorzystało z co najmniej jednej części programu women@renault:

Aby śledzić wyniki warto odwiedzić bloga http://gazelles-womenrenault.com/blog/?lang=fr

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze