Edyta Klim

Raftaar – kobiecy oddział policji na motocyklach

Policja w Dehli szkoli 600 kobiet-oficerów do motocyklowego oddziału Raftaar, którego głównym zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo kobiet w stolicy Indii.

Kobiety i dziewczęta w Indiach borykają się z wieloma zagrożeniami – od gwałtu, uprowadzenia i morderstwa dla posagu, po molestowanie seksualne, ataki z użyciem kwasu i aranżowane małżeństw dzieci. Ankieta przeprowadzona przez fundację Thomson Reuters w październiku wykazała, że ​​Delhi w Indiach i Sao Paulo w Brazylii to najgorsze miasta na świecie pod względem przemocy seksualnej wobec kobiet. Miasta te zwane są „stolicami gwałtu”…

Według policyjnych zapisów w 2016 r. w Delhi odnotowano ponad 2150 gwałtów, jednak liczba ta nie odzwierciedla całkowitej ich liczby, ponieważ wiele przypadków nie zostaje zgłoszonych. A i tak jest to wzrost o 67 procent od 2012 roku. Osoby, które przeżyły przestępstwa seksualne, często padały ofiarą upokorzenia, także na posterunkach policji i w szpitalach. Policja często nie chciała rejestrować skarg, a ofiary i świadkowie byli mało chronieni.

Indyjskie władze na szczęście widzą ten problem. Wprowadzono już ostrzejsze kary za przestępstwa na tle seksualnym i utworzono 24-godzinny telefon zaufania dla kobiet. Sądy mają przyśpieszony tryb orzekania w takich sprawach oraz fundusz na finansowanie ośrodków kryzysowych dla ofiar. Dodatkowo utworzono stanowiska dla kobiet w wielu komendach policji w Delhi, a tysiące policjantów otrzymywało lekcje uwrażliwiania na płeć. Delhi ma więcej patroli, inwigilacji i punktów kontrolnych w nocy i w grudniu rusza specjalny oddział kobiecych policjantek na motocyklach.

– Zasadniczo jest to solidna strategia ograniczania przestępczości ulicznej. Siły motocyklowe, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, zwiększą widoczność policji na ulicach i uspokoją kobiety – mówi Dependra Pathak, rzecznik prasowy policji w Delhi.

Kobiecy patrol Raftaar będzie wyposażony w broń palną, gaz pieprzowy, paralizatory i kaski z łącznością, a ich działania będą nagrywane mini kamerami. Policjantki przemieszczać się będą na motocyklach i zawsze w parach. Dzięki policjantkom na motocyklach kobiety w Dehli będą mogły poczuć większe wsparcie i ochronę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze