Raftaar – kobiecy oddział policji na motocyklach

Raftaar – kobiecy oddział policji na motocyklach
Policja w Dehli szkoli 600 kobiet-oficerów do motocyklowego oddziału Raftaar, którego głównym zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo kobiet w stolicy Indii.

Kobiety i dziewczęta w Indiach borykają się z wieloma zagrożeniami - od gwałtu, uprowadzenia i morderstwa dla posagu, po molestowanie seksualne, ataki z użyciem kwasu i aranżowane małżeństw dzieci. Ankieta przeprowadzona przez fundację Thomson Reuters w październiku wykazała, że ​​Delhi w Indiach i Sao Paulo w Brazylii to najgorsze miasta na świecie pod względem przemocy seksualnej wobec kobiet. Miasta te zwane są „stolicami gwałtu”…

Według policyjnych zapisów w 2016 r. w Delhi odnotowano ponad 2150 gwałtów, jednak liczba ta nie odzwierciedla całkowitej ich liczby, ponieważ wiele przypadków nie zostaje zgłoszonych. A i tak jest to wzrost o 67 procent od 2012 roku. Osoby, które przeżyły przestępstwa seksualne, często padały ofiarą upokorzenia, także na posterunkach policji i w szpitalach. Policja często nie chciała rejestrować skarg, a ofiary i świadkowie byli mało chronieni.

Indyjskie władze na szczęście widzą ten problem. Wprowadzono już ostrzejsze kary za przestępstwa na tle seksualnym i utworzono 24-godzinny telefon zaufania dla kobiet. Sądy mają przyśpieszony tryb orzekania w takich sprawach oraz fundusz na finansowanie ośrodków kryzysowych dla ofiar. Dodatkowo utworzono stanowiska dla kobiet w wielu komendach policji w Delhi, a tysiące policjantów otrzymywało lekcje uwrażliwiania na płeć. Delhi ma więcej patroli, inwigilacji i punktów kontrolnych w nocy i w grudniu rusza specjalny oddział kobiecych policjantek na motocyklach.

- Zasadniczo jest to solidna strategia ograniczania przestępczości ulicznej. Siły motocyklowe, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, zwiększą widoczność policji na ulicach i uspokoją kobiety - mówi Dependra Pathak, rzecznik prasowy policji w Delhi.

Raftaar – kobiecy oddział policji na motocyklach
Kobiecy patrol Raftaar będzie wyposażony w broń palną, gaz pieprzowy, paralizatory i kaski z łącznością, a ich działania będą nagrywane mini kamerami. Policjantki przemieszczać się będą na motocyklach i zawsze w parach. Dzięki policjantkom na motocyklach kobiety w Dehli będą mogły poczuć większe wsparcie i ochronę.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.