Punkty karne przez internet – jak sprawdzić?

Kierowcy od dawna czekają na możliwość sprawdzenia stanu punktów karnych przez internet. Ministerstwo planuje wdrożenie takiego systemu już 1 kwietnia. Jak będzie wyglądała procedura?

Możliwość sprawdzenia punktów karnych będzie kolejną e-usługą oferowaną po historii pojazdu czy bezpiecznym autobusie. Funkcjonalność będzie dostępna jeszcze przed premierą systemu CEPiK 2.0, która jest obecnie planowana na 2018 rok. 

Kierowcy będą mogli sprawdzić stan punktów karnych bez konieczności odwiedzania komisariatu policji. Dodatkowo otrzymają dokładną datę popełnionego wykroczenia. Dzięki temu będzie wiadomo, kiedy wygasają punkty. Żeby mieć dostęp do tej usługi wystarczy założyć „profil zaufany”, który można potwierdzić w urzędzie. Obecnie  korzysta z niego niecałe 700 tys. obywateli, ale rząd liczy na to, że nowa usługa mocno ożywi zainteresowanie takimi usługami.

Oprócz punktów karnych dowiemy się również o punktach tymczasowych, które możemy otrzymać podczas kontroli policyjnej, gdy odmówimy przyjęcia mandatu. Punkty widnieją na koncie do czasu rozstrzygnięcia sprawy sądowej. Gdy przegramy, są aktywne od dnia ich przyznania.

Na chwilę obecną jedynym sposobem na sprawdzenie stanu konta są odwiedziny na komisariacie policji. Jest to nie tylko kłopotliwe, ale zabiera też sporo czasu. Żeby uzyskać pisemną informację w postaci zaświadczenia, trzeba będzie zapłacić 17 złotych i dopiero udać się na komisariat.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze