Ile kosztuje rejestracja i ubezpiecznie przyczepy?

Lekka przyczepa jest praktycznym udogodnieniem, gdy do przetransportowania mamy ponadwymiarowy ładunek. Jeśli zdecydujemy się na zakup warto wiedzieć jakie koszty dodatkowe czekają nas przy rejestracji takiej przyczepy.

Jeśli samochód nie ma fabrycznie haka holowniczego, musimy go zainstalować, a następnie zalegalizować w Stacji Kontroli Pojazdów (koszt 35 zł). Następnie w wydziale komunikacji urzędnik musi wbić nam hak w dowód rejestracyjny.

Przed zakupem należy sprawdzić, jak ciężką przyczepę możemy holować. Bardzo ważne, aby sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, czy po doczepieniu przyczepy Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC) zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie przekracza 3,5 tony. Jeśli przekracza, taki zespół podlega obowiązkowemu elektronicznemu poborowi opłat, który obowiązuje w Polsce – viaTOLL. W tym celu należy wyposażyć pojazd w urządzenie viaBOX, które służy do uiszczania opłat drogowych.

Po zakupie przyczepy należy ją zarejestrować. Przyczepa musi przejść jednorazowy, bezterminowy przegląd, którego koszt nie przekracza 50 złotych. Koszt rejestracji w Urzędzie Komunikacji wynosi 112,5 złotych.  W dniu   rejestracji  należy wykupić obowiązkowe  ubezpieczenie OC. Cena polisy OC zależy przede wszystkim od dopuszczalnej ładowności  przyczepy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają ustandaryzowanej oferty ubezpieczeniowej dla przyczep.  Uniqa i MTU oferuje  tylko OC. Możliwość rozszerzenia o autocasco oferuje  Concordia. Tylko w Warcie/HDI i Gothaer możemy oprócz pakietu OC+AC dokupić pakiet assistance, ale tylko dla przyczepy o DMC 750 kg. Warto przy tym porównać ceny u różnych ubezpieczycieli, ponieważ jak wynika z kalkulacji CUK za ubezpieczenie można zapłacić nawet o połowę mniej. Przykładowo obowiązkowe OC na najpopularniejszą przyczepę o DMC 750 kg możemy kupić w Warcie już za 40 zł. Za ten sam wariant ubezpieczenia w MTU musielibyśmy zapłacić 91 zł  Pakiet OC+AC także najtaniej wykupić można w Warcie, już za 245 zł. Jest to cena atrakcyjna, ponieważ np. Gothaer taki sam pakiet wycenia na 380 zł.

Warto pamiętać, że wykupiony pakiet assistance dla naszego samochodu nie obejmuje swoją ochroną przyczepy. W razie potrzeby wezwana zostanie dodatkowo płatna laweta. Wyjątkiem od reguły jest tylko Concordia, która obejmuje ochroną również holowanie przyczepy jeśli ubezpieczający wykupi pakiet assistance dla swojego pojazdu.

Kompaktowe BMW 128ti zalicza ostatnie okrążenia testowe na torze Nürburgring

 Źródło: CUK Ubezpieczenia

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Cuk ubezpieczyli mi przyczepa 120 zl I powiedzieli ze taniej nie znajde, potem kupilem wieksza za 40_50 zl ubezpieczylem w pzu. Sciem I reklama.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Trzeba jeszcze dodać że OC przyczepki obejmuję ją jak nie jeździ tylko tylko jest odpieta od samochodu i jest bez ruchu…………

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Reklama reklama i to chamska

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ja właśnie mam pakiet wykupiony, w CUK mi bardzo korzystny zaproponowali.A wcześniej porównałam sobie ceny na ich kalkulatorze – świetne narzędzie.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze