Agnieszka Serafinowicz

Przyciemniane szyby, jak bardzo możesz je przyciemnić, by wciąż legalnie jeździć?

Przyciemniane szyby to modny zabieg podnoszący walory wizualne posiadanego auta. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić!

Przyciemniane szyby samochodu to zabieg stylistyczny, na który decyduje się wielu nabywców aut lub osób, które modyfikują już posiadany samochód. W przypadku zamawiania nowego samochodu z przyciemnianymi szybami jeszcze przez producenta nie trzeba się obawiać, że taki zabieg stylistyczny spowoduje „nielegalność” pojazdu na drogach. Producent musi trzymać się homologacji. Nieco inaczej jest w przypadku bardziej „chałupniczych” metod przyciemniania szyb. Wyjaśniamy, o co trzeba zadbać, by nie przesadzić i nie stracić dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.

Pamiętajmy, że policjanci wydziałów ruchu drogowego poszczególnych komend są uprawnieni nie tylko do weryfikacji, czy kierowcy nie naruszają przepisów drogowych, ale również do sprawdzania stanu technicznego pojazdu. „Stan techniczny” to bardzo szerokie pojęcie, ale tu interesuje nas to, że obejmuje ono również szyby pojazdu. Przesadnie przyciemnione szyby pojazdu mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, szczególnie w nocy i w warunkach o ograniczonej widoczności.

Przyciemniane szyby, jaki jest wymagany poziom przepuszczalności światła?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajduje się obowiązujący przepis, że pojazd uczestniczący w ruchu, ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Szczegółowo wymaganą przezierność szyb auta określa już inny dokument. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dokument ten jednoznacznie wskazuje, że przednia szyba pojazdu powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu. W praktyce oznacza to, że przednie i przednie boczne szyby muszą mieć współczynnik przenikalności światła nie niższy niż 70 proc.

Przyciemniane szyby. Które można przyciemnić?

Pamiętajmy, że przepisy wskazują na wymagania dotyczące przepuszczalności światła jedynie w odniesieniu do szyb z przodu pojazdu. Jeżeli chodzi o szyby tylne (również te z boku pojazdu, w jego tylnej części), to w takim przypadku nie ma ograniczeń co do stopnia przyciemniania tych szyb.

Przyciemniane szyby, tu ktoś ewidentnie przesadził (fot. Pexels)

Przyciemniane szyby? Jakie możliwe konsekwencje

Jeżeli policjant w trakcie kontroli drogowej stwierdzi nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a dotyczy to również przesadnie przyciemnionych szyb, może on zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, wycofać pojazd z ruchu i nałożyć mandat karny. Warto mieć na uwadze, że ocena przezierności przyciemnianych szyb nie jest robiona na „oko”, patrole policyjne mogą być wyposażone w odpowiedni sprzęt pomiarowy pozwalający ocenić stopień przenikalności światła przez szyby pojazdu. Jeżeli kontrola wykaże, że np. przednia szyba w kontrolowanym aucie ma przenikalność niższą niż 70 proc., mandat może wynieść nawet do 3000 zł. Zatem czy warto inwestować w przyciemniane szyby? Czemu nie, ale należy to zrobić mądrze. Interesuje was coś więcej niż optyczny tuning? Zobaczcie nasz materiał o chiptuningu:

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze