Dzięki epidemii koronawirusa przez autostradę przejedziesz... bezpieczniej

Dzięki epidemii koronawirusa przez autostradę przejedziesz... bezpieczniej

05 kwietnia 2020
To smutne, że firmy zarządzające autostradami w Polsce nie dbają o czystość na co dzień - a co za tym idzie o bezpieczeństwo podróżnych - tak, jak robią to teraz - ze względu na zagrożenie COVID-19. Autostrada Wielkopolska chwali się dezynfekcją toalet i terminali płatniczych. Czy jest czym?

Wydawać by się mogło, że skoro płacimy - i to słono - za przejazdy prywatnymi odcinkami polskich autostrad, możemy oczekiwać, że w zamian otrzymamy nie tylko dobrze utrzymaną drogę, ale także, że nasze zdrowie podczas przejazdu nie jest zagrożone. Otóż ostatni komunikat Autostrady Wielkopolskiej każe zastanowić się, jak dbano o czystość jeszcze przed zagrożeniem koronawirusem. Chodzi o te miejsca i przedmioty, których możemy potencjalnie dotykać, zatrzymując się na MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych), czy na "bramkach", czyli okienkach, gdzie pobieramy bilety lub opłacamy przejazd. W informacji prasowej bowiem czytamy:

Dbanie o siebie nawzajem to nie tylko środki dezynfekcyjne używane przez naszych pracowników do mycia rąk, chusteczki antywirusowe, którymi codziennie nasi kasjerzy dezynfekują terminale bankowe i swoje stanowiska pracy. To także dodatkowe środki prewencyjne podejmowane przez naszych podwykonawców, jak choćby dezynfekcja wszystkich toalet na Miejscach Obsługi Podróżnych wzdłuż całej Autostrady Wielkoposlkiej od Świecka aż po Konin, którą wykonała specjalistyczna firma sprzątająca - powiedziała Renata Rychlewska rzecznik prasowy Autostrady Eksploatacji.

Mamy nadzieję, że takie środki podejmowane były także wtedy, gdy nie było epidemii COVID-19, bo wydaje się, że czynności zapobiegawcze powinny być przeprowadzane co pewien czas, w zupełnie normalnych okolicznościach - bez zagrożenia wirusowego. Ma to przecież bezpośredni wpływ na zdrowie podróżujących. Zarazić można się wieloma, zakaźnymi chorobami - w toalecie np. opryszczką (tak, wystepuje nie tylko na wargach, a odsetek dorosłych zakażonych HSV-1 przekracza 90%). Podczas płatności za pomocą niezdezynfekowanego terminala można zostać nie-szczęśliwym posiadaczem np.:
- wirusowego zapalania wątroby typu A;
- gronkowca;
- grypy żołądkowej;
- zatruć bakteryjnych;
- chorób pasożytniczych.

Cieszy nas natomiast druga część komunikatu firm Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Eksploatacja.

Dbając o siebie nawzajem obie spółki pomagają też w walce z koronawirusem wielkopolskiej służbie zdrowia. Dzięki staraniom Autostrady Wielkopolskiej Uniwersytet Medyczny im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu otrzymał zestawy odczynników, które pozwolą na przeprowadzenie 1440 testów na obecność koronawirusa. Odpowiadając na apel Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Autostrada Eksploatacja przekazała 1000 maseczek ochronnych dla pracowników pogotowia, natomiast Autostrada Wielkopolska  przekazała 920 litrów preparatu do dezynfekcji rąk i powierzchni. Obie spółki nie poprzestają na tej pomocy. Dla medyków zamówiono kolejny transport środków ochrony osobistej, który powinien trafić do nich na początku kwietnia.

Brawo!

Ponadto zachęca się do korzystania na bramkach z możliwości płatności zbliżeniowo telefonem lub kartą, o ile umożliwia to dana karta bankowa. Ponadto wszystkie automaty wjazdowe na odcinku Autostrady Wielkopolskiej Świecko - Gołuski same wydają bilety wjazdowe, bez konieczności dotykania przycisków. Pracownicy Autostrady Ekspolatacji, którzy do tej pory z plakatów prosili kierowców o bezpieczną jazdę, tym razem przypominają wszystkim o podstawowych czynnościach zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, takich jak regularne mycie rąk, niedotykanie twarzy, zachowanie minimalnej odległości od drugiej osoby, czy też dezynfekcja kierownicy i deski rozdzielczej w samochodzie. 

 

Aktualizacja
 
Otrzymaliśmy odpowiedź od przedstawiciela Autostrady Wielkopolskiej - pana Roberta Stankiewicza, doradcy zarządu ds. mediów.
Odpowiadając jednak na Państwa pytanie postawione w artykule - jak dbano o czystość jeszcze przed zagrożeniem koronawirusa, pragnę wyjaśnić, że jeśli chodzi o sprzątanie Miejsc Obsługi Podróżnych oraz miejsc i przedmiotów, które możemy potencjalnie dotykać, to m.in.: 
wszystkie toalety na MOP'ach, PPO i SPO każdego dnia na bieżąco mają uzupełniane środki czystości
standardowo toalety na MOP'ach są sprzątane 4 razy na dobę
MOP Sosna i MOP Gnilec, które są najbliżej granicy są sprzątane 6 razy na dobę
wszystkie toalety są sprzątane przy użyciu mocnych środków dezynfekujących
zgodnie z przyjetym planem inwestycyjnym dokonywane są remonty wszystkich toalety na MOP'ach

Ponadto służby patrolowe co 2 godziny kontrolują swoje odcinki autostrady i jeśli zauważą coś złego na drodze i wokół niej, od razu zgłaszają to odpowiednim służbom utrzymania autostrady.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!