Przełomowy wyrok – kupił diesla, dostanie nowy samochód

Kilka dni temu w Niemczech doszło do przełomowego wyroku. Sąd w Hamburgu przyznał rację właścicielowi Volkswagena Tiguana, który złożył skargę na koncern w związku z fałszowaniem poziomu emisji spalin. Teraz dostanie nowy samochód.

Pewien Niemiec kupił trzy lata temu Volkswagena Tiguana. Okazało się, że samochód miał zainstalowane oprogramowanie fałszujące stopień emisji spalin. Dlatego postanowił walczyć o swoje racje na drodze prawnej. Sąd finalnie przyznał mu prawo do odszkodowania. To oznacza, że w praktyce dostanie nowy samochód od producenta. 

Adwokat reprezentujący w sądzie skarżącego twierdzi, że ten wyrok może mieć znaczący wpływ na kolejne orzeczenia zapadające w związku z aferą Dieselgate. Do tej pory nie zdarzało się, żeby sąd przyznawał rację poszkodowanemu w tak wielu punktach.

Właściciel samochodu wziął udział w akcji serwisowej i zaktualizował pierwotne oprogramowanie. Jednak sąd uznał, że prowadzi ono do szybszego zużycia samochodu. Stąd decyzja o prawie do otrzymania odszkodowania od producenta.

W wielu niemieckich sądach trwają podobne postępowania. W niektórych przypadkach zanim sprawa trafi na wokandę, producent próbuje rozwiązań ugodowych. W zeszłym tygodniu takie rozwiązanie wybrano w trzech z czterech rozpatrywanych przypadków. Skarżący są właścicielami samochodów marki VW, Audi i Skoda. Żądają oni unieważnienia umów sprzedaży ze względu na manipulacje związane z poziomem spalania. 

Najnowsze

Zawodniczki motocyklowe – TOP 10

Jakie motocyklistki są typowane do tych najlepszych na świecie? Piekielnie szybkie, silne i łamiące stereotypy.

Są kobiety, które w motocyklowym świecie osiągnęły bardzo wiele. Ich wytrwałość, siła i dążenie do celu są ponadprzeciętne, a na podstawie ich życiorysu z pewnością można napisać niejedną książkę. To one inspirują, dodają odwagi i motywują kolejne motocyklistki, które marzą o sportowej karierze.

 

Top 10 zawodniczek wg. facts@WEB:

10. Beryl Swain – pierwsza kobieta w Isle of Man TT

9. Patsy Quick – pierwsza kobieta z Wielkiej Brytanii w Rajdzie Dakar

8. Michelle Duff – zawodniczka wyścigów GP

7. Katja Poensgen – zawodniczka wyścigów GP

6. Laia Sanz – wielokrotna mistrzyni w rajdach enduro i uczestniczka kilku Rajdów Dakar

5. Maria Costello – zawodniczka wielu serii wyścigowych

4. María Herdera – młoda zawodniczka wyścigowa

3. Jenny Tinmouth – pierwsza kobieta w British Superbikes

2. Jane Daniels – młoda i bardzo zdolna zawodniczka enduro

1. Ana Carrasco – młoda zawodniczka MotoGP

 

Top 10 zawodniczek wg. VideoBlogger:

https://www.youtube.com/watch?v=qhcDAEkmQcg

10. Ashley Fiolek – Motocross

9. Tamsin Jones – Off-Road Racing

8. Elena Rosell – Moto2 Class

7. Elena Myers – AMA Pro Racing USA

6. Maria Herrera Munoz – Spanish CEV Moto3 Championship

5. Laia Sanz – Women’s Trial World Championship, Enduro

4. Maria Costello – Isle of Man TT

3. Jenny Tinmouth – British Superbike Championship

2. Jane Daniels – Women’s Enduro World Cup

1. Ana Carrasco – MotoGP

 

A jaki jest Wasz TOP 10?

Najnowsze

Kuba Wojewódzki zamówił pierwszego SUV-a Lamborghini

Telewizyjny showman jest znany z zamiłowania do drogich, szybkich i luksusowych samochodów. Jego najnowszym nabytkiem jest Lamborghini Urus. Kilka godzin temu pochwalił się zdjęciem nowej maszyny.

Na profilu Instagramowym Kuby Wojewódzkiego pojawiło się zdjęcie i opis sugerujący, że jest pierwszym Polakiem, który odebrał najnowszego SUV-a o nazwie Urus. Samochód miał polską premierę kilka dni temu, a tymczasem jego egzemplarz jest już gotowy do odbioru. 

Zapowiedź Lamborghini Urus wywołała spore kontrowersje. Do tej pory Lamborghini zajmowało się produkcją sportowych maszyn i traktorów. Tak naprawdę nie jest to pierwszy SUV w historii marki, ponieważ kilka dekad temu wyprodukowano legendarny model LM-002, nazywany „Rambo Lambo”.  

Jednak Urus z pewnością powstanie w dużo większym nakładzie niż wspomniany model. Tylko w pierwszym roku produkcji z taśmy zjedzie ponad 1000 egzemplarzy. Pod maską tej piekielnej maszyny w kanarkowym kolorze pracuje silnik V8 o pojemności 4 litrów. Jednostka wspomagana przez dwie turbosprężarki rozwija 650 KM maksymalnej mocy, a szczytowy moment obrotowy to 850 Nm. Całkiem spory SUV rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,6 sekundy. Prędkość maksymalna to 305 km/h. 

Auto jest mocno spokrewnione z Bentleyem Bentayga, Porsche Cayenne czy Audi Q7. Ceny modelu rozpoczynają się od 170 tys. euro, co w przeliczeniu daje ok. 720 tys. zł.

Najnowsze

Sąd podważa pomiary laserowym miernikiem prędkości!

Okazuje się, że nie tylko radar Iskra nieprecyzyjnie wskazuje prędkość mierzonego samochodu. Kolejny sąd zakwestionował działanie laserowego miernika prędkości LTI 20/20 TruCam.

W 2014 roku kierowca z Zamościa zakwestionował po raz pierwszy pomiar z laserowego radaru. Udowadniając swoją rację zwrócił uwagę na fakt, że „promieniowanie laserowe jest generowane w oddzielnym względem wizjera układzie optycznym, który znajduje się poniżej celownika”. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której policjant obsługujący przyrząd może nie mieć świadomości, że namierza zupełnie inny pojazd, niż ten, na który wskazuje punkt celowniczy w wizjerze. 

Podobne wnioski wykorzystał Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza w sprawie kierowcy, który poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 73 km/h – taką prędkość pokazał policyjny radar. Mężczyzna nie przyjął mandatu, a sprawa trafiła na wokandę. 

Sędziowie uznali stanowisko kierowcy potwierdzając, że najnowszy radar zakupiony przez policję nie spełnia polskich przepisów dotyczących urządzeń do pomiaru prędkości. W uzasadnieniu wskazano na błędy pomiaru wynikające z szerokości wiązki laserowej, która wzrasta w miarę zwiększania się odległości od pojazdu. Poza tym urządzenie nie ma funkcji automatycznej identyfikacji pojazdu, którego prędkość została zmierzona. 

Co więcej, zwrócono uwagę na to, że wg zaleceń producenta pomiar nie powinien być wykonywany w przypadku samochodów pokrytych lakierem metalizowanym. Może wystąpić zjawisko „poślizgu wiązki”, które może skutkować przekłamaniem pomiaru nawet o 50 km/h. 

Nowe radary LTI 20/20 TruCam miały zastąpić przestarzałe urządzenia Iskra-1, produkcji rosyjskiej. Kierowcy wielokrotnie podważali pomiary wykonywane tymi urządzeniami. Iskry potrafiły pokazywać absurdalne wyniki pomiarów, nawet gdy samochód stał zaparkowany. Policjant dokonujący pomiaru prędkości nie miał pewności, którego z pojazdów dotyczy pomiar. Wszystko wskazuje na to, że zamiana urządzeń nie przyniosła większych zmian.

Przypominamy tylko, że zakup nowych radarów kosztował polskiego podatnika przeszło 14 mln zł.

Najnowsze

VIII Targi Motocyklowe ruszają w weekend we Wrocławiu

Jeżeli wybieracie się w najbliższy (17-18.03.2018) weekend do Wrocławia, to pozycją obowiązkową będzie ósma edycja targów motocyklowych. Impreza odbędzie się w Hali Stulecia, która przez dwa dni będzie przyjmować gości w ramach Ogólnopolskiego Centrum Motocyklowego.

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z nowościami proponowanymi na zbliżający się sezon motocyklowy. Wystawcy przedstawią najnowszą ofertę produktów, ale oprócz tego przygotowano wiele imprez towarzyszących. 

We Wrocławiu będzie można spotkać się z przedstawicielkami świata jednośladów: Anną Jackowską, Teresą Chudecką, Kingą Tanajewską. Oprócz tego nie zabraknie męskich odpowiedników w postaci Szymona Springer, Pawła Słomińskiego i Gabrysia Marcinowa.

Widzowie będą mogli zobaczyć pokazy mody motocyklowej, ciekawą wystawę motocykli zabytkowych oraz maszyn typu custom. Poza tym odbędą się darmowe szkolenia dla posiadaczy kat. B, którzy dopiero zaczną przygodę z motocyklami o pojemności 125 cm3. 

W sobotę na terenie wokół hali odbędą się pokazy PitBike, a w niedzielę skoki na motocyklach FMX.

Targi będą czynne dla odwiedzających w sobotę od 10.00 do 18.00 oraz niedzielę od 10.00 do 17.00. Szczegółowy harmonogram imprezy znajduje się na stronie www organizatora. 

Aktualna listę wystawców znajdziemy pod linkiem.

Najnowsze