Przekroczysz prędkość o 1 km/h – dostaniesz mandat!

Koniec z tolerancją dla kierowców przekraczających prędkość. Rząd planuje za wszelką cenę zwiększyć bezpieczeństwo na drogach poprzez zaostrzanie przepisów.

Dotychczas mogliśmy przekroczyć dopuszczalną prędkość do 10 km/h i nie groził nam za to mandat. To się jednak zmieni. W nowo przyjętym przez rząd programie na lata 2015-2016 jest mowa o „zniesieniu tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym”. 

Po wprowadzeniu takich zmian kierowcy musieliby się liczyć z mandatami za minimalne przekroczenie prędkości. Dotychczas zarówno urządzenia stacjonarne, jak i policjanci dokonujący pomiaru prędkości nie karali kierowców za przekroczenie w ramach limitu. Wprowadzenie tego buforu miało zapewnić tolerancję błędu, zarówno dla wskazań prędkościomierza w samochodzie, jak i urządzeń pomiarowych stosowanych przez policję, straż miejską czy ITD.

Nad projektem zmian pracuje sejmowa podkomisja nadzwyczajna. Resortem odpowiedzialnym za zmiany jest ministerstwo infrastruktury i rozwoju. 

Ministerstwo dementuje

Po kilku godzinach strona rządowa zdementowała informacje na temat karania za przekroczenie prędkości o 1 km/h.

„Zadanie „Zniesienie tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym” zostało wskazane w Programie w obszarze „Legislacja” i przypisane do MIIR jako lidera odpowiedzialnego za wykonanie zadania. Nie oznacza to jednak, że strona rządowa będzie procedować osobny projekt mający na celu realizację tego zadania.

W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie Kierownictwa MIiR, na którym Pełnomocnik Rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa w transporcie i w ruchu drogowym, Pan Paweł Olszewski, zaprezentował projekty kluczowe w obszarze bezpieczeństwa w transporcie, proponowane do realizacji przez Rząd. Projekty te zostały wytypowane w oparciu o filary Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Projekt, o którym mowa powyżej wśród nich się nie znajduje.

Lista projektów kluczowych do realizacji przez Rząd w obszarze bezpieczeństwa w transporcie zostanie zaprezentowana opinii publicznej w najbliższym czasie.”

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze