Daria Mikólska

Przejścia graniczne Polska-Ukraina cały czas przejezdne

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców wybierających się na polsko-ukraińskie przejścia graniczne. Są przejezdne, a służby po polskiej stronie są przygotowane na pomoc.

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna. Jednak mamy dobrą informację dla osób, które zamierzają w najbliższym czasie przemieszczać się przez wschodnią granicę kraju. Przejścia graniczne z Ukrainą działają normalnie.

Polska Straż Graniczna cały czas monitoruje sytuację na granicy z Ukrainą. Sytuacja na wschodniej stronie jest stabilna – przejścia graniczne działają normalnie. Polskie służby są przygotowane na sytuację związaną ze wzmożonym ruchem uchodźców oraz samochodów ciężarowych.

Odnotowujemy wzrost osób, które chcą przekroczyć naszą granicę w ruchu osobowym na przejściach drogowych. Wszystkie przejścia graniczne pracują sprawnie i normalnie.

– powiedział Gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej

Rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska, poinformowała o pełnej gotowości polskich służb w temacie pomocy uchodźcom.

Przeczytaj koniecznie: Straż Graniczna ma nowe samochody!

Służby będą reagować adekwatnie do zagrożenia. Oprócz tego meldują pełną gotowość w przyjmowaniu wniosków o ochronę międzynarodową. Porucznik Michalska potwierdziła, że służby graniczne są przygotowane pod kątem kadrowym i sprzętowym.

Przejścia graniczne
Przejście graniczne (fot. SG)

Długość granicy pomiędzy Polską a Ukrainą wynosi 535 kilometrów. Za bezpieczeństwo odpowiadają tam dwa oddziały Straży Granicznej: Nadbużański oraz Bieszczadzki.

Kierowcy mają do wyboru osiem przejść drogowych: Medyka-Szeginie; Korczowa-Krakowiec; Krościenko-Smolnica; Budomierz-Hruszew; Dorohusk-Jagodzin; Dołhobyczów-Uhrynów; Zosin-Uściług; Hrebenne-Rawa Ruska.

Zlokalizowano tam gotowe punkty recepcyjne i informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców. Istnieje także możliwość wydania posiłków, zapewnienia odpoczynku oraz udzielenia pomocy medycznej.

Jesteśmy przygotowani również na to, aby z punktów recepcyjnych transportem przygotowanym przez Państwową Straż Pożarną dyslokować potrzebujących do innych województw. Wszyscy wojewodowie w Polsce zgłosili stosowną gotowość.

– przekazał podczas konferencji prasowej wiceminister Paweł Szefernaker.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną infolinię, która będzie obsługiwać zgłoszenia osób potrzebujących pomocy oraz stronę internetową: ua.gov.pl.

Każdy z przekraczających naszą granicę uchodźców otrzyma ulotkę, która będzie wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym. Zawiera ona podstawową informację dla uchodźców w 4 językach: ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim. Jeśli dana osoba ucieka z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, zostanie wpuszczona do Polski. Może udać się do punktu recepcyjnego, gdzie otrzyma podstawową pomoc. Wymienione są również wszystkie punkty recepcyjne

– poinformował wiceminister Paweł Poboży.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze