Przedostatni weekend F1 w tym sezonie

Na dwa wyścigi przed zakończeniem walki o mistrzostwo świata 2010 w Formule 1 ciągle jeszcze czterech kierowców ma szanse na sięgnięcie po tytuł. Uśmiechnięte twarze zawodników świadczą, że piątkowa słoneczna pogoda w Brazylii, pozytywnie nastraja ich przed wyścigiem.

 

Dzisiaj byli najszybsi…
fot. Red Bull

Wszystko może jednak rozstrzygnąć się na torze Interlagos. Wystarczy spojrzeć na początek tabeli klasyfikacyjnej. Wydaje się, że największe szanse dzisiaj ma Fernando Alonso. Kierowca Ferrari, po GP Korei, objął prowadzenie z przewagą 11 punktow nad Markiem Webberem. Jak jednak wiadomo, wiele może się jeszcze zdarzyć! Tym bardziej, że na sobotę zapowiadany jest deszcz.

 

 

Poz.

Kierowca

Narodowość

Zespół

Punkty

1

Fernando Alonso

Hiszpania

Ferrari

231

2

Mark Webber

Australia

Red Bull

220

3

Lewis Hamilton

Wielka Brytania

McLaren-Mercedes

210

4

Sebastian Vettel

Niemcy

Red Bull

206

5

Jenson Button

Wielka Brytania

McLaren-Mercedes

189

 Jaki układ miejsc potrzebny jest Alonso w GP Brazylii, aby mógł zagwarantować sobie tytuł już podczas tego weekendu? Można dokonać prostego porównania punktów kierowcy Ferrari i Marka Webbera.

Czy Fernando Alonso będzie w stanie sięgnąć po raz 3. tytuł Mistrza Świata?
fot. Ferrari

* Alonso wygrywa, Webber 5. lub niżej

 * Alonso 2., Webber 8. lub niżej

* Alonso 3., Webber 10. lub niżej

Co do pozostałych kierowców, to liczba permutacji pozwalających im pozostać w grze jest bardzo duża. Za każdą wygraną kierowcy otrzymują 25 punktów, więc zarówno obydwaj zawodnicy Red Bulla jak i Lewis Hamilton teoretycznie mogą jeszcze  zostać Mistrzami Świata. Musieliby jednak zdecydowanie wyprzedzić dwóch pierwszych w klasyfikacji zawodników.

Podczas 1. sesji treningowej najszybsi byli Sebastian Vettel i Mark Webber. Ich największy rywal – Alonso uzyskał dopiero 12 czas i zakończył trening dość niespodziewanie, kiedy jego samochód odmówił współpracy i zatrzymał się po prostu na torze.

Po GP Korei w walce o tytuł przestał się liczyć Jenson Button
fot. Red Bull

Wyglądało to tak, jakby mu zabrakło paliwa, a poważnie rzecz biorąc mógł to oczywiście być kłopot z silnikiem czy układem hydraulicznym. Warto w tym momencie przypomnieć, że Hiszpan, tak jak i pozostali zawodnicy, wykorzystał już regulaminowy przydział silników w obecnym sezonie. Swoje szanse na kontrakt w przyszłym sezonie zdaje się pogrążać Vitalij Pietrov. Dzisiaj, popełnił błąd i rozbił swój bolid w zakrętach 6. W tym samym zakręcie wypadł zresztą chwilę później Kamui Kobayashi.

 

 

 

 

Wyniki 1. sesji treningowej na torze Interlagos: 

Poz.

Nr

Kierowca

Zespół

Czas

Strata

1

5

Sebastian Vettel

Red Bull-Renault

1’12.328

 –

2

6

Mark Webber

Red Bull-Renault

1’12.810

0.482

3

2

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

1’12.845

0.517

4

1

Jenson Button

McLaren-Mercedes

1’13.267

0.939

5

11

Robert Kubica

Renault

1’13.370

1.042

6

4

Nico Rosberg

Mercedes

1’13.516

1.188

7

9

Rubens Barrichello

Williams-Cosworth

1’13.546

1.218

8

3

Michael Schumacher

Mercedes

1’13.643

1.315

9

22

Nick Heidfeld

Sauber-Ferrari

1’14.000

1.672

10

23

Kamui Kobayashi

Sauber-Ferrari

1’14.004

1.676

11

10

Nico Hülkenberg

Williams-Cosworth

1’14.155

1.827

12

8

Fernando Alonso

Ferrari

1’14.246

1.918

13

14

Adrian Sutil

Force India-Mercedes

1’14.259

1.931

14

12

Vitaly Petrov

Renault

1’14.370

2.042

15

7

Felipe Massa

Ferrari

1’14.395

2.067

16

15

Vitantonio Liuzzi

Force India-Mercedes

1’14.487

2.159

17

17

Jaime Alguersuari

Toro Rosso-Ferrari

1’14.618

2.290

18

16

Sebastien Buemi

Toro Rosso-Ferrari

1’14.734

2.406

19

18

Jarno Trulli

Lotus-Cosworth

1’15.603

3.275

20

24

Timo Glock

Virgin-Cosworth

1’15.860

3.532

21

19

Heikki Kovalainen

Lotus-Cosworth

1’16.057

3.729

22

25

Jerome d’Ambrosio

Virgin-Cosworth

1’16.707

4.379

23

20

Christian Klien

HRT-Cosworth

1’16.839

4.511

24

21

Bruno Senna

HRT-Cosworth

1’17.360

5.032

 

 

Najnowsze

Powypadkowy stres – co dalej?

Wypadek może zmienić osobowość, filozofię życia człowieka oraz jego przekonania. Dlatego ofiara wypadku dla rodziny staje się kimś innym niż osoba, którą znali - staje się coraz bardziej obca, daleka, konfliktowa i sfrustrowana. Co to jest PTSD i jak sobie z tym radzić?

Wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną powstawania zaburzenia stresowego pourazowego. Uczestnicy wypadku często odczuwają emocjonalne trudności w codziennym życiu, problemy w relacjach z bliskimi, nawracające, niechciane wspomnienia, koszmarne sny i obniżenie sprawności w pracy zawodowej. Objawy te mogą samoistnie ustąpić po 3-6 miesiącach od zdarzenia, ale mogą też towarzyszyć nam latami. Niektóre badania wykazują, że niemal u jednej piątej ofiar wypadków komunikacyjnych można zdiagnozować ostrą reakcję stresową, zaś jedna czwarta wykazuje problemy psychiczne w okresie roku od zdarzenia. Część osób, które po przeżyciu wypadku komunikacyjnego nie odniosły poważnych obrażeń fizycznych, ma trudność w powrocie do funkcjonowania porównywalnego z tym sprzed wypadku, ze względu na nasilone problemy emocjonalne.

Według danych brytyjskich i amerykańskich, ze względu na liczbę wypadków drogowych – właśnie wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną zaburzenia stresowego pourazowego, czyli PTSD = ang. postraumatic stress disorder.

Rozpoznać PTSD

Objawy PTSD z którymi boryka się osoba, która brała udział w wypadku wypadku, to ciągłe przypominanie wypadku – tak zwane intruzje. Ofiara wypadku zaczyna unikać wszelkich bodźców, które mogłyby przypomnieć jej to zdarzenie – nie ogląda telewizji, unika widoku kluczyków od samochodu, nie chce brać udziału we wszystkim, co przypomina wypadek (np. jeżdżeniu samochodem). Towarzyszą temu koszmarne sny, a konsekwencją jest zmęczenie  i dezorganizacja życia swojego, i bliskich. Pojawiają się kłopoty z koncentracją uwagi.

Nierozumiana i wyobcowana ofiara wypadku czuje się dotkliwie samotna, bezradna, przez co jeszcze bardziej się wycofuje. Zaczyna uznawać świat i otoczenie za niebezpieczne.
fot. www.sxc.hu

Ofiary dręczą tzw. flash-backi, czyli króciutkie filmiki w których odtwarza się sytuacja wypadku. Stała czujność, zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia trawienia, pracy mięśni i koncentacji doprowadzają często do tego, że ofiara wypadku musi zrezygnować z pracy, co dodatkowo ją izoluje. Warto dodać, że u co dziesiątej osoby z PTSD zaburzenie zaostrza się, a sprzyja to nadużywaniu substancji psychoaktywnych i popadaniu w uzależnienia.

Ofiarom ciężko jest mówić o powodach takiego zachowania, bo musiałyby mówić o wypadku, a od tego właśnie uciekają. Wycofują się więc z rozmów i izolują od bliskich. Najprostsze czynności, które wymagają jednak zmierzenia się ze wspomnieniami – sprawiają im trudności.

Kobiety bardziej podatne na PTSD?

Kobiety są bardziej podatne na zespół stresu pourazowego, niż mężczyźni. Nie tylko płeć, lecz również wiek wpływa na to, czy kogoś dotknie zespół stresu pourazowego, czy nie. Do takich wniosków doszli duńscy psychiatrzy Daniel Ditlevsen i Ask Elklit po przeanalizowaniu danych pochodzących od ponad 6500 mężczyzn i kobiet w wieku 13-80 lat mieszkających w Danii, na Islandii i Wyspach Owczych. Według badaczy, PTSD najczęściej diagnozowano u mężczyzn między 41 a 45 rokiem życia;  w przypadku kobiet faza krytyczna przebiega między 51 a 55 rokiem życia. Przy czym PTSD dotyka kobiety dwa razy częściej niż mężczyzn. Wśród osób w wieku 20-25 lat ta dysproporcja wynosi nawet 3:1.

Badacze przypuszczają, że wzrost podatności kobiet na PTSD wynika ze zmian hormonalnych zachodzących podczas menopauzy. W przypadku zespołu stresu pourazowego prawdopodobnie duże znaczenie mają także czynniki wynikające z różnicy płci. Według statystyk, PTSD dotyka rzadziej mężczyzn niż kobiety, chociaż to oni częściej przeżywają traumatyczne sytuacje.

Podatność dotyczy zwykle kobiet bardzo wrażliwych na ból, o osobowości lękowej, niewielkich umiejętnościach radzenia sobie ze stresem i nowymi sytuacjami. Często są to np. perfekcjonistki, które nie lubią niespodzianek i starają się swoje życie dokładnie planować. Trudno im zaakceptować sytuację, w której dzieje się coś, nad czym nie mają pełnej kontroli. Bardziej podatne na PTSD są także dzieci oraz osoby starsze.

PTSD u dzieci i młodzieży

Rodzicielski niepokój i poważne kłopoty z poradzeniem sobie z zaistniałą sytuacją mogą przytłoczyć dziecko.
fot. www.sxc.hu

W przypadku dzieci oprócz objawów występujących u dorosłych, czyli paraliżowania strachem, nadmiernego pobudzenia oraz ciągłego przypominania sobie traumatycznego wydarzenia, często dochodzi do zablokowania zdolności uczestniczenia w normalnych doświadczeniach rozwojowych dzieciństwa . Maluch po przejściach nie odwiedza kolegów ani nie bierze udziału w zajęciach pozaszkolnych. Dodatkowo osiągnięcia szkolne są dużo gorsze, niż mogłyby być.

Obniżona zdolność korzystania z dzieciństwa ma swoje długofalowe skutki. Są one odczuwalne przez wiele przyszłych lat, nawet jeśli przyczyny leżące u podłoża takiego zachowania zostaną usunięte. Występują jako: zachowania destrukcyjne, zaburzenia odżywiania, zachowania ryzykowne, depresje, zaburzenia lękowe, dysocjacyjne, chwiejność emocjonalna, gwałtowność, a także problemy z koncentracją uwagi. U młodzieży objawy zaczynają przypominać obraz zespołu pourazowego u dorosłych. Dodatkowo młodzież jest bardziej skłonna niż młodsze dzieci i dorośli do przejawiania zachowań impulsywnych oraz agresywnych.

Reakcja rodziców jest ważnym czynnikiem dla rozwoju reakcji u dziecka. Rodzicielski niepokój i poważne kłopoty z poradzeniem sobie z zaistniałą sytuacją – mogą przytłoczyć dziecko. Podczas gdy umiejętność rodziców znalezienia się w trudnych warunkach oraz zapewnienie dziecku bezpiecznego schronienia – pozytywnie wpływają na dziecięce zdolności rozprawienia się ze stresorem.

U części dzieci obserwuje się naturalną remisję objawów stresu pourazowego po upływie kilku miesięcy, lecz większość ofiar, gdy nie zastosuje się leczenia, przejawia symptomy PTSD przez lata. Najskuteczniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna, która polega na rozmawianiu o wydarzeniu, zastosowaniu różnorakich technik radzenia sobie z lękiem, np. relaksacji, treningu asertywności. Poleca się też inne typy terapii, m.in. terapię zabawą. Tę ostatnią można zastosować u małych dzieci, które nie są w stanie bezpośrednio „rozprawić” się urazem. Terapeuci wykorzystują gry, rysowanie, które mają pomóc maluchowi przepracować traumatyczne wspomnienia.

Leczenie PTSD

PTSD pojawia się po okresie latencji, mija kilka tygodni, a niekiedy miesięcy od tragedii, zanim rozwiną się wszystkie objawy. Jeśli utrzymują się dłużej niż miesiąc to można podejrzewać pojawienie się zespołu stresu pourazowego. Dzisiaj wiadomo, że zespół stresu pourazowego PTSD jest zaburzeniem, które wymaga leczenia. Leczenie może sprawić, że wypadek staje się przykrym wspomnieniem, które nie wpływa jednak na normalne funkcjonowanie. Jednakże pacjenci unikają leczenia i tu duża rola rodziny, która powinna motywować do pójścia na konsultacje. Przez pierwsze tygodnie i miesiące ofiara wypadku powinna liczyć na postawę akceptująco-opiekuńczą ze strony swojej rodziny. W następnym okresie rodzina powinna obserwować, czy objawy stresu pourazowego maleją, czy nie i reagować. W opanowaniu lęku, depresji i innych objawów PTSD pomocne są środki farmakologiczne oraz psychoterapia. Każdą traumę należy przepracować krok po kroku. Niestety, z reguły oznacza to cofnięcie się do trudnej przeszłości, przejście jeszcze raz przez trudne wspomnienia i oczyszczenie się z tego, co ciąży. Dobre efekty wspierające terapię przynosi również relaksacja. Takie formy łagodzenia napięcia  i leczenia nerwicy jak: wizualizacja, aromaterapia, medytacja, sauna czy regularny wysiłek fizyczny mogą z powodzeniem poprawić kondycję psychiczną.

Lęk często znajduje ujście pod postacią fobii społecznej. Osoby takie, przykładowo, mogą odczuwać lęk przed jazdą samochodem.
fot. www.sxc.hu

Chociaż u około 30% osób PTSD samoistnie zanika po pewnym czasie, psychoterapia pomaga szybciej i efektywniej uporać się z problemem. Z pomocą psychoterapeuty można też z powodzeniem pokonać lęk, który często znajduje ujście pod postacią fobii społecznej – na przykład przed jazdą samochodem. Leczenie PTSD przynosi wielu osobom ulgę i daje całkowitą szansę na życie wolne od niepotrzebnych ograniczeń.

W roku 2008 w Interdyscyplinarnym Centrum Genetyki Zachowania Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z SWPS rozpoczął się program badawczy i terapeutyczny dla uczestników wypadków komunikacyjnych. Zespół terapeutyczny stanowią wysoko wykwalifikowani specjaliści: psychiatrzy i psycholodzy. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, co stanowi unikalną dla pacjentów możliwość skorzystania z wysokospecjalistycznej diagnozy i leczenia całkowicie bezpłatnie.

Program trwa od roku 2008 do końca 2010 – w tym czasie możliwe jest objęcie leczeniem kilkuset osób. Szczegóły www.wypadki-drogowe.pl.

Źródło:

www.fozik.pl

abcnerwica.pl

www.ofeminin.pl

www.urwis.pl

www.charaktery.eu

www.sueddeutsche.de

Najnowsze

Kalendarze McKlein na nowy rok

Kalendarze McKleina na nowy rok są już dostępne. Profesjonalne zdjęcia ze współczesnymi i historycznymi samochodami rajdowymi idealnie wpasują się w wystrój kobiecego pokoju, a stojący na biurku w pracy kalendarz nie pozwoli zapomnieć naszym czytelniczkom o ich motoryzacyjnej pasji.

 

fot. McKlein

W sklepie Gadzetyrajdowe.pl pojawiły się atrakcyjne kalendarze wyprodukowane przez znaną niemiecką agencję fotograficzną McKlein. Jak co roku oferta składa się z trzech kalendarzy o różnej wielkości i tematyce. Największy z nich (prawie 1 m szerokości) to przedstawiający fascynujące zdjęcia z Rajdowych Mistrzostw Świata WRC „The Wider View”. Kalendarz oferuje dwanaście prawdziwie imponujących stron z całego sezonu 2010 Rajdowych Mistrzostw Świata. Jak zwykle, są dwa zdjęcia do wyboru na każdy miesiąc. McKlein wybrał naprawdę najbardziej klimatyczne, fachowe i dynamiczne ujęcia do tego popularnego, niezwykle pięknie wydanego kalendarza.

fot. McKlein

Drugi z kalendarzy McKleina, nieco mniejszy Motorsport Classic zawiera wybrane i najbardziej fascynujące ujęcia z długiej historii motorsportu – wyścigi samochodowe, Formuła 1 i rajdy. W XI edycji tego kalendarza zobaczycie między innymi zdjęcia testów Porsche 917 z 1970 roku, Lancii D50s, a także VW Beetle oraz Rajdu Safari. Czarno-białe obrazy pokazujące nadzwyczajne momenty lat 50, 60 i 70-tych będą Ci towarzyszyć przez okrągły rok. Do wyboru masz po dwa zdjęcia na każdy miesiąc, które przeniosą Cię w podróż do świata rajdów i wyścigów.

Najmniejszy kalendarz, to biurkowy „History meets the present”. idealnie nadaje się do postawienia na biurku kobiecym. W stojaku wykonanym z przezroczystego tworzywa znajdują się 54 karty, każda ze zdjęciem po obu stronach. Dobór fotografii to sprawdzona już przez McKleina metoda. Po jednej stronie każdej karty znajduje się ujęcie z historyczną rajdówką , natomiast po drugiej – współczesnego auta z sezonu 2010.

W kalendarzach zajdziecie też sporo ujęć z historycznych rajdów samochodowych.
fot. McKlein

Kalendarze można zamówić na stronie: link: http://www.gadzetyrajdowe.pl/cat-pol-121-Kalendarze.html

 

Ceny:

Kalendarz ścienny – 149 zł

Kalendarz biurkowy – 49 złZ oficjalnej strony McKleina możecie również darmowo ściągnąć sobie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, w sam raz na pulpit Waszego komputera.

Najnowsze

Świąteczna kolekcja MINI

Czas biegnie i zanim się zorientujesz, Boże Narodzenie będzie tuż tuż. Aby ułatwić polowanie na prezenty, MINI proponuje kilka pomysłów dla całej rodziny. Dzięki MINI Glamour Collection każda z Was z łatwością znajdzie coś pod choinkę dla bliskiej osoby.

Najlepsze pomysły na prezent DLA NIEGO.

MINI nawiązało współpracę z ekspertem w dziedzinie audio – firmą Sonoro, znanej na całym świecie z perfekcyjnego dźwięku i wyjątkowego designu. Efektem tej współpracy jest MINI Limited EditionRadio Internetowe , które łączy w sobie miejski szyk z dźwiękiem klasy premium. Internetowe radio MINI może odbierać ponad 18 000 stacji internetowych za pośrednictwem sieci WiFi lub LAN. Radio posiada również odtwarzacz multimedialny i funkcję tworzenia biblioteki muzycznej bezpośrednio z komputera. Budzik z funkcją drzemki, pilot i eDock do iPoda – stację dokującą z funkcją ładowania.

 

Stylowy kask Mini Jet Helmet
fot. MINI

Niezależnie, czy wybierasz się na wycieczkę motocyklem, przejażdżkę quadem czy skuterem śnieżnym, bezpieczeństwo zapewni ci stylowy kask MINI Jet Helmet.  Kask spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, będąc jednocześnie bardzo stylowym dodatkiem. Wzór flagi brytyjskiej i wysoka jakość wykonania sprawiają, że styl retro prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Kask wykonany jest z włókna szklanego i mieszanki syntetycznej, natomiast osłona z poliwęglanu. Zapięcie typu quick-release ułatwi szybkie zapinanie i odpinanie, a antyalergiczna, łatwa do zdejmowania i prania  podszewka wewnętrzna zapewni utrzymanie higieny.

 

Kalendarz MINI 2011 – dzieło artysty i grafika Wolfganga Blocka z Hamburga, w którym każdy obraz ilustrujący dany miesiąc kryje hasło „Transformacja i Crossover”.  W kalendarzu, który ze zwykłej ściany zrobi dzieło sztuki, artysta łączy różne techniki: Rorschach (atramentowe plamy), graffiti i pop-art .

Kultowy zegar z kukułką Cuckoo Clock MINI,  klasyczny i oryginalny wygląd zawdzięcza chromowanemu cyferblatowi w kształcie prędkościomierza MINI. Co godzina na środku cyferblatu otwierają się drzwi garażu, a miniaturowe MINI okrąża tarczę, imitując dźwięk silnika i klaksonu MINI. Na szczęście zegar wyposażony jest w mały czujnik natężenia światła, który zapewnia spokojny sen w nocy.

Mini USB w formie kluczyka samochodowego
fot. MINI

Elegancka pamięć – przenośny MINI USB Stick wyglądem nawiązuje do klucza MINI i wyposażony jest w wygodny pasek na szyję. Posiada 8 GB pamięci na wszelkie niezbędne dane, które chcielibyśmy mieć przy sobie.

Najlepsze pomysły na prezent DLA NIEJ

Dla wszystkich obieżyświatów MINI proponuje idealnego towarzysza podróży – solidne walizki MINI Rooftop z twardą powłoką. Walizka na kółkach MINI występuje w dwóch wzorach: z flagą brytyjską lub motywem dwóch pasków – rodem z wyścigowego samochodu. Walizka posiada zewnętrzny teleskopowy uchwyt, dwie silne rączki i bardzo płynnie działające kółka. Główna komora walizki wyposażona jest w pasy rozdzielające spakowane przedmioty, dwie boczne kieszenie, zintegrowany zamek i tabliczkę z nazwiskiem właściciela – aby bagaż się nie zgubił.

Aktówka z serii Black Jack MINI wyróżnia się klasycznym czarnym wykończeniem i charakterystycznym motywem brytyjskiej flagi. Teczka serii Black Jack oferuje sprytny system wewnętrznej komory z kieszeniami na telefon komórkowy, długopisy i wizytówki; natomiast druga, oddzielna komora aktówki, przeznaczona jest na laptop. Teczka może być łatwo mocowana do walizki z uchwytem teleskopowym.

Stylowe Countryman Bootsczarne kalosze MINI unisex z motywem brytyjskiej flagi na zewnętrznej i wewnętrznej stronie pomogą utrzymać stopy suche mimo błota i deszczu. Stanowią bardzo użyteczny i czarujący prezent na czas zimowej słoty.

Lapeer Hat ciepła czapka pilotka w modnym stylu vintage, z długimi uszami przyozdobionymi naszywkami w stylu MINI, zapewni ciepło nawet w najsroższe mrozy.

z kolorowym parasolem w MINI spacery w deszczu nabiorą innego, MINI-aturowego wymiaru
fot. MINI

Parasol z serii Pop Style w kontrastowych kolorach – od jaskrawego żółtego po błękit – przypomina klasyczne dzieła Andy’ego Warhola. Kolorowy i wpadający w oko parasol MINI, poprawiający nastrój w szare dni, otwiera się i zamyka automatycznie. Oryginalny kształt rączki parasola przypomina drążek zmiany biegów typowy dla MINI.

Najlepsze pomysły na prezent DLA NAJMŁODSZYCH

Sanki MINI Snow Rocker przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wykonane z solidnego i śliskiego materiału, nadają się na każde warunki. Sanki mają 66 cm długości i ważą zaledwie 2,5 kilograma, torem ślizgu jest łatwo sterować poprzez niewielkie zmiany w sposobie siedzenia. Motywy typowe dla MINI na siedzeniu sanek: brytyjska flaga lub pasy nawiązujące do torów wyścigowych przyciągną zazdrosne spojrzenia na każdym torze saneczkowym.

Samochód dla dzieci MINI Baby Racer to przyjemność z jazdy nawet dla początkujących kierowców w wieku od 1 do 3 lat. Ognistoczerwony samochód łączy w sobie wysoki poziom bezpieczeństwa, jakości wykonania i imponującą dbałość o detale. Szerokie plastikowe koła zapewniają cichą jazdę bez śladów na parkiecie.

Mini-MINI
fot. MINI

Nawet ojcowie poczują pokusę, aby wsiąść do niebieskiego, jednomiejscowego MINI Coopera S Convertible – dla małych fanów MINI w wieku 3 i 5 lat. Dostępny w wersji napędzanej elektrycznie, jak i klasycznej – z pedałami. Specjalne gumowe koła minimalizują hałas i ryzyko poślizgu.

Ultra miękkie śpioszki i śliniaczek MINI Newborn Baby Rocker – dla fanów MINI w wieku od 6 do 12 miesięcy. Neutralny szary kolor będzie pasował zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, a na dorosłych zrobi duże wrażenie.

MINI Bulldog Soft Toy – pies – przytulanka z obrożą MINI zdobędzie serce każdego miłośnika zwierząt. Delikatny w dotyku pluszowy piesek  stanowi idealny prezent nie tylko na święta.

Miękka przytulanka MINI Bulldog Plush w uroczym kubraczku z wyhaftowanym logiem MINI to prosty i czarujący prezent na Boże Narodzenie.

Kolekcja MINI Lifestyle jest dostępna w Internecie pod adresem www.MINI.com/shop oraz u wybranych dealerów BMW i MINI.

Najnowsze

IX eliminacja Pucharu Kobiet Motocaina

Już w najbliższą niedzielę (7. listopada) na torze przy ul. Na Niskich Łąkach 4 we Wrocławiu, odbędzie się przedostatnia runda wrocławskich wyścigów. Walka o tytuły mistrzowskie wchodzi w decydującą fazę, na pewno będziemy więc świadkami wspaniałego widowiska sportowego.

 

Przed nami kolejny etap zaciętej rywalizacji…
fot. Andrzej Browarny

W trakcie zawodów Niskie Łaki Cup rozgrywany jest Puchar Kobiet Motocaina.pl, a panie rywalizują zarówno w poszczególnych klasach, jak również w klasyfikacji kobiet. Tego typu zawody to doskonałe miejsce na sprawdzenie swoich umiejętności za kierownicą. A niezdecydowane Panie zapraszamy na piątkowe treningi, gdzie chętnie podpowiemy w jaki sposób doskonalić technikę prowadzenia pojazdu, zarówno w jeździe cywilnej, jak i sportowej.

W zawodach może wystartować każda kobieta, która lubi rywalizację, posiada Prawo Jazdy, sprawny technicznie samochód oraz ubezpieczenie OC i NNW. Kaski są obowiązkowe, ale można je też wypożyczyć bezpłatnie u organizatora.

Zgłoszenia do imprezy przyjmowane są elektronicznie (wystarczy zarejestrować się na stronie www.niskielaki.com.pl i wysłać swoje zgłoszenie) lub bezpośrednio w Biurze Zawodów w dniu imprezy od godziny 8.00 do 9.30. Wpisowe na imprezę wynosi 100 zł.

Na zawodniczki czeka zupełnie nowa konfiguracja toru przygotowana przez organizatorów, tym razem przejeżdżana zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przejazd konkursowy składa się z dwóch pętli, każda po 4 okrążenia toru – w sumie do pokonania jest trasa o długości ok. 6 km wyznaczona po gładkim i równym asfalcie. Bezpośrednio przed startem pierwszej pary, odbędzie się przejazd zapoznawczy trasy dla każdego.

Zarówno Zawodnicy, jak i Kibice mogą śledzić wyniki rywalizacji na żywo w Internecie na stronie online.niskielaki.com.pl lub na monitorze w Biurze Zawodów.

Niskie Łąki Cup to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także motoryzacyjny piknik. Na torze można posilić się u Mistrza Grilla, czy pojeździć w wirtualnych rajdach razem z firmą Play-Max. Gwarantujemy miłą atmosferę oraz wspaniałe widowisko w duchu sportowej rywalizacji.

Kontaktować się z organizatorami można elektronicznie – paulina@niskielaki.com.pl lub telefonicznie – tel. 606-852-746, chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące zawodów i treningów. Zapraszamy na niedzielę pełną sportowych wrażeń!

Najnowsze