Edyta Wrucha

Próba pobicia rekordu wspólnej przejażdżki motocyklistek (video)

Motocyklistki z USA postanowiły spróbować pobić rekord na największą, kobiecą przejażdżkę motocyklową na świecie. Czy im się to udało?

Obecny rekord świata ustanowiony w Wielkiej Brytanii to 1132 motocyklistki na wspólnej przejażdżce. O jego pobicie pokusił się stan Kolorado w USA. Motocyklistki spotkały się pod sklepem High Country HD w miejscowości Fredrick.

Wydarzenie to było charytatywne, datki zbierano na rzecz organizacji non-profit „Firefly Autism”. Udało się zgromadzić 25.000 dolarów na pomoc dzieciom z autyzmem.

 

Na miejscu miało miejsce oficjalne liczenie i na wspólny przejazdu wyruszyło 465 motocyklistek. Rekordu wprawdzie nie udało się pobić, ale sama impreza była bardzo udana:

Najnowsze

Na co uważać podczas jesiennej jazdy motocyklem?

Jesień ma swój urok, a motocyklowe przejażdżki o tej porze roku pozwalają ją docenić. Warto jednak wziąć poprawkę na nieco odmienne warunki do jazdy motocyklem.

Kolorowe krajobrazy zachwycają jesienią, dlatego ta pora roku jest dla motocyklistów nadal bardzo atrakcyjna. By jednak trasę pokonać bezpiecznie, warto mieć na uwadze kilka spraw:

Szybko zapadający zmierzch

Słoneczne dni jesienią dość często się zdarzają, jednak planując wycieczkę trzeba wziąć pod uwagę to, że wraz ze zniknięciem słońca za horyzontem temperatura może spaść bardzo znacznie. Warto mieć ze sobą cieplejsze ubrania, a i trasę pokonywać ostrożniej.

Słońce świeci nisko

Wiąże się to z bardzo ograniczoną widocznością. Gdy trasa wiedzie „pod słońce” – to bardzo trudno dostrzec szczegóły wokół drogi. Warto mieć ze sobą ciemne okulary, poruszać się wolniej i zwiększyć czujność.

Mokry asfalt, liście

Jesienią warunki drogowe nie są idealne. Asfalt schnie dłużej i jest zimny, co znacznie zmniejsza przyczepność opon. Dodatkowym utrudnieniem są zalegające na i przy drodze liście, które często zauważyć można dopiero w ostatniej chwili. Warto dostosować prędkość i tor jazdy do warunków na drodze, i starać się przewidywać ewentualne zagrożenia.

Więcej zwierząt na drodze

W regionach leśnych i wiejskich trzeba uważać na zwierzęta domowe i leśne. Te drugie jesienią są bardziej aktywne, a szczególnie porą tuż po zmroku i przed świtem. Dokładne rozglądanie się na boki i zmniejszona prędkość to obowiązek w leśnej okolicy.

Pogoda

Śledzenie prognozy pogody przy planowaniu jesiennej wycieczki to podstawa. Lodowaty deszcz i wiatr potrafi zepsuć każdy wyjazd. Szczegółowa analiza pogody, a w szczególności siły wiatru i opadów – zaoszczędzi nerwów w trasie.

Opony

Jesienią (i nie tylko) warto często sprawdzać ciśnienie w oponach i stan bieżnika. Na początku każdej wycieczki mieć też świadomość, że opony nagrzewają się dłużej o tej porze roku.

Oświetlenie i widoczność

Jesienią częściej jeździ się po zmroku, dlatego trzeba dokładniej kontrolować światła w motocyklu, ich moc i ustawienie. Dobrym zwyczajem jest używanie odblaskowych, neonowych dodatków w odzieży czy na motocyklu, co poprawia widoczność motocyklisty po zmroku, kiedy jego sylwetka zlewa się z ciemnością.

Parowanie

Podobnie jak szyby w samochodzie, jesienią często paruje szybka w kasku. Jakimś rozwiązaniem jest jej otwarcie, ale wiąże się to z wyziębieniem organizmu. Lepszym pomysłem jest stosowanie pinlocka lub preparatu przeciw parowaniu szyb.

Zimno

Niskie temperatury to nic przyjemnego, dlatego warto się przed wychłodzeniem zabezpieczyć. Bielizna termoaktywna, dodatkowe podpinki w odzieży motocyklowej, grube rękawice i buty z membraną pomogą skutecznie zachować ciepło organizmu. Częstsze przerwy i termos z gorącym napojem też mogą się przydać!

Najnowsze

Czy ten kierowca powinien stanąć przed sądem?

Z doświadczenia wiemy, że w przypadkach tego typu rażącego naruszenia zasad ruchu drogowego, policjanci nie wystawiają mandatów, tylko kierują sprawy do sądu.

Niektórzy kierowcy uważają, że ograniczenia prędkości ich nie dotyczą i pędzą ile tylko ich auto jest w stanie znieść. Inni sądzą, że droga to taki plac zabaw i jeśli tylko nie uderzą innego pojazdu (lub drzewa), to znaczy, że wszystko jest w porządku.

Kierowca na tym nagraniu chyba łączy cechy obu tych grup. Z bardzo dużą prędkością wyprzedził pasem do skrętu w lewo samochodu ruszające na zielonym świetle do jazdy na wprost.

Najnowsze

Chciał sobie skrócić stanie na światłach. Natychmiast pożałował

Kogo nie irytują kierowcy, którzy w nieuczciwy sposób starają się ułatwić sobie życie na drodze, ignorując przepisy i zasady kultury?

Można domyślać się, że na dwóch pasach przeznaczonych do skrętu w lewo stało sporo samochodów, więc kierowca białego busa uznał, że nie chce mu się czekać z innymi. Ominął wszystkie auta czekające na zielone światło i ustawił się za przejściem dla pieszych.

Podobnych sytuacji widzieliśmy wiele i trudno coś na nie poradzić. W tej sytuacji było inaczej – jednym z oczekujących do skrętu samochodów był nieoznakowany radiowóz. Policjanci natychmiast podjęli interwencję.

Najnowsze

O włos od wypadku. A pasażerka bez pasów!

To nagranie można podsumować oklepanym stwierdzeniem: „to jest właśnie sytuacja na drodze - nieprzewidywalna”.

Kierujący autem z kamerą jedzie z niedużą prędkością – według GPS-u jest to nieco ponad 70 km/h, a przed łukiem zwalnia prawie do 50 km/h. Ta zbędna (zdawałoby się) ostrożność go uratowała, ponieważ z naprzeciwka nagle nadjechał bus wyprzedzający ciężarówkę.

Do poważnego wypadku brakowało bardzo niewiele. Szczęśliwie kierowca z kamerą jechał na tyle ostrożnie i szybko zareagował, że udało się uniknąć tragedii. A tragedia byłaby bez wątpienia, ponieważ pasażerka przyznała, że jedzie bez pasów! Właśnie dlatego musimy mieć je zawsze zapięte – nie wiemy co nas czeka za kolejnym zakrętem.

Najnowsze