Prawo jazdy na skuter?!

Dzięki wzrostowi skuterów na drogach, polskie miasta zaczęły przypominać włoskie metropolie. Lecz może się to zmienić, bo od 2013 rok zaczną obowiązywać nowe przepisy: zamiast karty motorowerowej, będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM.

fot. Vespa

O taki dokument będzie mógł się ubiegać każdy kto ukończył 14 lat i zdał stosowny egzamin. Prawo jazdy AM upoważni młode osoby do poruszania się motorowerami oraz lekkimi pojazdami czterokołowymi do poj. 50 ccm. Jak tłumaczy ustawodawca, zmiany mają na celu zmuszenie młodych osób do uzyskania wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

– Ustawa była przedstawiona na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 04 stycznia 2011 roku po poprawkach wniesionych przez Senat RP. Wchodzi w życie w dwa lata od dnia jej ogłoszenia – twierdzi asp. szt. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

A kto uniknie nowych regulacji? Każda osoba, która przed 2013 rokiem ukończy 18 lat, bądź zdobędzie kartę motorowerową, która automatycznie zostanie wymieniona na prawo jazdy kategorii AM bez potrzeby ponownego zdawania egzaminu. 

Miejmy nadzieję, że nowe przepisy naprawdę poprawią bezpieczeństwo na polskich drogach, a nie staną się kolejnym biurokratycznym pomysłem na wpływy do budżetu państwa.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze