Agnieszka Serafinowicz

Prawo jazdy droższe na Mazowszu i nie tylko. O ile wzrosły stawki za egzaminy?

Spis treści

Prawo jazdy droższe na Mazowszu, a także w wielu innych województwach. O tym, że podwyżki opłat związanych z uzyskaniem prawa jazdy są pewne, wiadomo już od pewnego czasu, jednak ich wprowadzenie w życie leżało w gestii samorządów lokalnych, a nie władzy ogólnokrajowej. Dla Mazowsza ten czas właśnie nadszedł. Sejmik województwa mazowieckiego zdecydował o podwyżce opłat w WORD, związanych ze zdobyciem uprawnień do prowadzenia pojazdów. O ile wzrosły ceny i za co dokładnie? Wyjaśniamy.

Prawo jazdy droższe – co podrożało?

Wraz z początkiem marca br. sejmik Mazowsza zdecydował o podniesieniu opłat uiszczanych na rzecz Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Dotychczas za każde podejście do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy, osoba starająca się o tej uprawnienia musiała płacić 30 zł. Obecnie jest to 50 zł. W przypadku najpopularniejszej w Polsce kategorii B, czyli potocznie „prawo jazdy na osobówki”, opłata za egzamin praktyczny również wzrosła. Ze 120 zł do końca lutego, do 200 zł obecnie.

O ile opłaty za egzamin teoretyczny przeprowadzany przez WORD jest tak samo wyceniany (50 zł) bez względu na kategorię uprawnień, to kwota za część praktyczną może już się różnić.

Jak wspomniano, kategoria B, kosztuje obecnie 200 zł. Tyle samo zapłacą osoby zainteresowane uprawnieniami kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T, a także za uprawnienia do kierowania tramwajem.

Jeszcze droższa będzie opłata w przypadku egzaminu praktycznego na kategorie: B96, B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E oraz D1+E. Kwota jaką trzeba wpłacić za egzamin wynosi obecnie 250 zł.

tymczasowe prawo jazdy
Tymczasowe prawo jazdy będzie wydawane na okres nie dłuższy niż 30 dni (fot. materiały prasowe)

Prawo jazdy droższe – dlaczego podrożało?

Argumentacja jest już znana od dłuższego czasu. Stawki opłat za przeprowadzane w WORD egzaminy na prawo jazdy nie uległy zmianie od lutego 2013 roku. W tym czasie koszty przeprowadzenia egzaminów – podobnie jak ceny praktycznie wszystkich dóbr na rynku – znacząco wzrosły.

Prawo jazdy droższe – sąsiednie województwo? To zły pomysł

Osoby, które próbując zaoszczędzić na kosztach prawa jazdy spróbują zdawać egzamin w sąsiednim województwie (np. mieszkaniec Ostrołęki leżącej w mazowieckiem uda się do niedalekiej Łomży w województwie podlaskim) informujemy, że to nie ma sensu. Stawki opłat za egzaminu wzrosły identycznie również w województwie podlaskim, lubelskim, a także w wielu innych.

Prawo jazdy droższe – od kiedy wyższe ceny?

To zależy od tego, kiedy zapadła uchwała dotycząca podwyżek w danym województwie. Tak jak w przypadku Mazowsza decyzję podejmuje sejmik województwa mazowieckiego, tak w przypadku innych województw są to analogiczne jednostki samorządowe. Na przykład w województwie lubelskim uchwałę dotyczącą podwyżek przyjęto 27 lutego, a nowe stawki zaczną obowiązywać po dwóch tygodniach od daty ogłoszenia uchwały sejmiku w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze