Prawidłowa postawa podczas jazdy motocyklem

Prawidłowa postawa podczas jazdy motocyklem
Optymalna pozycja na motocyklu powinna być na tyle swobodna, by nie powodować napięcia mięśni ani oporu w krążeniu krwi.

Podczas nauki jazdy motocyklem kursanci często popełniają wszystkie, możliwe błędy w pozycji na motocyklu, a spięcie mięśni nie pozwala im na integrację z maszyną. Dłuższa jazda w takiej, napiętej pozycji będzie skutkowała mrowieniem w kończynach i bólem stawów.

Im nowsza konstrukcja motocykla, tym więcej mamy możliwości regulacji pozycji na nim. Począwszy od regulacji podnóżków, dźwigni nożnych, po siedzisko, kierownicę i klamki.

Podczas jazdy motocyklem powinno się zadbać o:

- wzrok i całą twarz skierowaną do przodu, nie w dół.

- ręce luźno spoczywające na kierownicy, lekko ugięte łokcie, barki rozluźnione. Wykluczone jest kurczowe ściskanie manetek, przeprost w łokciach i mocne opieranie się na kierownicy.

- dłonie spoczywające na manetkach i klamkach tak, by zachować linię prostą od przedramienia. Nienaturalne wygięcie nadgarstków bardzo szybko przyniesie dolegliwości bólowe.

- plecy wyprostowane, a przy większych prędkościach pozycja pochylona. Wygięcie lędźwiowe na dłuższą metę może spowodować problemy z bólem kręgosłupa, a pozycja zbyt pochylona – z krążeniem krwi w kończynach dolnych.

- kolana lekko przylegające do motocykla, a stopy skierowane nieco do wewnątrz. Dźwignie nożne powinny być obsługiwane pewnie, bez odrywania stóp z podnóżków.

Zdefiniowano trzy podstawowe pozycje na motocyklu:

Standard

Prawidłowa postawa podczas jazdy motocyklem

fot. cycle-ergo.com

To pozycja najbardziej neutralna, wyprostowana i oferująca najszersze pole widzenia. Zwykle uzyskiwana w motocyklach o wysoko umieszczonej kanapie.

 

 

 

 

Sport

Prawidłowa postawa podczas jazdy motocyklem

fot. cycle-ergo.com

To najlepsza postawa pod kątem aerodynamiki w modelach sportowych. Jednak z zawężonym polem widzenia i obniżonym komfortem podczas wielogodzinnej jazdy.

 

 

 

 

 

Cruiser

Prawidłowa postawa podczas jazdy motocyklem

fot. cycle-ergo.com

To luźna pozycja z odsunięciem bioder do tyłu i największym stopniem wyprostowania nóg. Zwykle występuje w modelach o nisko umieszczonej kanapie.

 

 

 

 

By zobaczyć jak powinna wyglądać pozycja motocyklisty na konkretnym modelu motocykla - można skorzystać z symulatora na stronie: http://cycle-ergo.com . W opcjach możemy ustawić, by miarą zostały centymetry, następnie podać swój wzrost i wagę. Finałowo otrzymamy model motocyklisty o własnych wymiarach na wybranym przez nas modelu motocykla, bądź go nie otrzymamy, gdy wymiary motocyklisty nie będą do modelu pasowały.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.