Prawdziwa kobieta ciężarówki się nie boi

W Europie zaledwie 1% kierowców ciężarówek, pracujących w transporcie, to kobiety. Z drugiej strony przemysł logistyczny i transportowy cierpi na braki w personelu i zmniejszoną efektywność. „Zatrudniajcie więcej kobiet” – mówi Ellen Voie, założycielka Women in Trucking.

To proste i wydawałoby się oczywiste rozwiązanie wydaje się jednak trudne do przeprowadzenia w dziedzinie, w której bardzo żywa jest kultura macho. Organizacja Women in Trucking, założona przez Ellen Voie i wspierana przez Volvo, konsekwentnie z tym walczy, starając się otwierać drogę do zatrudniania kobiet w przemyśle transportowym – nie tylko w charakterze kierowców. W Stanach Zjednoczonych, czyli na bezpośrednim obszarze działania założonej w 2007 roku organizacji, kobiet za kierownicami ciężarówek jest najwięcej – 5% ogólnej liczby. Podwojenie tych statystyk, zdaniem Ellen, stanowiłoby istotny krok w stronę wypełnienia wakatów. Zdarza się również, że dla małżeńskiej pary zatrudnienie w tym biznesie jest sposobem na życie. Wspólnie jeżdżą, wymieniają się za kierownicą, praktycznie cały czas spędzają w ciężarówce.

Ellen Voie, założycielka i prezes Women in Trucking
fot. womenintrucking.org

Volvo Trucks wspiera działalność organizacji Women in Trucking, ponieważ – wedle słów przedstawiciela firmy, Svajone Drabatiene – społeczeństwo potrzebuje silnych kobiecych wzorców. Istnienie i propagowanie takowych to zysk nie tylko dla transportu i logistyki, ale również innych dziedzin.

Misja Women in Trucking opiera się na dwóch filarach – po pierwsze, zachęcaniu kobiet do zatrudniania się w charakterze kierowców, po drugie – na motywowaniu przedstawicieli przemysłu transportowego do wprowadzania zmian i przejrzystości w ich wewnętrznych regulacjach. Tą samą drogą idą inne organizacje, umiejscowione w Europie: Lady Truck Drivers w Wielkiej Brytanii, La Route Au Féminin we Francji, Queen of the Road w Szwecji, NaisPark w Finlandii, Kitty Truckers w Słowenii i Buona Strada we Włoszech.

Statystyki (liczba kobiet zatrudnionych jako kierowcy ciężarówek w poszczególnych krajach)

Stany Zjednoczone – 5,3%

Kanada – 3,5%

Szwecja – 3%

Wielka Brytania, Australia, Dania – 1-2%

Ogółem w Europie – 1%

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze