Quantcast
Ewa Kania

Zostawiasz okulary w samochodzie? Przez nie może spalić się auto! Nie żartujemy

Co może spowodować pożar samochodu? Miłośnicy filmów akcji odpowiedzą, że wyciek paliwa, a sceptycy elektromobilności wskażą samozapłon baterii litowo-jonowej. A ilu z was odpowiedziałoby „okulary przeciwsłoneczne”? Wbrew pozorom, sprawa jest śmiertelnie poważna.

Okulary doprowadziły do pożaru samochodu

Brzmi to jak historyjka z komiksu dla dzieci, w którym sprytni bohaterowie rozpalają ognisko za pomocą lupy, ale wydarzyła się naprawdę. A przynajmniej taka jest oficjalna wersja tego zdarzenia.

Jak podaje straż pożarna z Nottinghamshire, jej zastępy brały udział w gaszeniu samochodu, który zapalił się od pozostawionych na desce rozdzielczej okularów. Na zdjęciu wnętrza widzimy osmoloną i popękaną szybę, spalone wskaźniki oraz nadpaloną kierownicę. Na szczęście wygląda na to, że pozostała część pojazdu ocalała.

Właściciel może mówić o dużym szczęściu, ponieważ gdy już zaczną palić się tworzywa sztuczne w pojeździe oraz elektronika, to bardzo łatwo ogień może przejść też na tapicerkę, pochłaniając po pewnym czasie całe wnętrze pojazdu.

Czego nie wolno pozostawiać w samochodzie na słońcu?

Brytyjska straż pożarna przestrzega przed pozostawianiem okularów w samochodzie w miejscu, w którym narażone są na bezpośrednie działania promieni słonecznych.

Oprócz tego przypomnijmy, czego jeszcze nie wolno pozostawiać w pojeździe na słońcu:

  • napojów w puszcze (może dojść do ich rozprężenia a nawet wybuchu), a także aerozoli
  • jedzenia (zwłaszcza łatwo psującego się, jak nabiał czy mięso)
  • urządzeń elektronicznych (może dojść do ich przegrzania i uszkodzenia akumulatorów)

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze