Karolina Chojnacka

Powstanie dodatkowy pas autostrady A2 między Łodzią i Warszawą

Na drodze łączącej Łódź z Warszawą dobudowany zostanie trzeci, wewnętrzny pas ruchu. Odbędzie się to bez konieczności rozbiórki obiektów nad autostradą, które były zaprojektowane z uwzględnieniem rozbudowy A2 o dodatkowy pas ruchu.

Zapadła decyzja środowiskowa na poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu w województwie łódzkim. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję umożliwiającą kontynuację prac związanych z przygotowaniem rozbudowy autostrady A2 do trzech pasów w obu kierunkach na odcinku nieco ponad 46 kilometrów od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim.

Powstanie dodatkowy pas autostrady A2 między Łodzią i Warszawą
Powstanie dodatkowy pas autostrady A2 między Łodzią i Warszawą, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Wykonane zostaną prace, które będą wymagały zmian w organizacji ruchu. Konieczne będzie przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych. Wzdłuż całego odcinka wymieniona, na wyższą, zostanie siatka odgradzająca drogę. Dodatkowo zamontowana zostanie tzw. żabiankę, czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. W wielu miejscach pojawią się także nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem.

Istotne zmiany będą dotyczyły także jezdni. Dotychczasowy przekrój dwóch pasów ruchu o szerokości 3,75 metra w obu kierunkach oraz pas awaryjny zostanie zmieniony na trzy pasy o szerokości 3,5 metra w każdą stroną plus pas awaryjny. Szerokość pasa rozdziału zmniejszy się z kilkunastu do pięciu metrów szerokości.

Dodatkowy pas autostrady A2 między Łodzią i Warszawą – kiedy pojadą nim kierowcy?

 Przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie Projektuj i buduj, po wcześniejszym zapewnieniu finansowania na ten cel, jak informuje Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowany jest na jesień tego roku, zaś podpisanie umowy ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Projekt rozbudowy ma być gotowy na początku 2023 roku, a prace mają ruszyć w listopadzie tego samego roku. Zakończenie prac przewidziane jest na przełomie 2025 i 2026 roku.

Rozbudowa trasy między Łodzią i Warszawą

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą, na długości ok. 89 kilometrów, zyska dodatkowy pas ruchu na obu jezdniach. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na obu jezdniach, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie miał po trzy pasy ruchu w obu kierunkach.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze