Porsche Panamera 10 Years Edition. Znamy ceny!

Porsche świętuje dziesiątą rocznicę linii Panamera, prezentując specjalną edycję modelu - Panamera 10 Years Edition.

Panamerę 10 Years Edition wyróżniają również ekskluzywne, zarezerwowane wyłącznie dla specjalnej edycji elementy stylistyczne, takie jak nowe 21-calowe obręcze Panamera Sport Design w metalizowanym kolorze białego złota, z satynowym wykończeniem, oraz utrzymane w tym samym odcieniu logo „Panamera10” na przednich drzwiach. Jubileuszowe logo znajduje się także w kabinie, na panelu ozdobnym przed pasażerem z przodu i osłonach progów drzwi. 

Nowa urodzinowa edycja jest dostępna dla wariantów Panamera 4 i Panamera 4 E-Hybrid oraz dla odmian Sport Turismo z tymi samymi zespołami napędowymi.Hybrydowe odmiany Panamera 10 Years Edition zostają wyposażone w pokładową ładowarkę o mocy 7,2 kW zamiast standardowych 3,6 kW.

Porsche Panamera 4 10 Years Edition z 2,9-litrową jednostką biturbo o mocy 243 kW (330 KM) można już zamawiać w cenie od 522 tys. zł. Wariant Sport Turismo z tym samym silnikiem kosztuje od 535 tys. zł.

Ceny urodzinowej edycji Porsche Panamera 4 E-Hybrid startują od 580 tys. zł, a odmiany Sport Turismo – od 593 tys. zł. 2,9-litrowy motor biturbo i mocny, 136 konny silnik elektryczny dostarczają tu łącznie 340 kW (462 KM).

Panamera 10 Years Edition jest fabrycznie wyposażona w szereg dodatkowych elementów z zakresu komfortu i bezpieczeństwa. Do rozszerzonej standardowej specyfikacji należą: matrycowe reflektory LED z PDLS Plus, Asystenci zmiany i utrzymania pasa ruchu z rozpoznawaniem znaków drogowych, Asystent parkowania z kamerą cofania, a także panoramiczny dach, przyciemniane szyby, podgrzewane komfortowe fotele z 14-zakresową regulacją i herbem Porsche na zagłówkach, domykanie drzwi, cyfrowe radio oraz nagłośnienie przestrzenne BOSE.

Najnowsze

Nowy samochód wyścigowy Mazda 3 TCR ruszy na podbój torów w 2020 roku

Mazda Motorsports zaprezentowała najnowszy element swojego programu sportów motorowych, przedstawiając całkowicie nowy samochód wyścigowy – Mazdę 3 TCR. Ten model ruszy na podbój torów wyścigowych w ramach cyklu IMSA Michelin Pilot Challenge 2020

Mazda3 TCR będzie napędzana przez czterocylindrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 350 KM oraz sześciobiegową skrzynię biegów sterowaną łopatkami. Opracowana i wspierana przez Long Road Racing, producenta samochodu Global Mazda MX-5 Cup, Mazda3 TCR posiada homologację pozwalającą na udział w 36 cyklach mistrzostw TCR rozgrywanych na całym świecie.

Cena bazowa Mazdy3 TCR będzie wynosiła 175 000 dolarów amerykańskich.

Ten model ruszy na podbój torów wyścigowych w ramach cyklu IMSA Michelin Pilot Challenge 2020, zaczynając od startu w czterogodzinnym Endurance Challenge, który jest częścią weekendowego wyścigu Rolex 24 w Daytona, 26 stycznia 2020 r.

Najnowsze

Potrącił motocyklistę, bo sam nie wiedział gdzie chce jechać?

Trudne do zrozumienia zderzenie motocyklisty z samochodem, miało miejsce niedawno na skrzyżowaniu w Sanoku.

Kilka samochodów stoi na pasie do skrętu w lewo i jazdy na wprost, a drugi pas, do skrętu w prawo, jest pusty. Nagle kierowca jednego z aut wjeżdża, bez kierunkowskazu, na prawy pas, potrącając prawidłowo jadącego motocyklistę.

Jak doszło do tej sytuacji? Kierujący samochodem nagle zmienił zdanie i chciał skręcić w prawo? Prawdopodobnie zamierzał jechać prosto, a zjechał na sąsiedni pas chcąc ominąć stojące przed nim pojazdy, chociaż takiego manewru zabraniają pasy na jezdni. Zapomniał przy tym spojrzeć w lusterko.

Najnowsze

Oburzające wyprzedzanie, ale czy kierowca nie został sprowokowany?

Zagrożeniem na drogach są kierujący, którzy nie przestrzegają przepisów - to oczywiste. Ale nie pomagają też domorośli szeryfowie nie znający przepisów.

Autor nagrania był wyraźnie oburzony całą sytuacją, czemu dał upust zarówno na filmie, jak i w opisie do niego. On i kilka innych osób jechało z niedużą prędkością na skuterach, kiedy, na zakazie i po powierzchni wyłączonej z ruchu, kilkoro z nich wyprzedził kierowca samochodu.

Taki manewr jest karygodny i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To, że skutery jechały powoli nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Dziwne jest tylko to, że autor nagrania jedzie przy lewej krawędzi pasa, zupełnie jakby widział auto za sobą i niecierpliwiącego się kierowcę i próbował zablokować mu możliwość łatwego wyprzedzenia, bez konieczności zjeżdżania na przeciwległy pas. Później tłumaczy kierowcy, że w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a w opisie filmu czytamy:

(…) przez swoje januszostwo złamał przepisy i stworzył niewielkie co prawda, ale zagrożenie. A potem tłumaczył, że jedziemy środkiem pasa. A jak mamy jechać ?

Przypominamy zatem autorowi, że przepisy wymagają, aby jechał możliwie blisko prawej krawędzi drogi, a „dbanie o to, aby inni nie przekraczali prędkości” nazywa się fachowo „utrudnianiem ruchu” i jest na to paragraf. Rozumiemy i popieramy brak akceptacji łamania przepisów, ale blokowanie innych kierujących „bo chcą popełnić wykroczenie” to prawdziwe, jak by to określił autor nagrania, „januszostwo”.

https://www.youtube.com/watch?v=9hEGulIySHk

Na drodze lepiej kierować się życzliwością i zrozumieniem innych. Kierujący skuterem oburza się, że w tym miejscu nie wolno wyprzedzać. A my przypominamy, że kiedy motocykl wyprzedza samochody, może to robić również przy ciągłej linii, pod warunkiem, że na nią nie najeżdża. W drugą stronę też to działa. W sytuacji na nagraniu pasy są raczej zbyt wąskie, żeby bezpiecznie obok siebie zmieścił się i samochód i skuter, ale warto pamiętać o tej zasadzie. A także o tym, że lepiej sobie wzajemnie ułatwiać życie, niż je utrudniać.

Najnowsze

Kierowcy bezkarnie piratują koło przedszkola, a rodzice są bezsilni

Walkę z wiatrakami przypominają starania rodziców dzieci, którzy każdego dnia mają problemy, żeby bezpiecznie odprowadzić pociechy do przedszkola. Władze nie chcą jednak nic z tym zrobić, nawet po ujawnieniu liczby piratów drogowych, zarejestrowanych przez ukryty, sfinansowany przez rodziców, fotoradar.

Bulwersująca sytuacja ma miejsce w Chotomowie koło Warszawy. Rok temu, przy biegnącej przez miejscowość drodze powiatowej do Legionowa, wybudowano przedszkole. Wyznaczono tu przejście dla pieszych, postawiono stosowne znaki ostrzegawcze oraz ograniczenie prędkości do 40 km/h. Kierowcy nic sobie z tego jednak nie robią.

Skargi rodziców, którzy „niemal zostali rozjechani przez stado piratów drogowych”, nie dla każdego urzędnika muszą brzmieć w stu procentach wiarygodnie, ale powinien tak czy inaczej przyjrzeć się sprawie bliżej. Tym bardziej, że takich skarg było bardzo dużo. Niestety pomimo apeli rodziców oraz mieszkańców Chotomowa, Starostwo Powiatowe nadal nie podjęło decyzji o przebudowie przejścia dla pieszych, postawieniu wysepki i wprowadzeniu innych zmian, zmuszających kierujących do zwolnienia.

Rodzice dzieci chodzących do przedszkola umiejscowionego przy niebezpiecznej drodze, postanowili zdobyć twarde dowody na to, jak poważne zagrożenie stwarzają tam przejeżdżający kierowcy. Opłacili firmę, która w pobliżu przejścia umieściła ukryty radar. Nie wykonuje on zdjęć, ale rejestruje wszystkie przypadki przekroczenia prędkości. W ciągu dziewięciu dni złapał na gorącym uczynku niemal 40 tys. kierowców! Najniższa zarejestrowana prędkość to 62 km/h, a najwyższa 128 km/h! Przy przejściu dla pieszych i ograniczeniu do 40 km/h!

Jaki jest efekt upublicznienia tak przerażającej statystyki? Póki co właściwie go nie ma. Legionowska policja zapewnia, że coś z tym zrobi, ale póki co nie zrobiła nic. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, w której gestii leży obsługa fotoradarów, odmówiła ustawienia jednego z nich przy przedszkolem, tłumacząc się brakiem wolnych urządzeń. Rodzice wciąż czekają na jakieś realne działania, które poprawią bezpieczeństwo ich oraz ich dzieci.

Najnowsze