Porsche 99X Electric debiutuje w Formule E

Wraz z międzynarodową premierą bolidu Porsche 99X Electric firma Porsche osiąga kolejny kamień milowy na drodze do debiutu swojej fabrycznej ekipy w sezonie 2019/2020 Mistrzostw Formuły E ABB FIA.

W prezentację samochodu aktywnie zaangażowała się cyfrowa społeczność – dzięki grze wideo na żywo o nazwie „Formula E Unlocked” pod adresem twitch.tv/Porsche.

Aktywną rolę w prezentacji bolidu – z udziałem graczy z całego świata – odegrali fabryczni kierowcy Porsche: Neel Jani i André Lotterer. Obaj, bazując na szczegółowych instrukcjach od graczy, zostali przeprowadzeni przez teren siedziby Porsche Digital GmbH w Ludwigsburgu. Dzięki temu najpierw „odnaleźli” Porsche 99X Electric, a następnie go odsłonili.

Zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team wita kolejnego członka z rodziny Porsche. Pascal Zurlinden, który od 2018 r. pełnił funkcję dyrektora fabrycznej sekcji GT Motorsport, poza swoim dotychczasowym stanowiskiem przyjmie kluczową rolę w Formule E – zostanie dyrektorem fabrycznej sekcji Motorsport (Director Factory Motorsport). Francuz pracuje w centrum rozwoju Porsche w Weissach od 2014 r. Początkowo zajmował się projektem LMP1, a od 2017 r. skupia się na sektorze GT.

Design bolidu Formuły E polega na tradycyjnych kolorach Porsche. Z lotu ptaka w oczy rzuca się herb Porsche przy systemie halo. Nazwa pojazdu tradycyjnie sprowadza się do trzech cyfr, reprezentujących wyścigowe i dwudrzwiowe samochody sportowe Porsche. Najwyższą cyfrę – 9 – wykorzystano dwukrotnie, dla ponownego podkreślenia znaczenie projektu Formuły E dla Porsche, zaś litera X oznacza przyszłościowe podejście i odnosi się do wyścigów prototypów. 

Po ponad 30 latach Porsche wraca do wyścigów jednomiejscowych bolidów. Dołączenie producenta do Formuły E i towarzysząca temu restrukturyzacja udziału w sportach motorowych wiąże się ze strategią Porsche 2025. Oprócz tradycyjnych samochodów sportowych GT kluczową rolę odgrywają w niej w pełni elektryczne samochody sportowe. Obecność i sukcesy w sportach motorowych odnoszone za sprawą elektrycznych samochodów wyścigowych stanowią również istotną część korporacyjnej misji „Mission E”.

Jeśli chodzi o technikę hybrydową, a więc i napędu elektrycznego, sekcje wyścigowa i seryjna w Porsche wzbogacają się nawzajem od około 20 lat: pierwszy hybrydowy samochód wyścigowy, 911 GT3 R Hybrid z 2010 r., posłużył do rozwoju 918 Spyder. 918 częściowo stanowiło podstawę dla prototypu 919 Hybrid, a ten wpłynął z kolei na rozwój układu napędowego bolidu Formuły E Porsche oraz Porsche Taycan.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze