Polskie Radio Kierowców – już jutro rozpocznie nadawanie stacja dedykowana kierowcom

15 października 2020
Całodobowe, interaktywne, dynamiczne i nowoczesne – takie ma być Polskie Radio Kierowców, nowa antena Polskiego Radia. W jego programie dominować mają informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, dobra muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji.

Polskie Radio Kierowców dostępne będzie w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w Internecie.

Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny program sprofilowany pod wymagania i potrzeby użytkowników dróg: kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, rowerzystów, motocyklistów, użytkowników hulajnóg, quadów a nawet motorówek – słowem: wszystkich pojazdów służących do przemieszczania się po drogach lądowych i wodnych. Serwisy informacyjne będą nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe.

Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, mówi:

Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 kilometrów od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii stwarza innowacyjne możliwości dla mediów, a publiczny nadawca jest jednym z liderów w ich wprowadzaniu w życie.

Kierowcy to w Polsce najliczniejsza grupa słuchaczy radia. Teraz mają program tworzony specjalnie dla nich przez profesjonalistów, znanych dziennikarzy i pasjonatów motoryzacji.

Przeczytaj też: Czy muzyka w samochodzie ma wpływ na zwiększenie uprzejmości na drodze?

Czego potrzebują kierowcy? O tym najlepiej wiedzą oni sami, dlatego za mikrofonem Polskiego Radia Kierowców zasiądą dziennikarze, dla których motoryzacja nie ma tajemnic. Wywiady, porady, znakomici goście, atrakcyjna muzyka. Codziennie od godz. 5.00 do godz. 23.00 program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23.00 do godz. 5.00 – powtórki najciekawszych rozmów i dużo muzyki). Edyta Poźniak, szefowa projektu Polskie Radio Kierowców, wyznała:

Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w Rozruszniku, przez Wysokie Obroty w ciągu dnia, a wieczorem wrzucimy na Luz. A przez cały ten czas będziemy w kontakcie z naszymi słuchaczami.

Dla twórców stacji jednym z priorytetów ma być promowanie bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej jazdy oraz wzajemnej życzliwości na drodze. Prowadzący będą przypominać o okresowych badaniach, sprawdzaniu uprawnień, przeglądach, ubezpieczeniach; odniosą się do warunków pogodowych tłumacząc, jak wpływają na technikę i styl jazdy oraz uwrażliwiając na ewentualne zagrożenia i możliwe zachowania innych kierowców; poinformują o nowych przepisach, opowiedzą o nowinkach technologicznych na rzecz bezpieczeństwa i ekologicznej jazdy. Porozmawiają z najlepszymi w Polsce zawodowymi kierowcami, ekspertami – drogowcami, policjantami, psychologami motoryzacji, lekarzami; podpowiedzą, dlaczego warto podnosić kompetencje drogowe i jak się tego uczyć. Wyszukają i omówią najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych, w tym lokalnych portali o drogach, a do kontaktu ze słuchaczami wykorzystają wszelkie dostępne możliwości: media społecznościowe, telefony, aplikację, maile.

Przeczytaj też: Jak muzyka wpływa na młodych kierowców?

W Polskim Radiu Kierowców w ciągu dnia przez 40 minut w każdej godzinie usłyszymy muzykę specjalnie dobraną pod potrzeby kierowców, tzw. „muzykę drogi”. Pozostały czas zostanie wykorzystany na treści najważniejsze dla użytkowników dróg w danym momencie dnia, wejścia reporterskie, rozmowy z gośćmi, edukację z dziedziny bezpieczeństwa i zasad poruszania się na drodze. W pasmach porannym i nocnym słów na antenie będzie jeszcze mniej: 10 minut w godzinie, czyli dokładnie tyle, ile o tej porze potrzeba, by usłyszeć o tym, co najważniejsze, i w dobrym nastroju bezpiecznie dojechać do celu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!