Polska przeznaczy miliardy złotych na budowę obwodnic. W przygotowaniu ponad 700 km dróg

Obecnie w realizacji jest czternaście obwodnic o łącznej długości 109,7 kilometrów. Wkrótce jednak będzie ich znacznie więcej, a rząd przeznaczy na ich budowę miliardy złotych.

Rok temu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na realizację inwestycji, które będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostanie przeznaczonych 28 miliardów złotych.

Głównym beneficjentem Programu budowy 100 obwodnic mają być mieszkańcy miast i miejscowości, którzy szczególnie odczuwają skutki ruchu drogowego. Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek.

Program budowy 100 obwodnic – postęp prac

W realizacji jest czternaście obwodnic o łącznej długości 109,7 kilometrów i wartości 1,9 miliarda złotych. Są to obwodnice:

  • Wąchocka w ciągu DK42 (woj. świętokrzyskie)
  • Smolajn w ciągu DK51 (woj. warmińsko-mazurskie)
  • Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 (woj. lubuskie)
  • Gryfina w ciągu DK31 (woj. zachodniopomorskie)
  • Lipska w ciągu DK79 (woj. mazowieckie)
  • Suchowoli w ciągu DK8 (woj. podlaskie)
  • Sztabina w ciągu DK8 (woj. podlaskie)
  • Brzezia w ciągu DK25 (woj. pomorskie)
  • Szczecinka w ciągu DK20 (woj. zachodniopomorskie)
  • Pułtuska w ciągu DK61 (woj. mazowieckie)

Na etapie realizacji są też cztery obwodnice z woj. wielkopolskiego: Żodynia w ciągu DK32, Gostynia w ciągu DK12, Grzymiszewa w ciągu DK72 i Strykowa w ciągu DK32.

Program budowy 100 obwodnic – ponad 700 km obwodnic w przygotowaniu

Obecnie ogłoszone jest jedno postępowanie przetargowe na realizację (w systemie Projektuj i buduj) około 6-kilometrowej obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15 (woj. wielkopolskie).

Z kolei dla blisko 16-kilometrowej obwodnicy Chrzanowa i Trzebini w ciągu DK79 (woj. małopolskie) w marcu br. GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcji programowej (STEŚ-R).

W przygotowaniu są obecnie 84 zadania o łącznej długości ponad 700 kilometrów. To między innymi obwodnica Lędzin w ciągu DK46 (woj. opolskie), gdzie opracowywane jest STEŚ-R, czy obwodnica Pilzna i Brzostka w ciągu DK73 (woj. podkarpackie).

Program budowy 100 obwodnic - postęp prac
Program budowy 100 obwodnic – postęp prac, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Jakie będą parametry przyszłych obwodnic?

Wszystkie obwodnice, jakie powstaną w ramach PB100, będą drogami klasy GP (główne ruchu przyspieszonego). Większość z nich będzie miała przekrój jednojezdniowy, ale tam, gdzie drogi te będą przebiegać w terenie zurbanizowanym, a w ramach prac przygotowawczych prognozowane jest duże natężenie ruchu, powstaną jako dwujezdniowe. W takim przekroju powstaną m.in. obwodnice Wąchocka (DK42), Nowego Targu (DK49), Chrzanowa i Trzebini (DK79), Kalisza (DK25), Pułtuska (DK61), Głogowa (DK12) oraz Legnicy (DK94).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze