Polka na starcie rajdu pustynnego w Maroku

17 marca Polka, Gabriela Grajewska, stanie na starcie Rajdu Gazel, czyli Rallye Aicha des Gazelles 2012, za kierownicą Dacii Duster, w kategorii Crossover. Uczestniczki przemierzą pustynię przy pomocy tradycyjnych narzędzi do nawigacji: kompasu i mapy w skali 1:100 000.

Gabriela Grajewska (z prawej) i pilotka Ana-Maria de la Fuent.
fot. Renault

Zakazane jest używanie GPS-a, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych. Rajd jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. W tym roku w rywalizacji weźmie udział 301 pań z 21 krajów. Pilotem Polki będzie Ana-Maria de la Fuente z Meksyku. Załoga ma numer 318.

– Największe wyzwania to znieść zmęczenie, czyli tylko 4 godziny snu i ponad 14 godzin za kierownicą na dobę oraz utrzymać wysoki poziom koncentracji – mówi Gabriela Grajewska.

 

Nigdy do tej pory nie wystartowała w rajdzie żadna Polka. Dwa lata temu do startu na motocyklu przymierzała się Natasza Caban, znana z samotnego rejsu dookoła świata. Niestety, brak sponsorów pokrzyżował jej plany. Tym bardziej należy się zatem cieszyć, że Pani Gabrieli udało się zdobyć odpowiedni budżet.

Sam rajd jest dość specyficzny, biorą w nim udział często zupełne amatorki, modelki, aktorki, które wspierane igromnymi budżetami firm – zwłaszcza francuskich – lądują na zwykle końcowych pozycjach. Jedynie 10 procent startujących pań to profesjonalistki. Więcej o charakterze rajdu tutaj.

fot. Renault

To pierwszy udział Polki w tego rodzaju przedsięwzięciu. W ramach przygotowań wzięła między innymi udział w szkoleniu z nawigacji: czytanie czarno-białych map topograficznych, skuteczne posługiwanie się kompasem, punkty odniesienia na pustyni. Przeszła także testy prowadzenia auta na trudnych nawierzchniach takich jak: piasek, kamienie, wysuszone rzeki, podmokłe delty czy trawa. Dacia Duster świetnie się sprawuje w takich warunkach – dodaje nasza zawodniczka.

Rajd Gazel składa się z 6 etapów o łącznej długości prawie 2500 km.
Szczególnie trudne zapowiadają się dwa etapy zwane maratonami. Samotna noc na pustyni, 2 dni w drodze i będziemy zdane wyłącznie na siebie w kwestii przeglądu technicznego samochodu – wyjaśnia Gabriela Grajewska. Zwycięzcą zostają nie najszybsze załogi a takie, które przebyły jak najmniejszą liczbę kilometrów między punktami kontrolnymi w określonym czasie. Kilometry karne są doliczane gdy zespół ominie punkt kontrolny lub poprosi o pomoc techniczną.

fot. Renault

Rozgrywany w południowym Maroku Rallye Aicha des Gazelles odbywa się od 1990 r. i wzięło już w nim udział 3000 kobiet z 36 krajów. Już 3 zespoły świętowały triumfy w samochodzie Dacia Duster – zwyciężczynie w kategorii Crossover w 2010 i laureatki 2. i 3. miejsca w 2011 roku.

W 22 edycji Rajdu Aicha des Gazelles wystartuje 6 zespołów z sieci Women@Renault.
W tym roku duety miłośniczek przygód zmierzą się z marokańską pustynią za kierownicą czterech Dacii Duster w kategorii SUV i dwóch w kategorii pojazdów z napędem na 4 koła.

Duster zadebiutował w Polsce w kwietniu 2010 r. Charakteryzuje go przede wszystkim bezkonkurencyjny stosunek ceny do przestronności wnętrza i pojemności bagażnika, ale również: własności terenowe, niskie zużycie paliwa oraz niskie koszty eksploatacji. Samochód oferowany jest w trzech wersjach wyposażenia: Duster, Ambiance oraz Laureate i w następujących wersjach silnikowych: 1.6 16V 105 4×2 i 4×4, 1.5 dCi 110 4×2 i 4×4, 1.5 dCi 90 4×2 oraz 1.6 16V 105 4×2 z fabryczną instalacją LPG. Od momentu wprowadzenia na polski rynek Duster cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze