Polecamy książkę „6 bieg – wspomnienia o mistrzu rajdowym Marianie Bublewiczu”

Kiedy pogoda nie sprzyja motocyklowym wojażom, nie ma to jak dobra lektura przy kubku pachnącej herbaty. Ze swojej strony polecamy książkę „6 bieg – wspomnienia o mistrzu rajdowym Marianie Bublewiczu”. To zbiór wspomnień o legendarnym polskim kierowcy rajdowym. 

Wkrótce po śmierci Bublewicza w 1993 roku na rynku ukazały się dwie pozycje: „Odcinek Specjalny. Z Bublewiczem przez Europę” autorstwa Grzegorza Gaca i Henryka Gawucia oraz „Oesy Bubla” Janusza Śmiłowskiego i Zbigniewa Próchniaka, a w 2005 roku córka rajdowego mistrza, Beata Bublewicz, opublikowała swoją książkę pod tytułem „Marian Bublewicz – wspomnienia”.  W 2010 roku postanowił uczcić jubileusz sześćdziesiątych urodzin ojca opublikowaniem zbioru łączącego dotychczasowe przedsięwzięcia.

Mimo początkowych trudności, m.in. z pozyskaniem funduszy, książka ukazała się i w lipcu ubiegłego roku miała swoją oficjalną premierę, budząc zainteresowanie wszystkich kibiców sportu motorowego. Wewnątrz można znaleźć nowe, niepublikowane dotąd zdjęcia, jak również rozdział poświęcony tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autorzy książki podczas premiery: Grzegorz Gac, Beata Bublewicz, Henryk Gawuć
fot. archiwum autorów

Książka jest wydawnictwem charytatywnym.  Autorzy zrezygnowali ze swoich honorariów, a całkowity dochód został przeznaczony na Fundację im. Mariana Bublewicza, która wspiera młodych sportowców ze  Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie oraz na działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach.

 „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki.  Historia życia mojego Taty potwierdza banalną prawdę, że marzenia się spełniają, trzeba tylko bardzo tego chcieć.  Często zastanawiam się, skąd on czerpał wiarę w siebie, siłę i cierpliwość w dążeniu do celu” – powiedziała Beata Bublewicz.

„Pamięć o Marianie jest wciąż żywa, dlatego z wielką radością przyjąłem inicjatywę wydania książki. To był wspaniały kierowca i wyjątkowy człowiek, prawdziwy wzór do naśladowania dla młodzieży.  Sportowa przygoda z Marianem to najwspanialsze wspomnienie z całej mojej kariery” – dodaje Grzegorz Gac, jeden ze współautorów. Zaś drugi z nich, Henryk Gawuć, podsumowuje:

„Ogromnie się cieszę z wydania książki. W ciągu minionych lat w rajdach wiele się zmieniło, ale jedna rzecz pozostała niezmienna: aby wygrywać, trzeba być wielkim sportowcem, takim jak Marian Bublewicz.  I dlatego zawsze warto przypominać młodym kibicom tę postać”.

Zachęcamy do lektury!

Grzegorz Gac
fot. archiwum Grzegorza Gaca

Grzegorz Gac – były pilot rajdowy w latach 1978 – 1994, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski, uczestnik ponad 100 rajdów krajowych i zagranicznych. W roku 1992 pilot Mariana Bublewicza, z którym zdobył wicemistrzostwo Europy. Startował między innymi w Rajdzie Monte Carlo. Po zakończeniu czynnej kariery sportowej wieloletni dyrektor Rajdu Polski, a ponadto dziennikarz, publicysta i komentator telewizyjny rajdów i wyścigów w kanale Eurosport.

 

Najnowsze

Jolene Van Vugt: rekord toaletowej prędkości

Jeśli w czyimś umyśle wciąż tkwi przekonanie, że ukończenie trzydziestego roku życia to data, przed którą trzeba rozwieść się minimum dwa razy i przygarnąć gromadkę dzieci, to pędzę, by zdementować ten stereotyp.  

Niedoszła primabalerina, 32-letnia Jolene Van Vugt, znana wcześniej jako pierwsza kobieta która wykonała backflipa (salto do tyłu) na pełnowymiarowym motocyklu crossowym, postanowiła kontynuować urozmaicanie swojego zawodowego CV.

Tym razem pod lupę Nitro Girl (jak sama siebie nazywa) wzięła muszlę toaletową, na której – po instalacji odpowiednich elementów umożliwiających jazdę – postanowiła ustanowić nowy rekord prędkości. Ta królewska karoca osiągnęła prędkość 46.6mph, czyli w przybliżeniu 74.98 km/h!

Jolene Van Vugt, dla której nie ma rekordów niemożliwych
fot. materiały zawodniczki

Czy ten, jeden z wielu, sposobów osiągania prędkości ma abstrakcyjny wydźwięk? Możliwe, jednak dla Jolene Van Vugt to tylko jeden z wielu zakręconych pomysłów. Systematycznie bierze udział w filmach kaskaderskich, a także wysokiej rangi wydarzeniach ze świata motocrossu, jak na przykład Masters of Dirt Freestyle Show czy Lynn’s Amateur National. Ponadto Jolene jest też główną bohaterką programu MTV – Nitro Circus.

Mamy już jeżdżącą toaletę. Może ktoś spróbuje spożytkować swój zlew?

Najnowsze

Renault króluje na wybiegu

Trzy auta Renault: Laguna Coupé Monaco GP, Mégane Coupé Cabriolet Monaco GP oraz Mégane Coupé Cabriolet Floride 2012 pojawiły się na pokazie najnowszej kolekcji Teresy Rosati – Her Shine.

Renault Polska było sponsorem głównym pokazu kolekcji Her Shine, który odbył się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Kolekcja Her Shine 2012/2013, zaprezentowana po raz pierwszy podczas tegorocznych pokazów mody New York Nolcha Fashion Week i Vancouver Fashion Week, inspirowana jest latami 50., 60. i 70.

Anna Popek na tle Renault
fot. Renault

Towarzyszące pokazowi modele Renault Laguna Coupé Monaco GP, Mégane Coupé Cabriolet Monaco GP oraz Mégane Coupé Cabriolet Floride 2012 należą do serii limitowanych. Najbardziej w klimat pokazu wpisuje się ten ostatni, inspirowany Renault Floride z lat 60.

Weronika Rosati
fot. Renault

 

Najnowsze

Monika Jaworska tworzy szkołę motocyklową

Mistrzyni Włoch "Trofeo Femminile" 2011 roku, Monika Jaworska, postanowiła podzielić się swoimi umiejętnościami otwierając szkołę, w której chętni będą mieli możliwość doskonalenia swoich technik jazdy.

Monika Jaworska
fot. Motocaina

Szkolenie skierowane jest do osób, które wykazują chęć usprawnienia swojej techniki jazdy, jak również podniesienia  ogólnych umiejętności jazdy na motocyklu. W zajęciach udział może brać każdy, bez względu na płeć, wiek czy posiadany motocykl. Trening opracowany i prowadzony pod okiem mistrzyni podzielony został na cztery poziomy: podstawowy, średni, trudny i ekspert – wszystkie odbywają się na placu lub torze, w zależności od trudności ćwiczeń. Ponadto Monika Jaworska gwarantuje szkolenia indywidualne, zarówno na placu, jak i w ruchu drogowym, a także treningi Gymkhany.

Koniecznym warunkiem jest posiadanie pełnego stroju motocyklowego wraz z protektorami. Szkolenia będą miały miejsce głównie w weekendy, w grupach nie większych niż 5-osobowe. Cena dla poziomu podstawowego, średniego i trudnego to 300 zł.

Monika na torze, przed starem do wyścigu.
fot. materiały zawodniczki

Uczestnicy szkolenia na placu będą mieli do dyspozycji motocykl Suzuki GS500, zaś na torze będzie czekała na nich Yamaha R6.

Szkolenie odbywa się na placu „Motodrom” przy ul. Izydora Stella-Sawickiego w Krakowie.

Więcej informacji:

http://www.szkola.monikajaworska.com/ lub

szkola@monikajaworska.com

Gratulujemy pomysłu!

Najnowsze

Zmarł Carroll Shelby, legenda motoryzacji

Kilka dni temu pożegnaliśmy Carrolla Shelby – legendę motoryzacji, projektanta samochodów sportowych i kierowcę rajdowego. Ojciec AC Cobry zmarł w wieku 89 lat. Od 1991 roku Shelby żył z przeszczepionym sercem.

Carroll Hall Shelby urodził się w Teksasie i jako dziecko zmagał się z nawracającymi kłopotami zdrowotnymi. Jako młodzieniec nabrał jednak krzepy, a ponadto wykrystalizowały się jego zainteresowania. Legenda głosi, że dostał mandat za przekroczenie prędkości od razu pierwszego dnia, kiedy zasiadł za kierownicą ojcowskiego auta.

Podczas II wojny światowej służył jako instruktor lotniczy i pilot testowy. W latach 50. został kierowcą wyścigowym, jeździł m.in. w ekipach Astona Martina i Maserati. Czynną karierę zakończył silnym akcentem w 1959 roku, wygrywając 24-godzinny wyścig na torze w Le Mans.

Carroll Shelby
fot. autoguide.com

Przede wszystkim jednak będzie pamiętany jako twórca superszybkich samochodów sportowych, jak Shelby Daytona, Shelby Cobra (z 260-konnym silnikiem V8 Forda), Ford Mustang GT350 i GT500. Zupełnie niedawno spod jego ręki wyszedł najmocniejszy Mustang w historii – Shelby 1000.

Od lat 90. zmagał się ze zdrowiem. Był jedną z najdłużej żyjących po przeszczepie serca osób. Po doświadczeniach własnej choroby założył fundację wspierającą dzieci w oczekiwaniu na przeszczep.

Zmarł 10 maja w Dallas.

 

Najnowsze