Polacy przepłacają za OC

Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce jest nie mniejsza niż 375 złotych, natomiast maksymalnie może wynieść nawet 710 złotych. Statystyczny właściciel ubezpieczanego samochodu może sporo przepłacić za OC.

Pomimo wprowadzenia systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ceny polis OC wciąż utrzymują się na stosunkowo niskich poziomach. Mimo to, między najtańszą a najdroższą ofertą dla tego samego kierowcy jest nawet kilkaset złotych różnicy. Aktualnie najdroższymi z miast pod względem cen OC jest Gdańsk oraz Wrocław. Na Pomorzu OC kosztuje średnio 669 zł natomiast na Dolnym Śląsku 638 zł. Najlepsze warunki oferowane są w Rzeszowie, gdzie średnio za OC płaci się 439 zł oraz w Kielcach, tu kierowcy zapłacą średnio 445 zł.

Co ciekawe w Warszawie, największym polskim mieście, średnia cena OC wynosi niecałe 580 zł. Drożej, bo 616 zł wynosi średnio OC w Poznaniu, natomiast w Krakowie i Katowicach wychodzi kolejno 514 zł i 491 zł.

Głównym czynnikiem, decydującym o wysokości składki OC prócz doświadczenia i nabytych zniżek, czy okresu posiadania prawa jazdy właściciela auta jest także pojemność silnika. Ubezpieczyciele ustalając wysokość stawki biorą pod uwagę również markę i model auta, miejsce zarejestrowania pojazdu oraz wiele innych.

System BLS został w kwietniu uruchomiony w takich towarzystwach jak: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta. Natomiast już w lipcu wdrożą go Aviva i Liberty; Gothaer dopiero w październiku.

Źródło: CUK Ubezpieczenia

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze