Katarzyna Frendl

Polacy nie potrafią jeździć po autostradzie – potrzebne kursy dla kierowców!

Lata przyzwyczajeń do jazdy drogami szybkiego ruchu, poprzecinanymi przez pasy dla pieszych, czy sygnalizację, oraz nieduże, przepisowe prędkości, panujące na przeważającej części polskich dróg, to przyczyny braku wiedzy kierowców.

Tylko czy wymienione wyżej powody tłumaczą nas z braku chęci pozyskania umiejętności poruszania się po wciąż nielicznych, ale coraz dłuższych odcinkach autostrad w naszym kraju? Z pewnością nie. Autostrad i dróg szybkiego ruchu w Polsce przybywa z każdym rokiem, a jazda po nich – niestety – nie jest dziś obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców doświadcza pierwszej jazdy po autostradzie już po uzyskaniu prawa jazdy, nie mając przećwiczonych manewrów charakterystycznych dla tego typu dróg. Efekty widzą wszyscy poruszający się po polskich autostradach.

Konieczność szkolenia kierowców w tym zakresie dostrzegają nie tylko codziennie przemierzający polskie autostrady kierowcy (także zawodowi), narzekający na nieumiejętność włączania się do ruchu innych kierowców, blokowanie lewego pasa, niedostosowanie prędkości, zajeżdżanie drogi rozpędzonym ciężarówkom, czy wreszcie brak świadomości, że należy często patrzeć w lusterka, bo zbliżające się pojazdy jadą z prędkością 140 km/h. Brak odpowiednich umiejętności Polaków dostrzegła też Autostrada Wielkopolska i wyszła z ciekawą inicjatywą.

Otóż postanowiono – wspólnie z 35. Ośrodkami Szkolenia Kierowców, działającymi w miastach sąsiadujących z koncesyjną autostradą A2 w województwie wielkopolskim i lubuskim – zrealizować „kurs jazdy na autostradzie” dla chętnych kierowców. Celem takiego zamysłu jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podnoszenie umiejętności kierowców w zakresie poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. W zaledwie dwa miesiące program zdobył uznanie instruktorów jazdy – których zdaniem wypełnia lukę na rynku szkoleń – oraz cieszy się powodzeniem u kursantów.

Za pośrednictwem dedykowanej kursowi platformy do projektu mogą dołączyć kolejne ośrodki. Pierwsza edycja programu potrwa do listopada 2021 roku.

W związku z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony szkół nauki jazdy jak i kursantów, przedłużyliśmy czas na rejestrację Ośrodków Szkolenia Kierowców. Im więcej młodych kierowców będzie miało okazję przećwiczyć w praktyce jazdę po autostradzie pod okiem profesjonalnego instruktora, tym jazda po autostradach i trasach szybkiego ruchu będzie bezpieczniejsza. Drogą do tego celu jest wsparcie kierowców już na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy – mówi Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A.  

To pierwszy program w Polsce, który już na etapie zdobywania prawa jazdy podnosi umiejętności kierowców w zakresie poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu.

(…) Do tej pory w trakcie szkolenia praktycznego korzystałem z dróg ekspresowych, lecz różnice są odczuwalne i zauważalne gołym okiem.  – mówi Damian Badura, właściciel i instruktor Wyższej Szkoły Jazdy DB – Praktykujemy manewry wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, a także włączania się do ruchu. Kursant trenuje utrzymywanie bezpiecznych odległości od poprzedzających pojazdów, stopniowe zwalnianie przed zjazdami oraz bezpieczne i wyraźnie informowanie innych użytkowników drogi o planowanych manewrach. Nie obce są nam zagadnienia kultury jazdy, planowania podróży, znaczenia odpoczynku, przerw podczas przejazdu oraz parkowania. Zachęcam kolegów i koleżanki z branży do czynnego korzystania z programu Autostrady Wielkopolskiej podczas szkolenia kursantów. Wykształćmy razem nowe pokolenie kierowców, którzy będą poruszać się świadomie, bezpiecznie i pewnie po każdej europejskiej drodze.

Osoby, które chcą odbyć kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy i w jego ramach zdobyć także praktyczną umiejętność poruszania się po autostradzie, na stronie „Kursu jazdy na autostradzie” znajdą listę szkół współpracujących z Autostradą Wielkopolską. Wystarczy wybrać ośrodek najbliższy swojego miejsca zamieszkania i odbyć w nim kurs. Jeśli kursant nie znajdzie wybranego ośrodka na liście, może wysłać zaproszenie za pośrednictwem strony do wytypowanego przez siebie ośrodka.

Ambasadorem kurs jest Tomasz Czopik, utytułowany kierowca sportowy i ekspert doskonalenia techniki jazdy. Wśród udostępnionych kursantom i Ośrodkom Szkolenia Kierowców materiałów dydaktycznych jest film instruktażowy, gdzie Tomasz Czopik w praktyczny sposób tłumaczy, jak wykonywać poszczególne manewry i na co zwracać uwagę podczas jazdy autostradą.

Bezpieczeństwo na drogach to obszar, który jest mi szczególnie bliski. Szczególnie zawodowo, ale i ze względu na moją motoryzacyjną pasję. Od lat angażuję się w działania promujące odpowiedzialne zachowanie kierowców i motywujące do zachowania większej rozwagi za kierownicą. Ze swojego doświadczenia wiem, jak cenne potrafią być rady starszych, doświadczonych kolegów. Te w połączeniu z solidnym przygotowaniem teoretycznym i maksymalną koncentracją w trasie mają ogromne znaczenie w zachowaniu naszego wspólnego bezpieczeństwa na drogach – podkreśla Tomasz Czopik.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze