Pokaz możliwości indyjskich motocyklistów

Ile osób może podróżować jednym motocyklem? Jak udowadniają indyjscy funkcjonariusze, nawet jedenastu podróżnych nie jest problemem.

Nagranie pochodzi z wizyty Baracka Obamy w Indiach, gdzie uczestniczył w 66. obchodach Dnia Republiki. Częścią tego wydarzenia była parada motocyklistów z indyjskiej straży granicznej.

Jak możecie zobaczyć poniżej, było to naprawdę niezwykłe widowisko. Chociaż można odnieść wrażenie, że od funkcjonariuszy służb mundurowych zwykle oczekuje się świetnego opanowania pojazdu, a nie nauczenia się iście cyrkowych sztuczek. Jak oceniacie ten występ?

https://www.youtube.com/watch?v=LYH6KYa703I

Najnowsze

Pieszy aż uderzył ręką w auto. Co zrobił kierowca?

Są kierowcy, którym wiecznie gdzieś się spieszy i próbują wyprzedzać innych za wszelką cenę. Ale ta sytuacja to już gruba przesada.

Auto z kamerą zbliża się do przejścia, przez które z obu stron przechodzą piesi. Hamuje więc, aby umożliwić przejście kolejnym osobom. Nagle piesi się zatrzymują. Co się stało?

Nic takiego – inny kierowca nie chciał czekać i ominął samochód stojący przed przejściem. Jeden z przechodniów tak się tym poirytował, że uderzył ręką w maskę tego auta. Łamiący przepisy kierowca chyba chciał na to jakoś zareagować, ponieważ zatrzymał się po kilku metrach, ale potem ruszył dalej.

Najnowsze

Instruktor nauki jazdy potrącił kobietę na pasach

Kto ma być przykładem dla innych kierowców, jak nie instruktor nauki jazdy? Okazuje się, że i komuś tak doświadczonemu może zdarzyć się chwila nieuwagi.

Do zdarzenia doszło we wczesnych godzinach porannych w miejscowości Sokółka. Kamera monitoringu uchwyciła moment, kiedy samochód nauki jazdy potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Znamienne jest to, że kierowca zatrzymał się przed skrzyżowaniem, a piesza przed przejściem – oboje upewniali się, że nic nie nadjeżdża. Jak zatem doszło do wypadku?

Sprawca tłumaczył, że nie widział kobiety, ponieważ oślepiło go słońce. Pochwalić należy jego reakcję na zdarzenie, ponieważ natychmiast zawiózł 60-latkę do szpitala. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało.

Najnowsze

Opel Grandland X Hybrid4 – mocny, ale oszczędny

Opel prezentuje nowy model hybrydowy typu plug-in z napędem na wszystkie koła. Grandland X Hybrid4 z opcjonalną czarną maską silnika uzupełnia ofertę SUV ów marki.

Zespół napędowy Grandlanda X Hybrid4 składa się z czterocylindrowego turbodoładowanego silnika benzynowego 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jednostka rozwija moc 200 KM  i została dostosowana do pracy w układzie hybrydowym. Wspomagają ją dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 109 KM. Przedni jest sprzężony z ośmiobiegową przekładnią automatyczną. W przypadku drugiego inwerter i mechanizm różnicowy są zintegrowane z napędzaną elektrycznie tylną osią, zapewniając napęd na wszystkie koła załączany na żądanie.

Dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze litowo-jonowymo o pojemności 13,2 kWh, zasięg Grandlanda X Hybrid4 w trybie wyłącznie elektrycznym wynosi do 50 kilometrów (według cyklu WLTP). Średnie zużycie paliwa tego 300-konnego SUV-a wynosi, według wstępnych danych 2,2 l/100 km.

Czas ładowania baterii zależy od typu użytej ładowarki. Oprócz kabla dostarczanego wraz z pojazdem i służącego do ładowania akumulatorów z domowego gniazdka, Opel zaoferuje także urządzenia do szybkiego ładowania na publicznych stacjach oraz z ładowarek naściennych w domu. Za pomocą takiej ładowarki o mocy 7,4 kW akumulator samochodu można naładować do pełna w około godzinę i 50 minut.

W modelu Grandland X Hybrid4 zastosowano układ hamowania regeneracyjnego, który odzyskuje energię wytwarzaną w czasie hamowania lub wytracania prędkości. Dzięki zamianie nadwyżki energii kinetycznej w energię elektryczną, zużywaną natychmiast lub magazynowaną w akumulatorze, zasięg Grandlanda X Hybrid4 wyłącznie na zasilaniu elektrycznym można zwiększyć średnio o 10 procent. W celu dalszego wykorzystania wysokonapięciowego (300 V) układu elektrycznego jest wyposażony w elektryczną sprężarkę układu klimatyzacji i elektryczne ogrzewanie.

Kierowca może też włączyć tryb „Regeneration on Demand” („regeneracja na żądanie”) w celu maksymalnego zwiększenia ilości odzyskiwanej energii. Moment hamujący silnika elektrycznego jest tak wysoki, że aby zmniejszyć prędkość w celu pełnego zatrzymania pojazdu w normalnym ruchu, nie trzeba naciskać pedału hamulca. Prędkość Grandlanda X Hybrid4 można więc kontrolować za pomocą pedału przyspieszenia.

Hybryda Opla będzie oferować cztery tryby jazdy – elektryczny, hybrydowy, AWD i sportowy, które lepiej pozwolą dostosować auto do konkretnej sytuacji. Na przykład w trybie hybrydowym samochód będzie automatycznie dobierał najbardziej efektywny sposób napędu, z możliwością przełączenia na bezemisyjny tryb elektryczny po dotarciu do centrum miasta. W trybie AWD następuje aktywacja elektrycznego napędu tylnej osi w celu uzyskania maksymalnej przyczepności na wszystkich rodzajach nawierzchni.

W Grandlandzie X Hybrid4 dostępna będzie także nowa usługa telematyczna Opel Connect. O spokój kierowcy i pasażerów pomogą zadbać również takie funkcje, jak Navigation Online z informacjami o ruchu drogowym dostarczanymi w czasie rzeczywistym, sprawdzanie najważniejszych informacji o pojeździe poprzez aplikację, bezpośrednie połączenie z pomocą drogową oraz system powiadamiania służb ratowniczych w sytuacjach awaryjnych.

Pierwsza hybryda plug‑in Opla, którą producent planuje wprowadzić do sprzedaży już w najbliższych tygodniach, z terminem wydania pierwszych egzemplarzy klientom na początku 2020 roku, przyczyni się do elektryfikacji całej oferty niemieckiej marki do 2024 roku. Ampera‑e pozostanie w sprzedaży na wybranych rynkach, natomiast w ciągu 20 miesięcy producent wprowadzi na rynek nową Corsę, nowego minivana Zafira Life, nowego dostawczego Vivaro oraz następcę Mokki X – każdy z tych modeli będzie dostępny także w wersji wyłącznie elektrycznej z zasilaniem akumulatorowym.

Najnowsze

Goodc

MANDALA – kobieca wersja kasku Kappa KV28

Nowe malowanie kasku KV28 dla kobiet pochodzi z tradycji buddyjskiej i hinduskiej. Mandala to wszechświat, pozytywna energia i ochrona.

Kappa KV28 to otwarty model typu demi-jet. Kask jest dokładnie przetestowany, ma przedłużony wizjer oraz doskonały system wentylacji, zapożyczony z kasku integralnego. KV28 jest bardzo lekki (950g) i wygodny, idealny na krótkie przejażdżki w ciepłe dni. Skorupa z materiału termoplastycznego posiada rozmiary od XS do M oraz zapięcie mikrometryczne.

Kappa KV28 Mandala to kolejne malowanie dedykowane kobietom, po kwiecistym wzorze Miami Elsie Lady. Mandala to symbol wszechświata, dlatego grafika kasku to idealnie geometryczny wzór składający się z delikatnych, przenikających się linii, zmieniających swój kolor gradientowo. Egzotyczny, fascynujący i modny wzór dla intrygującej motocyklistki.

Mandala to także energetyczny i bardzo pozytywny symbol, który zapewni bezpieczne podróżowanie na dwóch kołach.

 

Najnowsze