Podróż w głąb wyspy Lanzarote

"Czy tylko mnie się wydała taka odmienna i tą odmiennością piękna i urocza? Chyba nie. Ona taka jest. Chcę jeszcze kiedyś do niej powrócić" relacjonuje swoją podróż na wyspę Lanzarote Aleksandra Szmelter.

Lanzarote to jedna z siedmiu głównych wysp archipelagu górzystych Wysp Kanaryjskich  pochodzenia wulkanicznego. Pozostałe 6 to: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, La Palma, La Gomera, El Hierro.

To miejsce o krajobrazie momentami jak z innej planety (Park Narodowy Timanfaya), zabudowy bardzo odmiennej od polskiej: spójność kształtów i kolorów, brak kiczowatych i pstrokatych tablic reklamowych , jednolita i konsekwentna architektura – to wpływ Cezara Manrique. Za sprawą architekta  zakazano budowania na wyspie wielokondygnacyjnych budynków (wyjątek stanowi tylko biurowiec w Arrecife).

Najprościej i najszybciej jest dostać się na wyspę samolotem, jednak to uniemożliwia zabranie ze sobą ukochanego jednoślada. Dla zdeterminowanych nie ma rzeczy niemożliwych – pewnie dałoby się dostać na Wyspę statkiem, i nawet szukałam rejsów w to miejsce ,  ja jednak uważam, że prostszym i lepszym rozwiązaniem jest wypożyczyć pojazd na miejscu.

Komunikacja z tubylcami nie stanowi wielkiego problemu: wystarczy znać na poziomie komunikatywnym  hiszpański lub angielski lub niemiecki. Wśród pracowników turystycznych można też spotkać Polaków i Słowaków. Ale uważajcie w rozmowach – Lanzarotczycy uważają się za odrębną społeczność, wręcz narodowość. Nazwanie ich Hiszpanami może wywołać nieprzyjemne i negatywne reakcje.

W miejscowości Costa Tequise , w której nocowałam, na wschodnim wybrzeżu, w Blu Speed Moto rent, motocykl o pojemności 125cc można wypożyczyć za 35 eur za dzień, BWM F650 GS za 60 eur. Przy wypożyczeniu na kilka dni cena maleje z ich wzrostem, ale nie są to duże różnice. Dla wypożyczenia 125-tki wymagane jest  prawo jazdy B od minimum 3 lat lub kat. A1. Dla większych modeli czyli od 300cc wymagana jest kat. A lub A2. Oczywiście, należy mieć przy sobie, oprócz prawa jazdy,  dowód osobisty lub paszport. Dodatkowe usługi to wypożyczenie dodatkowego  kasku, kurtki , podstawienie pojazdu pod hotel / miejsce noclegu. Ubezpieczenie jest wliczone w cenę. W zależności od wypożyczalni, wymagane jest opłacenie depozytu , który jest zwracany przy zwrocie pojazdu lub podanie danych karty kredytowej. Warto być na to przygotowanym.

Wypożyczalnie motocykli nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chcemy moto „na już”, jednak można coś dla siebie znaleźć zadawalającego.

Lanzarote ma ok. 850 km2 powierzchni, da się ją objechać w ciągu jednego dnia. Jednak oferuje tyle atrakcji , jest na niej tyle ciekawych miejsc, że potrzeba co najmniej tygodnia, żeby móc choć trochę skorzystać z jej piękna i uroku.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia na Wyspie:

– Wulkaniczny Park Narodowy Timanfaya

Przejazd przez  park gwarantuje niezapomniane wrażenia. Własnym środkiem transportu można  dojechać jedynie do centrum Gór Ognia , wstęp w głąb parku możliwy jest tylko poprzez zorganizowane wycieczki.

Cueva de Los Verdes

Spektakularna jaskinia, z długimi tunelami wytworzonymi przez przemieszczającą się lawę wulkaniczną. Do tego atrakcje wizualne i muzyczne.

– Jamelos del Aqua

To również miejsce stworzone przez erupcję wulkanów. Można tu zobaczyć rzadki gatunek kraba białego ślepego zamieszkującego mały naturalny staw w głównym tunelu jaskini. Kraby świecą w lustrze wody jak małe perełki.

Zielona Laguna

Jeziorko przy czarnej plaży, które swój kolor  zawdzięcza występującym w nim algom.

Fundacja i Muzeum Cezara Manrique

Są to dwa osobne miejsca zlokalizowane w innych częściach wyspy. Polecam głównie Fundację. Znajduje się w domu zaprojektowanym i zamieszkanym kiedyś przez architekta ( w jaskinie wulkanicznej), który przekazał potem na cele fundacji.

– Muzeum Aloesu

To tylko dla lubiących tego typu miejsca. Paniom – polecam szczególnie.

– Playa Blanca

Wyjątkowo ciepła i mało wietrzna plaża zlokalizowana na południowo- zachodnim wybrzeżu.

Odbiega mikroklimatem od wschodnich plaż i portów.

– Jardin de Cactus

Ogród kaktusowy  – nazwa mówi sama za siebie.

Arrecife

To stolica Lanzarote – trzeba ją zobaczyć obowiązkowo!

Mirador del Rio

Punkt widokowy w północnej części wyspy.

Wiele hoteli na Lanzarote oferuje program wycieczkowy. Należy rozważyć skorzystanie z niego przede wszystkim  w przypadku parku narodowego, ponieważ w głąb parku mamy możliwość wjazdu tylko w ten sposób (a trzeba to zobaczyć i przeżyć – kręte , wąskie uliczki , po których porusza się autokar, zaraz za szybą przepaść lub ściana  skalna, o którą łatwo zahaczyć, albo widok przypominający powierzchnię obcej planety). Dodatkowo, jadąc autokarem zorganizowanej wycieczki, omijamy ciągnącą się długim sznurkiem kolejkę przy wjeździe do centrum Gór Ognia.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest też Niedzielny Jarmark w Tequise (dawnej stolicy Lanzarote). Można tam dostać właściwie wszystko co oferują sklepy w miasteczkach (od produktów garmażeryjnych i z gospodarstw domowych , aż po wyszukane wyroby skórzane), z tym , że ceny są nieco korzystniejsze.

Jeśli mamy ochotę na  atrakcje  innego rodzaju  – jest ich mnóstwo: przejazd na wielbłądzie, cołodzienne rejsy po Atlantyku, możliwość wypożyczenia skuterów wodnych, karting, wycieczki rowerowe, obserwacje ptaków, rejsy łodzią podwodną , aquapark, golf, wycieczki na sąsiednie wyspy – głównie Fuertavertura i La Graciosa.

Można także wziąć udział w degustacji lokalnego wina  w okolicach La Geria. Jak na złość (prowadzę – nie piję!) dojazd w to miejsce to malowniczy krajobraz nietypowych winnic Lanzarote, który najprzyjemniej ogląda się jadąc motocyklem. Na szczęscie, krętych uliczek na Lanzarote nie brakuje. Opcjonalnie, możemy kupić butelkę wina w gospodarstwie winnicy i delektować się nią przy wieczornym odpoczynku.

Jeśli preferujemy jazdę na czterech kółkach warto wypożyczyć auto na 2-3 dni, żeby dojechać w miejsca trudno dostępne, mniej znane. Cena za 2 dni wypożyczenia auta wyniosła nas 60 eur. Jeden dzień kosztowałby 35 eur. Podobnie jak w przypadku motocykli – im dłuższy okres wypożyczenia tym cena za 1 dzień maleje, ale nie są to duże różnice. Cena zależy oczywiście od klasy wypożyczanego auta  – my mieliśmy małą Fiestę. W przypadku auta nie proszono nas o dane karty kredytowej, ani też nie wymagano depozytu. Sądzę, że to skutek konkurencji – jest duża na wyspie w branży, więc firmy nie mogą stawiać zbyt trudnych do przyjęcia warunków. Z tego też powodu ceny są porównywalne w różnych miejscach.

Plusy poruszania się autem są oczywiste – możemy wrzucić do bagażnika większą ilość barażu niż w przypadku jednoślada, nie trzeba też dźwigać na plecach prowiantu , na co jesteśmy skazani przy wyprawach autobusami.

Te z kolei dowiozą nas nie tylko z jednego na drugi koniec miasta Arrecife, ale również oferują transport pomiędzy miasteczkami wyspy. Ceny biletów oscylują wokół kwot 1-8 eur (w zależności od trasy).

Ważnym elementem krajobrazu Lanzarote są plantacje aloesu (podobnie jak winorośli). Dobrze jest zobaczyć je z pozycji motocyklisty lub rowerzysty.

Z roślin aloesu Lanzarotczycy wytwarzają kosmetyki pielęgnacyjne i lecznicze, alkohole i inne napoje. Jest to hit na wyspie, nie wyłączając przeróżnych pamiątek. Może jest w tym trochę przesady i marketingu, ale przekonałam się na sobie oraz kilku swoich najbliższych, że kosmetyki,  które wypróbowaliśmy działają. Wprawdzie nie jestem zwolennikiem kupowania pamiątek, ale coś z aloesu sobie przywiozłam i polecam to wszystkim.

Wspominając wyprawę na wyspę…

Można by oczywiście (i wielu tak robi) wybrać się na Lanzarote jako  kurortu nadmorskiego (nadoceanicznego) , żeby tylko pływać w oceanie i opalać się na piasku (akurat kąpiel w oceanie gorąco polecam!). Dla mnie jednak ta wyspa jest zbyt ciekawa, żeby spędzić na niej czas leżąc na plaży, a tym bardziej na leżaku przy hotelowym basenie. I jest specyficzna, więc nie każdemu może się spodobać, ale moim zdaniem motocyklistów lubiących podróżować i kochających nieznane  nie zawiedzie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze