Podróż do krainy BMW Welt

Cel pielgrzymki każdego fana marki sygnowanej biało-niebieską szachownicą. Wyjątkowe, futurystyczne muzeum, multimedialne miejsce prezentacji dotychczasowych osiągnięć i przyszłościowych projektów, które warto odwiedzić podczas np. wakacyjnego pobytu w Monachium.

fot. Coop Himmelb(l)au

Pierwsze muzeum BMW powstało w 1973 roku. Od tego czasu jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Monachium z ponad 200 tysiącami odwiedzających rocznie. Usytuowane tuż obok tzw. czterocylindrowca – wieżowca będącego siedzibą  firmy – okazało się zbyt małe dla fanów niemieckiej marki. Nowe muzeum to część kompleksu BMW Welt oddanego do użytku w 2008r.. Ma pięciokrotnie większą niż poprzednie powierzchnię, na której skupiono ponad 100 niepowtarzalnych eksponatów.

Budynek zaprojektowany przez wiedeńskie biuro Coop Himmelb(l)au jest miejscem, gdzie oprócz starych modeli można na żywo oglądać proces konstrukcji samochodu. W głównym hallu natomiast kupujący mogą odebrać wybrane przez siebie modele BMW. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w budynku. Corocznie przekazuje się nowym właścicielom ok. 45 0000 samochodów. Właśnie tu, na powierzchni 3 000 m2 zwanej poziomem premier (Premium Lounge), położonej pięć metrów powyżej hallu głównego, klient – przypuszczalnie po spędzeniu kilku wspaniałych godzin w BMW Welt – otrzymuje kluczyki do swojego wymarzonego samochodu i z tego miejsca rozpoczyna pierwszą podróż. Każdy egzemplarz auta zostaje na dzień przed odbiorem dostarczony do strefy transportowej w południowej części budynku BMW Welt. Po wstępnej kontroli modele przejeżdżają przez 40-metrową myjnię wykorzystującą specjalne materiały tekstylne, aby mycie było szczególnie delikatne. Po zakończeniu mycia szyb oraz czyszczenia wnętrza samochodu następuje końcowa kontrola pojazdu w tzw. Bright Light Tunnel (tunelu jasnego światła), gdzie specjaliści upewniają się, że wszystkie samochody opuszczające BMW Welt są w idealnym stanie.

fot. Coop Himmelb(l)au

Po tym procesie samochód zostaje „wybudzony ze snu transportowego” i na następnych kilka godzin do czasu przyjazdu klienta zostaje umieszczony w dziennej poczekalni mieszczącej w sumie 284 auta na czterech poziomach. Ponieważ zbiornik samochodu jest częściowo napełniony, w dziennej poczekalni poziom tlenu został obniżony, aby nie dopuścić do pożarów. Z tego powodu ludzie mają ograniczony dostęp do tej strefy. Dwa sterowanie elektroniczne pojazdy zajmują się transportem zaparkowanych tam samochodów, a uczestnicy BMW Welt Tour mają możliwość obserwowania tej specyficznej poczekalni przez szklaną szybę. Klient zostaje powitany imiennie na tablicy informacyjnej, a na dotykowym ekranie pojawia się trójwymiarowa prezentacja jego nowego BMW. Następnie otrzymuje z modułu informacyjnego dalsze instrukcje i zostaje zaproszony do prezentacji oraz aktywnego uczestniczenia w symulacji dynamicznych właściwości jezdnych. Za pomocą kierownicy, dwóch pedałów oraz kontrolera systemu iDrive odbiorca poznaje swoje BMW podczas multimedialnej „jazdy próbnej”. Kolejny moduł prezentuje próbki wykończenia wnętrz oraz generuje dźwięki, jakie słyszalne są wewnątrz BMW przy zamkniętych drzwiach. Po zakończeniu spotkania klient powraca na kilka minut do Premium Lounge by niebawem schodząc po schodach galerii zbliżyć się po raz pierwszy do swojego BMW. Na poziomie premier znajduje się maksymalnie 30 samochodów umieszczonych na 20 stołach obrotowych oraz 10 platformach; odbierane auto oświetlane jest w specjalny sposób. Na miejscu znajduje się również fotograf gotowy do wykonania pamiątkowego zdjęcia. Jeżeli klient posiada bagaż, zostanie on dostarczony przez obsługę w momencie przekazania samochodu. Zazwyczaj proces przekazania nowego samochodu trwa 40 minut i kończy się wyręczeniem wygrawerowanego breloka, zdjęcia wykonanego wcześniej oraz oczywiście kompletu kluczyków. Można się poczuć dopieszczonym, prawda?

[autor zdjęcia]

„Gra w szachy na cyfrowym poziomie” – tak swój projekt podsumował Wolf Prix, szef Coop Himmelb(l)au nawiązując do logo BMW. Bryła budynku oparta jest na charakterystycznym, podwójnym stożku – Double Cone – wykonanym ze szkła i obłożonym panelami. Jest to z kolei  główne miejsce prezentacji najnowszych osiągnięć marki w prawdziwie multimedialnym stylu. W sali o wysokości 13 metrów i miejscem dla 300 gości można m.in. obejrzeć niesamowitą, unikalną kolekcję samochodów i motocykli od najstarszych modeli, po te najbardziej futurystyczne konstrukcje; niektóre z nich w ogóle nie ujrzały nigdy światła dziennego, nie mówiąc już o masowej ich produkcji. BMW Welt jest obiektem wielofunkcyjnym, architektoniczną hybrydą, która już na etapie koncepcji miała operować na wielu płaszczyznach. W budynku zlokalizowano także forum imprez (Events Forum), wyposażone w nowoczesną technologię obsługującą koncerty, wystawy, konferencje, przekazy na żywo oraz przyjęcia i seminaria, czy spotkania od dyskretnych rozmów przy kominku aż po wielkie międzynarodowe kongresy. Ci, którzy zdecydują się przyjechać z dziećmi mogą je oddać pod opiekę wykwalifikowanych osób w „junior campus” (od 7 do 13 lat oraz dla uczniów klas 2-7) stworzonym na podstawie najnowszych badań dotyczących rozwoju dzieci i młodzieży. To tutaj właśnie podczas zabawy dzieci i młodzież mogą odkryć „mobilność wszystkimi zmysłami”. Na miłośników marki czeka również olbrzymi sklep z oryginalnymi akcesoriami i kolekcją Lifestyle oraz Formula 1 a także drugi, mniejszy, z obszernym zbiorem literatury na temat BMW.

Na dachu BMW Welt umieszczono ogniwa fotowoltaiczne, które zasilają cały ten niesamowity budynek w energię.

Praca Coop Himmelb(l)au została nagrodzona na tegorocznym World Architecture Festival w kategorii produkcja, znalazła się również w dziesiątce najlepszych europejskich realizacji wyróżnionych nagrodą RIBA European Awards.

Informacje praktyczne:
Adres: BMW Welt, Am Olympiapark 1, D-80809 Monachium, Niemcy

Parking: samochody i motocykle; przestrzeń parkingowa (płatna) dostępna jest w podziemnym garażu, wjazd od Lerchenauer Straße. Inne miejsca parkingowe: dla motocykli (bezpłatne) wzdłuż rampy wjazdowej do podziemnego garażu.

Godziny otwarcia parkingu: 07:00:00-24:00, poniedziałek – sobota, 08:00:00-24:00 niedziela.

Opłata parkingowa: 3 Euro za godzinę, maksymalnie  20 Euro za dzień

Podczas zakupów w BMW Welt: 1,50 Euro za godzinę, maksymalnie 10 Euro za dzień.

Godziny otwarcia BMW Welt: prezentacja samochodu Double Cone: 9:00-20:00, codziennie

Wycieczki po BMW Welt: 9:00-16:00, od poniedziałku do piątku, 10:00-16:00, sobota/niedziela (dłuższe godziny wycieczek dla klientów odbierających samochód)

Junior Campus: 9:00-19:00, od poniedziałku do piątku, 10:00-19:00, sobota/niedziela

BMW Lifestyle & Accessories Shop: 9:00-19:00, codziennie

BMW Welt Shop: 9:00-19:00, codziennie 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze