Karolina Chojnacka

Po tragicznym wypadku Romain Grosjean wraca do F1!

Kilka miesięcy po dramatycznym wypadku, do którego doszło podczas Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2020, gdy cały świat Formuły 1 wstrzymał oddech, zastanawiając się czy Romain Grosjean żyje, Francuz wraca za kierownicę bolidu F1.

Tuż po starcie wyścigu o Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2020, bolid Romaina Grosjeana wpadł w bariery, rozpadł się na dwie części i stanął w płomieniach. Francuz z zespołu Haasa próbował wcisnąć się w lukę między rywalami, ale nie do końca dobrze to obliczył i zderzył się z Daniłem Kwiatem. Od tego momentu był już tylko pasażerem we własnym bolidzie.

Bolid Haasa uderzył w barierkę, rozpadł się na dwie części i eksplodował. Wybuchł potężny pożar. Przednia część VF-20 przebiła barierę. Kierowcę uratował system halo. Grosjean zdołał o własnych siłach wydostać się z samochodu i natychmiast trafił pod opiekę służb ratunkowych. Samochód medyczny pojawił się na miejscu wypadku po ośmiu sekundach. Romain Grosjean wyszedł z płomieni po 28 sekundach.

Grosjean doznał oparzeń dłoni, co wykluczyło go z udziału w dwóch ostatnich wyścigach sezonu, kończąc przedwcześnie jego karierę w F1.

Przeczytaj też: GP Bahrajnu: dramatyczny wypadek Grosjeana

Siedem miesięcy po dramatycznym wypadku, Romain Grosjean wraca na tor Formuły 1!

Podczas Grand Prix Francji, Romain Grosjean będzie miał szansę przejechać się zwycięskim bolidem Mercedesa z sezonu 2019, W10, należącym do siedmiokrotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona. Francuz zaliczy kilka przejazdów pokazowych podczas weekendu Grand Prix oraz otrzyma pełny dzień testowy na Paul Ricard kilka dni później, 29 czerwca.

Romain Grosjean nie ukrywa swojego podekscytowania powrotem za kierownicę bolidu F1:

Jestem bardzo podekscytowany, że mogę wskoczyć z powrotem do samochodu F1. To stanowi dla mnie wyjątkową okazję, a prowadzenie Mercedesa, który wygrał mistrzostwa świata, będzie szczególnym przeżyciem.

Jestem bardzo wdzięczny Mercedesowi i Toto za tę szansę. Po raz pierwszy usłyszałem o możliwości poprowadzenia Mercedesa, kiedy leżałem w moim łóżku szpitalnym w Bahrajnie. Wtedy Toto rozmawiał z mediami i przekazał takie zaproszenie.

F1 nie miało szansy ścigać się we Francji w 2020 roku z powodu COVID-19, więc jazda Mercedesem przy okazji Grand Prix Francji 2021, a następnie testy na moim domowym torze Paul Ricard, będą wyjątkowe. Nie mogę doczekać się, aż nadejdzie ten dzień.

Przeczytaj też: Będzie śledztwo w sprawie wypadku Romaina Grosjeana

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Luzowanie koronawirusowych obostrzeń a jazda samochodem. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować swoje auto do powrotu na drogi!

Rozpoczyna się powolne luzowanie koronawirusowych obostrzeń. Dzieci wracają do szkół, ponownie otwarto galerie handlowe i sklepy budowlane, na powrót zwiedzających czekają muzea. Wraz z luzowaniem obostrzeń z pewnością można się spodziewać wzrostu liczby samochodów na drogach. Kierowco! Pamiętaj, by odpowiednio przygotować swoje auto do jazdy!

Wiele osób mocno ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało z jazdy samochodem podczas lockdownu. Na szczęście lockdown powoli się kończy i wzrasta tempo luzowania koronawirusowych obostrzeń, a to oznacza, że coraz częściej będziemy mieli okazję pojechać gdzieś autem. Dla swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych użytkowników dróg, pamiętajmy, by odpowiednio przygotować się do powrotu na drogi!

Wskazówki, jak zadbać o swój samochód:

  • Sprawdź poziom oleju i płynu do spryskiwaczy.
  • Sprawdź, czy wszystkie światła są czyste i działają.
  • Jeśli po uruchomieniu auta zapalą się jakiekolwiek lampki ostrzegawcze i pozostaną włączone, upewnij się, że wiesz, co oznaczają i podejmij odpowiednie działania naprawcze.
  • Sprawdź opony. Szczególną uwagę zwróć na ciśnienie oraz na stan bieżnika. Wszystko, co wydaje ci się podejrzane, powinno zostać jak najszybciej sprawdzone w warsztacie.

Przeczytaj też: Mandat za złe opony. Kiedy nam grozi?

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na drodze:

  • Zawsze zapinaj pasy, nawet podczas najkrótszych podróży. I upewnij się, że wszyscy pasażerowie w samochodzie mają zapięte pasy. Zapięcie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko śmierci o 45% w przypadku kierowców i osób na przednich siedzeniach oraz zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń o 50%.
  • Przestrzegaj ograniczeń prędkości.
  • Zrób badanie wzroku. Dobry wzrok to podstawa bezpiecznej jazdy, więc jeśli nie sprawdzałeś wzroku w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zarezerwuj wizytę u okulisty.
  • Zachowaj czujność podczas jazdy. Pozbądź się niebezpiecznych czynników rozpraszających, takich jak telefony komórkowe, i rób regularne przerwy podczas długich podróży.
  • Pamiętaj o innych użytkownikach drogi i ich prawach

Przeczytaj też: Kierowcy samochodów kontra rowerzyści. Czy przyjazna i bezpieczna koegzystencja na drodze jest możliwa?

Najnowsze

Kierowca przyspieszył na widok pieszej? Czy zamknął oczy i wcisnął gaz?

Jakim cudem może dojść do potrącenia pieszego na środku przejścia i w biały dzień przy doskonałej widoczności? To nagranie daje odpowiedź na podobne pytania.

Sytuacja, do jakiej doszło w Kórniku, była bardzo osobliwa. I bardzo niebezpieczna. Kierowca Peugeota 307 zatrzymał się na ulicy przy lewej krawędzi, a kiedy auto z kamerą zbliżyło się do niego, wjechał przed nie. Zrobił to nie spiesząc się, ale autor nagrania jechał z niewielką prędkością, więc nie było to dużym problemem.

Piesza weszła wprost pod auto, policja nie widzi jej winy

Dziwne jest dopiero to, co wydarzyło się potem. Na nagraniu doskonale widać, kiedy piesza wchodzi na przejście. Wtedy kierowca Peugeota dodaje gazu, jakby chciał przejechać kobietę. Ta ratuje się ucieczką, a samochód co prawda hamuje, ale trudno ocenić, czy w jakiś sposób pomogło to uniknąć nieszczęścia.

Piesza wchodzi pod koła auta i doprowadza do kolizji!

Trudno doprawdy ocenić, co tu się właściwie stało i dlaczego kierowca Peugeota przyspieszył, pomimo pieszej na przejściu. Macie jakieś pomysły?

Najnowsze

Kilkukrotnie większe mandaty oraz podwyżki OC dla piratów drogowych!

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów, ze znacznie wyższymi stawkami. Oprócz tego osoby popełniające wykroczenia drogowe, będą musiały się liczyć z wyższymi składkami OC.

Na temat podwyższenia mandatów za wykroczenia drogowe mówi się od dawna. Orędownicy takich zmian podają zawsze dwa koronne argumenty, przemawiające za nimi. Po pierwsze w momencie wprowadzenia maksymalnego mandatu wynoszącego 500 zł, co miało miejsce 20 lat temu, stanowił on równowartość 1/4 średniego wynagrodzenia, natomiast teraz jest to tylko 1/10. Tak niska kara, przekonują różne osoby chcące uchodzić za specjalistów, sprawiła, że jej perspektywa przestała pełnić rolę prewencyjną, czego skutki widać na drogach.

Mandaty będą wynosić nawet 5000 zł? To nowy rządowy pomysł

Co prawda według dorocznego raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, liczba wypadków od 2011 roku zmalała niemal o połowę (40 065 w 2011 roku wobec 23 540 w 2020 roku), ale nie psujmy sobie narracji. Można też przypomnieć, że co prawda 500 zł za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h dla wielu osób nie jest dotkliwą karą, ale jakoś zapomina się wtedy zwykle o punktach karnych. Dwa takie wyskoki i jesteśmy o krok od utraty prawa jazdy. A to chyba jest znacznie dotkliwsza kara, niż większy mandat i obowiązuje ona od lat, ale nie psujmy sobie… wiecie czego.

Kierowca Bentleya przekroczył prędkość o prawie 100 km/h i myślał, że uniknie mandatu

Trudno tak czy inaczej dyskutować z argumentem, że skoro wszystko drożeje, a pieniądze tracą na wartości, to waloryzacja mandatów po 20 latach nie jest nieuzasadnionym czy radykalnym krokiem. Bo tak to chyba trzeba traktować – nie jako podwyżkę, ale dawno opóźnioną waloryzację. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie ona też taka duża, jak pierwotnie dochodziły nas słuchy. Mówiło się o ustaleniu kwoty maksymalnego mandatu na 5000 zł, tymczasem wszystko wskazuje na to, że górna granica wyniesie 1500 zł. Ciekawe czy to oznaczać będzie, że za kumulację wykroczeń zapłacimy nawet 3000 zł.

Niesłuszny mandat – przyjąć czy iść do sądu?

Trzykrotność dotychczasowej stawki to nadal całkiem sporo. Co więcej, nie będzie to jedyna sankcja finansowa, jaka spotka kierowców łamiących przepisy. Jak przyznał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, składki OC mają być uzależnione od liczby punktów karnych na koncie kierowcy. Jest to rozwiązane stosowane już w niektórych krajach i trudno z nim dyskutować. Jeśli ktoś łamie przepisy ruchu drogowego, to wzrasta ryzyko, że doprowadzi do kolizji lub wypadku, więc nic dziwnego, że firmy ubezpieczeniowe chętnie korzystają z takich informacji i odpowiednio dostosowują wysokość składek.

Kiedy wejdzie w życie nowy taryfikator mandatów oraz powiązanie punktów karnych z OC? Wszystkie szczegóły na temat nadchodzących zmian powinniśmy poznać już na dniach.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Najczęściej kupowany samochód na świecie w 2022 roku? Wizjoner zna odpowiedź!

Najchętniej kupowanym samochodem na świecie w 2022 roku będzie elektryk. Jaki?

Elon Musk twierdzi, że Tesla Model Y w 2022 roku będzie najczęściej kupowanym samochodem na świecie. Cóż… to chyba dość śmiałe założenie.

Elon Musk
Elon Musk twierdzi, że Tesla Model Y będzie najczęściej kupowanym samochodem na świecie, screen z serwisu Twitter

Przeczytaj też: Macie coś na sumieniu? Uważajcie, Tesla Model Y was znajdzie

Powtórzymy: najczęściej kupowanym samochodem na świecie w 2022 roku ma być Tesla Model Y. Samochodem ogólnie, a nie tylko samochodem elektrycznym. Samochodem ogólnie, a nie tylko autem z segmentu premium.

Najczęściej kupowanym samochodem na świecie w 2020 roku była Toyota Corolla. Sprzedano jej prawie 1,5 miliona egzemplarzy. W tym samym czasie Tesla sprzedała około pół miliona egzemplarzy wszystkich swoich samochodów. A to oznacza, że pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy Tesla Model Y nie znalazła się nawet na podium. Wyprzedziły ją pick-upy Forda oraz Toyota RAV4 i Honda CR-V. Żaden z modeli, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej sprzedawanych samochodów w 2020 roku, nie jest elektryczny i sprzedaż każdego z nich przekroczyła w 2020 roku pół miliona sztuk.

Przeczytaj też: Tesla Model Y kontra Ford Mustang Shelby GT500 – elektryk rzuca wyzwanie amerykańskiej legendzie. Kto wygra wyścig?

W 2020 roku sprzedano ponad 3 miliony samochodów, elektrycznych. Większość zakupów dokonano w Chinach. Połączone wyniki trzech najczęściej kupowanych modeli spalinowych na świecie, przebijają sprzedaż wszystkich samochodów elektrycznych.

W pierwszym kwartale tego roku Tesla dostarczyła już 182 780 egzemplarzy modeli 3 i Y oraz 2 020 sztuk modeli S i X. Model Y ma zdaniem Elona Muska zyskać większą popularność od Modelu 3, ale liczby sprzedanych ostatnio Modeli Y nie podaje.

Czy faktycznie Tesla Model Y w 2022 roku będzie najczęściej kupowanym samochodem na świecie? Pożyjemy, zobaczymy… ale mamy co do tego pewne wątpliwości.

Najnowsze