Piknik Rodzinny „Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze”

Chociaż statystyki wypadków na polskich drogach są optymistyczne daleko nam jeszcze do "wyników" z innych krajów, nie tylko europejskich. Dlatego też "Fundacja Jedź Bezpiecznie" postanowiła zorganizować Piknik Rodzinny pod hasłem "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze".

Organizatorem Pikniku jest Fundacja Na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Wszystkich Uczestników Ruchu Drogowego „Jedź Bezpiecznie”. Współgospodarzem Pikniku jest Zarząd Dzielnicy Warszawa Wola. Tytuł Promotora Bezpieczeństwa przyjął Poseł Michał Szczerba, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
fot. Fundacja „Jedź Bezpiecznie”

Podczas odbywającej się w Dniu Dziecka konferencji pod hasłem ” Dbamy o bezpieczeństwo dzieci”,  Fundacja ” Jedź Bezpiecznie” przedstawiła statystyki odnośnie sytuacji na polskich drogach w 2010 roku. Według danych, w minionym roku odnotowano 4239 wypadków z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W ich wyniku 4586 dzieci zostało rannych, a 112 zginęło. Ze statystyk wynika, że do wypadków z udziałem najmłodszych najczęściej dochodzi w okresie czerwiec-sierpień. Podczas tych 3 miesięcy zginęło 45 dzieci, tj. ponad 40 proc. wszystkich ofiar w wieku 0-14 lat.

Dane dowodzą, że najmłodsi to najmniej świadomi i chronieni uczestnicy ruchu drogowego, których bezpieczeństwo w największym stopniu zależy od działań dorosłych.

Realizując swoje cele statutowe Fundacja „Jedź Bezpiecznie” podjęła się organizacji Pikniku Rodzinnego „Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze”, której podstawowym zadaniem jest edukacja dorosłych w zakresie zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego – zarówno jako pasażerom, jak i rowerzystom oraz pieszym.

Piknik odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca na w Parku im. E. Szymańskiego na warszawskiej Woli. Program imprezy jest bardzo interesujący. Goście będą mieli okazje między innymi skorzystać z porady specjalistów w zakresie odpowiedniego doboru fotelików samochodowych dla dzieci oraz odbyć praktyczne ćwiczenia z montażu różnych typów fotelików samochodowych dla dzieci w różnych modelach samochodów.

 

Poza tym w programie:

– porady specjalistów dotyczące odpowiedniego wykorzystania fabrycznie montowanych elementów podnoszących bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem,
– największe i najnowocześniejsze w Polsce miasteczko ruchu drogowego,
– egzamin na kartę rowerową,
– pokazy obowiązkowego i zalecanego wyposażenia rowerów,
– porady ekspertów dotyczące pakowania bagażu na wyjazdy rodzinne oraz bezpiecznego przewożenia rowerów samochodem,
– ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy medycznej – zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym,
– symulatory dachowania i zderzenia,
– pojazdy elektryczne,
– wystawa pojazdów i sprzętu ratownictwa drogowego,
– wiele konkursów, zabaw i atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wstęp na Piknik, który rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 19.00 jest bezpłatny, dlatego wszystkich goraco zachęcamy do udziału.

Patronat Honorowy nad Piknikiem objęli: Minister Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Prezydent M. St. Warszawy. Partnerami Pikniku są m.in. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Czerwony Krzyż i PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze