Pijany kierowca czy pirat drogowy? Kto stwarza większe zagrożenie na drodze?

Pijany kierowca czy pirat drogowy? Kto stwarza większe zagrożenie na drodze?

11 lipca 2019
Pijany kierowca, niedoświadczony i nieobyty z samochodem kierowca czy może szalejący na drodze pirat? Kto według was stwarza największe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa w ruchu drogowym?
Loading module...

Według danych Policji w 2018 roku kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu spowodowali 1 614 wypadków drogowych. Zginęły w nich 203 osoby, a 1 965 osób zostało rannych. Był to rok gorszy od poprzedniego – w 2017 roku mieliśmy zarówno mniej wypadków, w których rolę odgrywał alkohol, jak i mniej ofiar śmiertelnych. Martwiące są również najnowsze dane.

W pierwszym kwartale 2019 roku Policja zatrzymała podczas kontroli drogowych 22 638 kierowców będących pod wpływem alkoholu2, a więc o około 9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wśród uczestników badania aż 51,7% osób wskazuje nietrzeźwych kierujących jako zagrożenie drogowe numer jeden. 

Dla porównania, tak często kojarzona z piractwem drogowym brawura polskich kierowców, stanowi poważny problem dla 27,7% ankietowanych. Słaba znajomość zasad i kultury bezpieczeństwa na drodze są głównym czynnikiem niebezpieczeństwa dla co dziesiątego ankietowanego (9,4%).

W badaniu interesujące są również wyniki związane z zagrożeniami, które w oczach Polaków lokują się obecnie na końcu listy. Rozwój cywilizacyjny naszego kraju zepchnął zły stan dróg na miejsce przedostatnie – jedynie 7,4% ankietowanych uważa, że to najgroźniejszy czynnik. Słaby stan techniczny pojazdów to problem dla zaledwie 3,8% respondentów. Mamy więc dużo większy kredyt zaufania do naszych samochodów oraz infrastruktury niż do siebie nawzajem.

Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w maju 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1 090 polskich kierowców

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!