Piesi jednak bez pierwszeństwa!

Piesi jednak bez pierwszeństwa!

02 października 2015
Kilka dni temu informowaliśmy, że już w 2017 roku dość mocno zmienią się przepisy prawa o ruchu drogowym w kwestii pieszych. Zakładały one, że pieszy zarówno na przejściu, jak i przed nim będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem. Senatorowie wstrzymali właśnie te zmiany.

Według obecnie obowiązujących przepisów pieszy oczekujący na możliwość wejścia na jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Dopiero, gdy znajdzie się na przejściu na pieszych ma on pierwszeństwo przed pojazdami.

Nowe przepisy miały wprowadzić spore zmiany w tym zakresie. Już pieszy oczekujący na możliwość wejścia na jezdnię miał mieć pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem w tej sytuacji, z oczywistych względów miał być tylko tramwaj, który nie będzie musiał ustępować pierwszeństwa. Mimo wszystko nowe przepisy obligowały osobę zbliżającą się do przejścia zatrzymać się i upewnić, czy nadjeżdżający pojazd go zauważył i ustąpi pierwszeństwa.

Senat jednym głosem przegłosował odrzucenie noweli Prawa o ruchu drogowym. Wniosek zgłoszony przez senatora Aleksandra Pocieja (PO) zdobył 38 głosów - głównie senatorów z ramienia PiS oraz części PO. Z kolei 37 senatorów zagłosowało przeciwko odrzuceniu, a dwóch wstrzymało się od głosu. Senator Pociej argumentował, że nowa ustawa w rzeczywistości zmniejszy, a nie poprawi bezpieczeństwa.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!