Pierwsze podium Zuzanny Ścibior na quadzie w tym sezonie!

Niedawno odbyła się pierwsza eliminacja Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw, w których startująca na quadzie Zuzia Ścibior zajęła swoje pierwsze miejsce na podium tego sezonu.

Zuzanna Ścibior to młodziutka zawodniczka starująca w kilku dyscyplinach na quadzie – przede wszystkim w Quadcrossie, ale także w Cross Country i Quad Speedway. Swoją przygodę z quadami zaczęła w 2005 roku od zawodów w Romanówce. W tym sezonie zamierza uczestniczyć na swojej Yamaha YFZ 450 w dwóch klasach: Quad Junior w Mistrzostwach Polski oraz Quad Hobby w Mistrzostwach Czech i Moraw.

Zuzanna Ścibior na pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw.
fot. materiały prasowe Zuzanny Ścibior

Zuzia rozpoczęła sezon 2014 od startu w pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw. W ubiegłorocznych zawodach zdobyła na nich drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz Wicemistrzostwo Czech w klasie Ladies klasyfikacji generalnej. Było to nie lada oisiągnięcie, ponieważ Zuzia wystartowała wówczas ze startą 40 punktów, co było spowodowane nie obecnością na pierwszej rundzie CRC. Tym razem jednak I rundy nie odpuściła i odrazu stanęła na podium.

Zuzanna Ścibior (w środku) na pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw.
fot. materiały prasowe Zuzanny Ścibior

– W tym roku podjęłam decyzję, że muszę podnieść sobie „poprzeczkę” i pójść do klasy o poziom wyżej, aby ścigać się z facetami. Wystartowałam w klasie Quad Hobby jako jedyna kobieta. I opłacało się. Dzień nie zaczął się dobrze, ponieważ przywitał nas deszcz i szare chmury. Nie było ulewy, ale żaden zawodnik bagna na torze nie lubi. Na szczęście nie trwało to długo. Słońce pojawiło się na niebie chwilę przed naszym pierwszym startem. Atrakcje towarzyszyły mi od samego początku. Podczas treningów miałam problemy z quadem i tak naprawdę cudem udało mi się wykonać 5 wymaganych okrążeń, aby zakwalifikować się do wyścigu. Co również spowodowało, że na treningu czasowym nie wykonałam najszybszego okrążenia i nie uzyskałam dobrego miejsca na linii startowej.

Zuzanna Ścibior na pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw.
fot. materiały prasowe Zuzanny Ścibior

Stres był ogromny, bo złe miejsce na starcie powoduje, że zawodnik zazwyczaj wychodzi źle ze startu. potem jest bardzo trudno przebijać się przez zawodników. Jeszcze bardziej stresujące było to , że nie znałam umiejętności swoich przeciwników i nie wiedziałam czy będzie mi łatwo kogoś wyprzedzić czy też nie. Pokłony należą się mechanikowi, który w dość krótkim czasie zlikwidował usterkę i maszyna w wyścigach pokazała na co ją stać  W obu wyścigach wyszłam ze startu w pierwszej trójce. Pierwszy bieg ukończyłam na 4 pozycji, natomiast drugi na 3 pozycji. Po zsumowaniu punktów z obu biegów uzyskałam 3 lokatę w klasyfikacji generalnej. Jestem bardzo zadowolona z siebie i mam nadzieję ze utrzymam tą pozycje do końca sezonu albo ją polepszę. Pogoda dopisywała do końca dnia.

Zuzanna Ścibior na pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw.
fot. materiały prasowe Zuzanny Ścibior

Było piękne słońce i cieplutko. Zawody zostały bardzo dobrze zorganizowane. Tor był pięknie przygotowany, nawet jak spadł deszcze. Trzymajcie kciuki, bo za dwa tygodnie kolejna runda!

Jak się Zuzi wiodło w sezonie 2013? Oto filmowa kompilacja.

Najnowsze

Co grozi kierowcy za brak prawa jazdy?

Co grozi za brak dokumentów samochodu lub potwierdzających posiadanie prawa jazdy, czy ubezpieczenia auta? Oto wypowiedź prawniczki z kancelarii Koksztys.

Co grozi za brak prawa jazdy za kierownicą auta?
fot. Motocaina.pl

Każdy kierowca ma obowiązek posiadania, a także okazania, na żądanie uprawnionego organu, dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego użytkowaniem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny), a także dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym). W praktyce częstym wykroczeniem popełnianym przez polskich kierowców jest nieposiadanie wymaganych dokumentów. Jakie mogą być konsekwencje niezastosowania się do obowiązku?

Nieposiadanie odpowiednich dokumentów przez kierującego pojazdem
Prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu bez wymaganych dokumentów stanowi wykroczenie z art. 95 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń, zagrożone karą grzywny do 250 zł albo karą nagany. W załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (zwanego dalej: rozporządzaniem w sprawie wysokości grzywien) określono stawkę grzywny na kwotę 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów, jednak łącznie nie więcej niż 250 zł. W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego wskazano, iż w razie popełnienia przez kierowcę wykroczenia polegającego na nieposiadaniu prawa jazdy, kierującemu nie nalicza się żadnych punktów karnych.

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu
Nieco poważniejsze konsekwencje finansowe wiążą się z prowadzeniem pojazdu w przypadku braku odpowiednich uprawnień. Przewidziane zostało, iż podlega karze grzywny ten, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia. W załączniku do rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien przewidziano karę pieniężną w wysokości 500 zł dla kierowcy pojazdu silnikowego (np. samochodu osobowego) lub tramwaju, który nie legitymuje się prawem jazdy. W przypadku kierowania bez uprawnień rowerem lub pojazdem zaprzęgowym, przewidziana została grzywna w kwocie 100 zł. Kierowcy, który popełnił wykroczenie polegające na braku uprawnień do prowadzenia pojazdy, nie zostaną naliczone punkty karne.

Brak uprawnień do kierowania pojazdem danej kategorii
Wyróżniono prawne konsekwencje nieposiadania przez kierującego pojazdem silnikowym lub tramwajem dokumentu prawa jazdy, upoważniającego do prowadzenia pojazdu danej kategorii. Przykładowo, w sytuacji, gdy kierujący samochodem osobowym posiada jedynie prawo jazdy kategorii A, zobowiązany będzie do zapłaty grzywny w wysokości 300 zł.

Autor: Agnieszka Przybylska, Prawnik, Kancelaria Koksztys

Najnowsze

Gosia Rdest rozpoczyna sezon wyścigowy na Hungaroringu

W najbliższy weekend na węgierskim torze Hungaroring zostaną rozegrane dwie rundy Volkswagen Castrol Cup - międzynarodowego serialu wyścigowego, w którym w tym roku rywalizuje 22 kierowców z 8 krajów. Wśród nich jest jedna kobieta. Gosia Rdest będzie się ścigać w pucharowym Golfie oznaczonym numerem 11.

To pierwszy pełny sezon Gosi Rdest w Volkswagen Castrol Cup. W ubiegłym roku zawodniczka znana głównie z rywalizacji w singleseater’ach zaliczyła trzy gościnne występy, łącząc je z rywalizacją w BRDC Formula 4.

Gosia Rdest
Sezon 2014 stoi u mnie pod znakiem wielkich zmian. Moje dotychczasowe doświadczenie sportowe zdobywałam w pojazdach napędzanych na tył: najpierw w kartingu, potem za kierownicą rajdowej BMW i w formułach. Przesiadka do przednionapędowego Golfa jest więc dużym wyzwaniem – będę musiała nauczyć się nowych odruchów za kierownicą, nowych zachowań, które pozwolą dobrze wykorzystać potencjał wyścigowego auta i dojeżdżać do mety na satysfakcjonujących miejscach w pierwszej piątce, a być może również na podium. Na pewno dużą rolę podczas wyścigów odegra odpowiednia taktyka stosowania systemu Push-to-Pass. Przyciski zwiększające moc o dodatkowe 50KM nadal stanowią dla mnie nowość, a ich umiejętne wykorzystanie może być kluczem do sukcesu. Podczas wyścigu na Hungaroringu systemu możemy użyć aż 19 razy.

Małgorzata Rdest w pucharowym Volkswagenie GTI
fot. Volkswagen

Gosia Rdest urodziła się w 1993 roku w Żyrardowie. Swoją przygodę ze sporem motorowym rozpoczynała od kartingu. W sezonie 2011 wywalczyła tytuł Mistrza Polski w prestiżowej i mocno obsadzonej klasie KF2. Swoich sił próbowała też we włoskiej lidze kartingowej, gdzie zajęła m.in. pierwsze miejsce w 21 Trofeo d’Autunno w kategorii KF2 oraz trzecie miejsce w czwartej rundzie Mistrzostw Włoch, również w kategorii KF2.

W sezonie 2012 Gosia wzięła udział w programie szkoleniowym Formuła BMW Talent Cup. Program ten jest jest uważany za „przedszkole F1”, swoją karierę rozpoczynał w niej m.in. Sebastian Vettel, czerokrotny mistrz świata Formuły 1.

Rok później rywalizowała w BRDC Formula 4 – brytyjskich mistrzostwach Formuły 4, rozgrywanych pod patronatem British Racing Drivers’ Club. Była jedyną kobietą w stawce, a sezon ukończyła z nagrodą Who Zooms Award za największą ilość wyprzedzeń w sezonie. Na swoim koncie odnotowała aż siedemdziesiąt dwa manewry wyprzedzania na torze.

Pod koniec sezonu 2013, jako jedna z 12 najlepszych kobiet kierowców z całego świata, została zaproszona przez Volkswagen Motorsport i Komisję Kobiet w Motosporcie FIA na eliminacje Pucharu Scirocco R-Cup.

Sezon 2014 to udział w pełnym cyklu pucharu wyścigowego Volkswagen Castrol Cup organizowanego przez Volkswagen Racing Polska i Volkswagen Group Polska. Składa się on z siedmiu eliminacji i odbywa na sześciu torach zlokalizowanych w całej Europie. Zawodnicy rywalizują w Volkswagenach Golfach GTI przygotowanych w identycznej specyfikacji. Wyścigi VWCC zostaną rozegrane na Hungaroringu (Węgry, 25-27 kwietnia), Lausitzringu (Niemcy, 23-25 maj), Torze Poznań (13-15 czerwca), Autodromie Most (Czechy, 8-10 sierpnia), Slovakiaringu (Słowacja, 22-24 sierpnia), Autodromie Brno (Czechy, 12-14 września). Dwie finałowe rundy odbędą się w Poznaniu w dniach 26-28 września. Celem sportowym zawodniczki jest miejsce w pierwszej piątce w klasyfikacji generalnej sezonu. Jest jedyną kobietą wśród zawodników.

Najnowsze

Felgi i buty kupuję sama!

Kobieta dba nie tylko o swój wizerunek, ale również o wygląd auta. Samochód jest jej wizytówką. Nowe, stylowe felgi dodają charakteru i pozwalają wyróżnić się z tłumu.

Technologia i design z myślą o paniach
Producenci felg wiedzą, że ciekawe wzornictwo i kolory nadają indywidualny styl pojazdowi, dzięki czemu jego właścicielka może się wyróżnić w tłumie takich samych aut. Wykonane ze stopu aluminium felgi to element wzornictwa samochodowego, nad którym pracują wykwalifikowani inżynierowie. Połączenie najnowocześniejszej technologii z pomysłami kreatywnych projektantów sprawia, że powstają niezwykłe kompozycje. Producenci obręczy proponują modele na miarę pożądanych przez panie szpilek sygnowanych nazwiskiem Manolo Blahnika czy Christiana Louboutina. Właśnie takimi butami dla samochodu są eleganckie felgi. To doskonała jakość, design i prestiż, czyli inwestycja, która zachwyca.

Felgi dla kobiet: klasyczne i z charakterem
Miłośniczka motoryzacji i błyszczących dodatków, która chce zagwarantować sobie nietuzinkowy wygląd auta, może wybrać felgi Infini Individual Concept S1. To obręcze wyprodukowane dla aut luksusowych: Mercedesa, BMW, Porsche oraz Audi. Sprawiają, że kobieta za kierowcą wyposażonego w nie samochodu na pewno zostanie zauważona. A jeśli doskonały design to dla niej mało, obręcze Infini Individual to również potwierdzona certyfikatem TUV-JWL gwarancja bezpieczeństwa.

Felgi Infini Individual
fot. Oponeo

Dla Pań z charakterem propozycję ma koncern Dotz. Seria felg Fast Fifteen dobrze prezentuje się w niewielkich autach, np. Volkswagenie Golfie VI. Model przyciąga duetem matowej czerwieni z czernią, którym stylu dodaje jeszcze 15 ramion o ostrych krawędziach. Po takiej metamorfozie auto nabiera indywidualnego stylu.

Felgi Dotz Fast Fifteen
fot. Oponeo

Kobieta, która ceni klasykę może postawić na srebrne ramiona felg ASA GT2 AMF. Siedmioramienna obręcz to gustowny detal, którego nie może zabraknąć w Mercedesie klasy M. Jej design podkreśla dynamizm i siłę terenowego auta. Po produkty firmy ASA sięgają wymagające kobiety, gdyż produkowane przez nią felgi są jednymi z najlepszych jakościowo na rynku wtórnym.

Felgi ASA GT2 AMF
fot. Oponeo

Wizyta w wirtualnej przymierzalni
Właścicielka samochodu traktuje felgi niczym buty od najbardziej pożądanych projektantów. Dla niej też zakup obręczy jest równie łatwy jak kupno nowej pary szpilek. Dzięki narzędziom, które udostępniają sklepy internetowe, może zrobić to bez wychodzenia z domu. Tam ogląda galerię z poszczególnymi modelami, filmy w wymiarze 3D oraz kontaktuje się z ekspertami, którzy pomagają jej dobrać obręcze do modelu samochodu. Gdy chce nowe felgi przymierzyć dokładnie tak jak upatrzoną parę butów, korzysta z internetowej przymierzalni.

– Wirtualna przymierzalnia pozwala wczytać zdjęcie swojego pojazdu i zobaczyć jeszcze przed zakupem, który model obręczy będzie najlepiej prezentował się na aucie – mówi Filip Biesek, Koordynator Działu Felg w Oponeo.pl.

Kobieta wie, jak zadbać o swój wizerunek. Dzięki eleganckim felgom odmienia wygląd swojego samochodu i podkreśla swój charakter.

Najnowsze

26 kwietnia Motoserce 2014 – przyjdź i wesprzyj akcję!

Motoserce to nie tylko zbiórka krwi - to  imprezy oraz festyny dla całych rodzin, podczas których organizowane są konkursy, atrakcje, również dla najmłodszych. Już w tę sobotę, 26 kwietnia w Parku Bródnowskim odbędzie się uroczysty finał akcji.

Motoserce 2014

Co organizatorzy Motoserca planują na warszawski finał? Podczas zbiórki krwi na przybyłych orędowników tej akcji czekać będzie wiele atrakcji: parada motocyklowa ulicami Warszawy, pokazy ratownictwa medycznego oraz straży pożarnej, pokazy edukacyjne bezpiecznej jazdy, prezentacje i wystawy motocykli, w tym jazdy próbne, pokazy ekwilibrystyki motocyklowej (uwaga: zamknięte zostaną dwa pasy ulicy Kondratowicza), próba bicia rekordu Polski (a może świata) w miniflipach, konkursy z nagrodami, atrakcje dla najmłodszych, tj. trampoliny, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa itp., pokazy sztuk walki, broni wojskowej, mini strzelnica dla najmłodszych i wiel innych.

Motocaina i Zespół ds. Kobiet Polskiego Związku Motorowego na Motosercu w Warszawie!
Zarówno kobiecy portal motoryzacyjny Motocaina.pl jak i Zespół ds. Kobiet PZM – Kobiety w Motorsporcie objęły patronatem projekt Motoserce 2014 i pojawią się wspólnie na finale akcji w Warszawie 26 kwietnia 2014 roku w Parku Bródnowskim. O tym, czego możecie spodziewać się na stoisku Kobiet w Motorsporcie i Motocainy przeczytacie już niebawem. Przede wszystkim będzie to świetna okazja, aby nas poznać, porozmawiać o motoryzacji i sporcie motorowym – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Zapraszamy do odwiedzenia strony akcji www.motoserce.pl oraz na oficjalny fanpage na facebook’u.

Impreza ma charakter jednodniowego pikniku, podczas którego odbywają się koncerty na dużej scenie, pokazy ratownictwa drogowego i bezpiecznej jazdy, wystawy motocykli, a także parada motocyklowa oraz liczne konkursy dla najmłodszych i tych trochę starszych.

Wstęp bezpłatny!

Więcej szczegółów tutaj.

Atrakcje warszawskiego finału Motoserce 2014, 26 kwietnia, Park Bródnowski:

1.     Pokazy skoków motocyklem z wykorzystaniem  rampy

2.     Pokazy jazdy ekstremalnej na motocyklach (stunt, freestyle – triki i ewolucje)

3.     Parada motocyklowa (przejazd przez miasto z udziałem policyjnych patroli motocyklowych oraz Żandarmerii Wojskowej)

4.     Wystawy motocykli m.in. Yamaha

5.     Pokazy kaskaderskie ukazujące skutki niewłaściwego stosowania odzieży motocyklowej

6.     Symulator jazdy motocyklem

7.     Symulator jazdy samochodem 3D

8.     Symulator dachowania

9.     Symulator zderzeń czołowych

10.  Samochód do ćwiczenia techniki jazdy podczas poślizgów

11.  Pokazy Straży Pożarnej, m.in. akcja gaśnicza płonącego samochodu, ewakuacja ludzi uwięzionych w samochodzie po wypadku drogowym, pokaz amerykańskiego wozu strażackiego, pokazy dla najmłodszych

12.  Pokazy zespołów ratowniczych – pozoracja wypadków drogowych i udzielania pierwszej pomocy

13.  Policyjne miasteczko ruchu drogowego – edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się na drodze

14.  Stanowisko do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i dorosłych

15.  Stanowiska i pokazy: Fundacji Jednym Śladem, Polskiego Związku Motorowego,  Fundacji Jedź bezpiecznie, Stowarzyszenia bezpieczny kierowca, ZDM i GITD

16.  Pokazy sztuk walki

17.  Zajęcia i konkursy dla dzieci

18.  Stanowisko z dmuchanymi zjeżdżalniami dla dzieci

19.  Występy i koncerty m.in. Antyradio Cover band,  Piersi
 

Najnowsze