Ewa Kania

Pierwsza stacja wodorowa w Polsce nareszcie ruszyła. Dlaczego to takie ważne i kto z niej skorzysta?

Przyszłość motoryzacji jest elektryczna? Co do tego wielu ma wątpliwości, a na rynku są dostępne zeroemisyjne alternatywy. W Polce jednak korzystanie z nich było mocno utrudnione z racji braku odpowiedniej infrastruktury. Teraz zaczęło się to zmieniać.

Spis treści

Gdzie jest pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru?

Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru znajduje się przy ulicy Tango 7 (Ursynów) w Warszawie. Jest ona ogólnodostępna i korzystać mogą z niej zarówno pojazdy osobowe, jak i ciężarówki czy autobusy. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ jeden z dystrybutorów przeznaczony jest do osobówek (ma ciśnienie 700 bar), a drugi do większych pojazdów (ciśnienie 350 bar).

Stacja wodorowa jest samoobsługowa, a także samowystarczalna. Zainstalowano przy niej panele fotowoltaiczne o mocy 19 kW, a także magazyn energii o pojemności 60 kWh. Stacja powstała pod szyldem NESO, co jest akronimem od „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Marka należy do Grupy Polsat Plus oraz Grupy ZE PAK.

Jak tankuje się wodór do samochodu?

Tankowanie wodoru porównywane jest z tankowaniem klasycznych paliw, a najbliżej mu do tankowania LPG. Kierowca ma do dyspozycji dystrybutor oraz pistolet, który umieszcza się we wlewie. Trzeba go jednak odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ tankowanie odbywa się pod ogromnym ciśnieniem. Uzupełnienie zbiorników w samochodzie osobowym trwa kilka minut.

Ile kosztuje tankowanie wodoru w Polsce?

Wodór do samochodów tankuje się w kilogramach, a cena za jeden kilogram na stacji NESO to 69 zł. Zbiorniki natomiast mają zwykle możliwość pomieszczenia 5-6 kg wodoru, co wystarcza na przejechanie ponad 600 km.

Kiedy i gdzie powstaną nowe stacje wodorowe w Polsce?

Jedna stacja tankowania wodoru to głównie pewien symbol zmian. Ale spółki odpowiedzialne za jej powstanie już zapowiadają otwieranie kolejnych takich stacji. W przyszłym roku mają zostać otworzone we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Lublinie i Rybniku.

Wiesz, co to jest „nowy trakt krakowski”? Docenią go kierowcy z całej Polski

Na kolejne lata przewidziane jest budowanie stacji wodorowych między innymi w Rzeszowie, Tychach, Wałbrzychu, Poznaniu, Świerklańcu oraz Nowej Sarzynie.

Jak działa samochód wodorowy z ogniwami paliwowymi?

Wodór traktowany jest jako alternatywa dla samochodów elektrycznych, ale to tylko pewien skrót myślowy. Samochód wodorowy również ma napęd elektryczny. Różnica polega na tym, że zamiast dużej i ważącej 500-800 kg baterii, stosuje się ogniwa paliwowe.

Ogniwo takie można określić mianem mini-elektrowni. To w nim wodór łączy się z tlenem z powietrza, wytwarzając energię, którą z kolei zasilany jest silnik elektryczny i napędzane koła pojazdu. Skutki uboczne takiego procesu są dwa. Po pierwsze tworzona jest woda destylowana, która trafia do zbiornika i w każdej chwili można się jej pozbyć. Drugi skutek uboczny to czystsze powietrze – ponieważ zanim trafi ono do ogniwa paliwowego musi być oczyszczone ze szkodliwych cząsteczek, pojazd wyposażony jest w odpowiedni oczyszczacz powietrza. Mówi się więc, że samochody takie poprawiają jakość powietrza w okolicy.

Ile kosztuje samochód na wodór?

Jedną z wad samochodów wodorowych jest ich wysoka cena. Obecnie w Polsce oferowana jest tylko Toyota Mirai, duża limuzyna o skromnej mocy 182 KM, kosztująca 334 900 zł. Innym autem na wodór jest Hyundai Nexo, ale nie znajdziemy go w oficjalnej dystrybucji w Polsce, a producent nie podaje jego cen. Możliwe jest jednak kupienie go na specjalne zamówienie.

Obecnie ze stacji wodorowej skorzysta więc niewielu kierowców, ale mówimy tu o garstce osób, które zdecydowały się na użytkowanie pojazdu, które w Polsce nie można swobodnie tankować. Wraz z rozwojem sieci takich stacji, na polskim rynku mogą zacząć pojawiać się inne wodorowe modele i rozpocznie się popularyzacja tego rodzaju napędu. Pamiętajmy też, że duże nadzieje z wodorem wiąże branża transportowa, a po Polsce jeżdżą już autobusy wodorowe.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze