Piękne zakończenie sezonu wyścigowego Magdy Wilk

Finał Góskich Samochodowych Mistrzostw Polski w Korczynie okazał się dla Radomianki Magdy Wilk pasmem sukcesów. Zawodniczka startująca Renault Clio Sport zarówno podczas 13. jak i 14. Rundy GMSP stanęła na podium w klasie N-2000 i Clio Cup.

Wyścig Górski Prządki rozegrany został w dniach 23-26 września.  Na Podkarpaciu pojawili się zarówno zagraniczni jak i polscy kierowcy. 13. i 14. Runda były już ostatnimi rundami Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2016.

– Korczyna zdobyta! Koniec sezonu zakończony lepiej niż to mogłam sobie wymarzyć. W sobotę 3. miejsce w klasie N-2000 i 2. miejsce w Clio Cup a w niedzielę – 2.miejsce w N-2000, 3. miejsce w grupie N i 2. miejsce w Clio Cup. Zawsze powtarzam, że miejsce kobiety jest „przy garach” ale tym razem to te „garnki” ledwo co zmieściły mi się w bagazniku. Aczkolwiek nie do końca jestem jednak zadowolona z moich przejazdów bo niestety ale wraz z końcówką sezonu skończyły nam się opony więc ciężko było poprawić czasy. Bałam się też czy auto wytrzyma bo wyszło przy okazji kilka kwestii ale… finalnie wszystko zakończyło się pomyślnie. Z pewnością po uzyskaniu wystarczającej przewagi trochę podeszłam strategicznie do tematu, szczególnie, że kilka osób dość mocno rozbiło swoje auta więc wystarczyło pojechać swoje – spokojnie, bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Ale czasami też tak trzeba. Tak czy inaczej cały sezon uważam za udany, szczególnie, że zamieniłam tylnonapędowe BMW na Renault Clio. Pierwszy start w Załużu i już podium a potem kolejne cenne kilometry i zdobywanie nowego doświadczenia. Początki nie były łatwe bo przerażało mnie uczenie się trasy na pamięć i te podjazdy tak „z miejsca” na czas ale jak widać poczyniliśmy z zespołem progres i to mnie cieszy! Z pewnoscią nie byłby on możliwy gdyby nie wsparcie Kacpra Wróblewskiego, który swoim know-how doprowadził mnie do tego miejsca, w którym jestem. Również podziękowania dla moich partnerów i patronów:  RallyAddict, 2BRally, motocaina.pl, WrOOOOm TV oraz    Automobilklub Polski, w tym koło Młodych Automobilklubu Polski i oczywiście da wszystkich kibiców, którzy tworzą niesamowitą atmosferę tych zawodów, dla organizatorów wszystkich rund, pań i panów z OA i BK, dla wszystkich ludzi z każdego PO i oczywiście dla zawodników, którzy bardzo ciepło mnie przyjęli, służyli pomocą i radą. Mimo, że to koniec sezonu w wyścigach górskich to mam nadzieję, że jeszcze na jakiejś imprezie spotkamy się w tym sezonie – podsumowuje Magda Wilk.

Najnowsze

Papieskie Golfy na sprzedaż

O tych samochodach można bez problemu powiedzieć, że służyły na niedzielne dojazdy do kościoła i były użytkowane przez starszego właściciela. Trzy granatowe Volkswageny Golf Sportsvan używane przez papieża podczas ŚDM trafiły na licytację.

To z pewnością nie lada gratka dla wszystkich fanów watykańskich gadżetów. Trzy egzemplarze Golfa Sportsvan o numerach rejestracyjnych K1, K2 i K3 POPE trafiły na aukcję. Potwierdzeniem na obecność papieża na tylnej kanapie mają być certyfikaty dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdana Korduli, oparte na oświadczeniach BOR-u, że były używane przez papieża Franciszka.

Pod maską każdego z egzemplarzy pracuje silnik TSI o mocy 110 KM połączony z dwusprzęgłową skrzynią DSG. Jedyną opcją wyposażenia dodatkowego są dywaniki. Reszta udogodnień na pokładzie to wyposażenie seryjne. Cena wywoławcza to ok. 80 tys. zł, ale organizatorzy aukcji liczą, że ostateczna kwota licytacji będzie dużo wyższa. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży oraz licytacji specjalnych cegiełek zostaną przekazane na cele prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej akcji charytatywnej „Misericordes”. Do tej pory w ramach akcji udało się zebrać blisko 200 tys. zł.

Samochody można licytować pod adresem: charytatywni.allegro.pl/papamobile.

Najnowsze

Obowiązkowe rękawice na jednoślad we Francji

Wybierasz się do Francji motocyklem? Już od 20 listopada wszystkie osoby poruszające się jednośladem (motocykl lub motorower) będą musiały być odziane w rękawice spełniające normy EC.

Francuzi podchodzą bardzo restrykcyjnie do motocyklistów. Od trzech lat obowiązują tam przepisy nakazujące noszenie rękawic dla kierowców, którzy chcą zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A. Teraz wchodzą w element obowiązkowego wyposażenia nie tylko motocyklistów i motorowerzystów, ale również ich pasażerów. Nakaz obowiązuje także kierujących trajkami i quadami. Za brak rękawic grozi mandat w wysokości 68 euro.

Według statystyk przeprowadzonych na zlecenie francuskiego rządu, aż 12 procent kierujących jednośladami deklaruje, że nie używa rękawic. Z tego powodu obrażenia rąk są jednym z najczęściej występujących urazów. Zarówno kierowca motocykla jak i pasażer podczas upadku odruchowo podpierają się rękoma. 

W zeszłym roku we Francji uchwalono przepisy, które nakazują posiadanie odblaskowej kamizelki. Kierowca motocykla nie może też korzystać ze słuchawek podczas jazdy. Grozi za to mandat do 135 euro. 

Najnowsze

Matt LeBlanc głównym prowadzącym Top Gear!

Władze BBC ogłosiły pełen skład nowego sezonu Top Gear. Głównym prowadzącym będzie Matt LeBlanc, który wynegocjował dwa razy większy kontrakt.

Nadchodzi kolejny sezon najpopularniejszego, motoryzacyjnego show na świecie. W zeszłym roku wymieniono ekipę prowadzących, ale słabe wyniki oglądalności i fala krytyki spowodowały, że w ekipie nastąpiły kolejne przetasowania. Odszedł Chris Evans, a jego miejsce zajmuje teraz Matt LeBlanc, który w poprzednim sezonie był jedynie współprowadzącym.

Wraz z nim skład uzupełniają Eddie Jordan, Sabine Schmitz, Chris Haris oraz Rory Reid. BBC idzie mocno na rękę nowemu prowadzącemu. Kalendarz produkcji nowego Top Gear zostanie dopasowany do prac nad serialem „Man With a Plan”, w którym jedną z głównych ról odgrywa Matt LeBlanc.

Amerykańskie media donoszą, że Matt LeBlanc podpisał bardzo lukratywny kontrakt. W pierwszym sezonie miał zarabiać pół miliona funtów. Obecny kontrakt podpisany na dwa lata opiewa na kwotę 2 mln funtów. Stacja BBC potwierdziła jedynie informację o przedłużeniu współpracy. Przedstawiciel stacji podkreślił, że Matt jest lubiany wśród widzów za humor, pogodę ducha, a także pasję do motoryzacji.

Tymczasem była ekipa Top Gear, czyli Clarkson, Hammond i May startują już jesienią z pierwszym sezonem The Grand Tour. Program będzie dostępny na kanale Amazon Prime.

Najnowsze

328 km/h! – najszybszy Beetle na świecie

Podczas corocznego festiwalu World of Speed na jeziorze Bonneville w stanie Utah w USA specjalnie zmodyfikowany Volkswagen Beetle ustanowił nowy rekord prędkości.

Beetle LSR (Land Speed Record) wyposażony w dwulitrowy silnik z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa (TSI) osiągnął na dystansie jednej mili prędkość 328,195 km/h (205,122 mph) – największą jaką kiedykolwiek uzyskał Beetle.

Aby mógł rozpędzić się do prędkości znacznie powyżej 300 km/h Beetle LSR został znacznie zmodyfikowany pod kątem przepisów obowiązujących w czasie bicia rekordów na słonym jeziorze. Moc 2-litrowego silnika TSI zwiększono do rekordowych 550 KM – osiągnięto to między innymi dzięki zastosowaniu innych turbosprężarki, tłoków, wałków rozrządu, korbowodu oraz dzięki modyfikacjom głowicy cylindrów. Silnik Beetle’a-rekordzisty ma też budzący respekt moment obrotowy o wartości 571 Nm.

Ekstremalne warunki bicia rekordu spowodowały również konieczność wyposażenia Beetle’a w specjalne koła i opony przystosowane do jazdy po słonej nawierzchni, a jego nadwozie znacznie obniżono. Zastosowano także mechanizm różnicowy zwiększający dodatkowo trakcję samochodu, a specjalny pakiet bezpieczeństwa – składający się z klatki bezpieczeństwa, wyścigowego fotela z pięciopunktowymi pasami i z systemu gaśniczego – zapewnia kierowcy niezbędną ochronę. Poza tym Beetle LSR ma na pokładzie dwa spadochrony, które wspomagają hamowanie samochodu.

Sukces Beetle’a LSR osiągnięty podczas imprezy odbywającej się każdego roku w środku lata został odnotowany przez Utah Salt Flats Racing Association (USFRA).

Najnowsze