Paula Lazarek

Piękna pogoda zbiera śmiertelne żniwo. O czym nie wolno zapominać na drodze?

Doskonała widoczność w naturalnym świetle dnia, ciepła pogoda i brak opadów to dla kierowcy idealne warunki atmosferyczne sprzyjające pewnej, komfortowej jeździe. W takich okolicznościach niestety łatwiej się zapomnieć i mocniej przycisnąć pedał gazu, co może mieć tragiczne konsekwencje. Negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy mają też wysokie temperatury i oślepiające promienie słońca.

Paradoksalnie ładna pogoda stanowi spore wyzwanie dla kierowców, bo właśnie w takich warunkach najczęściej dochodzi do wypadków, również tych ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego warto pamiętać, na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę za kierownicą.

Przy ładnej pogodzie noga z gazu i szybkie reagowanie

Do większości wypadków drogowych rokrocznie dochodzi w pogodne dni i na suchej nawierzchni, przy bardzo dobrej widoczności innych uczestników ruchu. W ubiegłym roku przy dobrych warunkach atmosferycznych zanotowano 15 316 wypadków, to o ponad 10 tysięcy więcej niż przy pochmurnej aurze. 

Dobre warunki atmosferyczne mogą stwarzać złudzenie poczucia bezpieczeństwa na drodze i tym samym skutecznie uśpić czujność nawet najbardziej doświadczonych kierowców. 

W takich warunkach kierowca powinien zdecydowanie surowiej oceniać prędkość, z jaką się porusza, redukując ją, tak aby mógł błyskawicznie zareagować na sytuację na drodze, na przykład odpowiednio wcześnie rozpocząć manewr hamowania. 

Korzystne warunki atmosferyczne na pewno pozytywnie wpływają na komfort i poczucie pewności podczas prowadzenia samochodu. Nie mogą być one jednak sygnałem do zwiększania prędkości czy brawurowej jazdy. To właśnie takie zachowania kierowców najbardziej zagrażają bezpieczeństwu na drogach. Nie lekceważmy tego i przede wszystkim zwolnijmy – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dostosuj temperaturę w samochodzie

W gorące dni warto zadbać o to, aby warunki wewnątrz auta dodatkowo nie przyczyniały się do obniżenia koncentracji kierowcy. W tym celu należy wyregulować odpowiednio temperaturę. Jej optymalna wysokość w samochodzie powinna wynosić 20-22°C. Zbyt wysoka temperatura może powodować niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny, obniżenie sprawności motorycznej oraz senność. 

Nie daj się oślepić 

W słoneczne dni należy też uważać, aby oślepiające promienie słońca nie spowodowały niebezpiecznej utraty widoczności za kierownicą. W ubiegłym roku uczestnicy ruchu drogowego oślepieni przez słońce spowodowali 522 wypadki. Aby zminimalizować tego typu ryzyko podczas prowadzenia, najlepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i poprawiającą komfort widzenia polaryzacją eliminującą odblaski.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Kolekcja Peugeot Lifestyle z lwem w nowej odsłonie

Peugeot prezentuje nową kolekcję odzieży i akcesoriów lifestylowych z myślą o pasjonatach francuskiej marki. Projektanci skrupulatnie pracowali nad technicznymi detalami każdej części garderoby lub akcesoriów, by sprostać nawet najbardziej wymagającym gustom.

Wszyscy miłośnicy lwów znajdą w nowej kolekcji Peugeot Lifestyle coś dla siebie. Projektanci ze studia Peugeot Design Lab wprowadzili do każdego elementu nowej kolekcji nowoczesny, techniczny i wysokiej jakości design, noszący nowe logo Peugeot, które uosabia wczoraj, dziś i jutro marki i zostało zaprojektowane z myślą o trwałości.

Francuska marka wraz z nową kolekcją wprowadza na linię odzieży, idealną na każdą porę roku. Do wyboru fani marki mają czapki, T-shirty, koszulki polo, koszule, swetry, bluzy czy kamizelki. Większość modeli jest dostępna w różnych kolorach.

Kolekcja Peugeot Lifestyle
Kolekcja Peugeot Lifestyle, fot. materiały prasowe / Peugeot

Szeroka gama eleganckich akcesoriów z pewnością zachwyci fanów Peugeota, ponieważ to przedmioty, z których mogą korzystać na co dzień: długopisy, zeszyty, kubki czy parasolki.

Kolekcja Peugeot Lifestyle
Kolekcja Peugeot Lifestyle, fot. materiały prasowe / Peugeot

Kolekcja Peugeot Lifestyle z lwem w nowej odsłonie wzmacnia nową tożsamość Peugeota i jest dostępna w sklepie internetowym Peugeot.

Najnowsze

Paula Lazarek

BMW X3 i X4 M Competition odświeżone. Co się zmieniło?

Wprowadzenie na rynek odświeżonych modeli BMW X3 M Competition i BMW X4 M Competition rozpocznie się od sierpnia 2021 r.

Dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu, zwiększonemu o 50 Nm do 650 Nm, i nowemu, kutemu wałowi korbowemu o lekkiej konstrukcji, najmocniejszy 6-cylindrowy rzędowy silnik benzynowy BMW o mocy 375 kW (510 KM) zapewnia większą elastyczność i pozwala aktualnie na uzyskanie lepszego o 0,3 s przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 3,8 s.

Nowe 21-calowe, frezowane i kute obręcze kół M 892M Star Spoke w kolorze Jet Black pozwalają zaoszczędzić 2 kg masy na każde koło.

Dostępne będą nowe kolory: metalizowany czarny karbon M, metalizowany szary Brooklyn M, metalizowany niebieski M Marina Bay i żółty M Sao Paulo; po raz pierwszy dostępny jest także szeroki wybór lakierów BMW Individual, na przykład matowy Frozen Marina Bay Blue.

Kierowcy będą mieć do dyspozycji BMW Live Cockpit Professional z w pełni cyfrowym zespołem ekranów i dwoma 12,3-calowymi wyświetlaczami; system nagłośnienia Surround marki Harman Kardon teraz w wyposażeniu standardowym.

Fotele sportowe M z regulowanymi elektrycznie zagłówkami i logo M będą dostępne w wyposażeniu standardowym; oprócz rozszerzonej tapicerki ze skóry Merino w czterech zestawieniach kolorystycznych dostępna jest opcjonalnie rozszerzona tapicerka BMW Individual ze skóry Merino w kolorze truflowym.

Dzięki systemowi operacyjnemu BMW 7 i zdalnej aktualizacji oprogramowania BMW X3 M Competition i BMW X4 M Competition są zawsze na bieżąco z najnowszym oprogramowaniem, a aktualizacje nowych usług i dodatkowych funkcji pojazdu mogą być pobierane „over the air”.

Najnowsze

Paula Lazarek

Kamper na wakacje – co warto zabrać ze sobą?

Przed nami kolejne lato, a co za tym idzie czas poszukiwania najlepszych ofert na spędzenie wakacji. Jednym z bezpieczniejszych opcji zwiedzania w czasie pandemii jest podróżowanie kamperem. Daje on możliwość swobodnego przemieszczania się z całą rodziną a przy okazji odwiedzania nowych miejsc. O czym powinniśmy pamiętać, by nasza podróż wiązała się wyłącznie z odpoczynkiem?

Wakacje kamperem

Niezależnie czy ruszamy kamperem na tydzień czy miesiąc warto przygotować się do takiej wyprawy. Miłośnicy tego typu podróży z dużym wyprzedaniem planują czas oraz miejsca, które chcą zobaczyć. Ponadto przygotowują kamper do drogi zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Co warto sprawdzić przed wyjazdem. Przede wszystkim trzeba ważność przeglądu rejestracyjnego pojazdu (jeśli kończy się w trakcie podróży, to przed wyjazdem dokonujemy wcześniejszego przeglądu) i OC (powinno obejmować okres naszego wyjazdu). Jeśli wybieramy się zagranicę trzeba zabrać ze sobą zieloną kartę. 

Pakując kamper warto pamiętać o rozłożenie środka ciężkości. Tu kierujemy się zasadą, że najcięższe rzeczy umieszczamy na poziomie podłogi. Najlżejsze pod sufitem. Produkty spożywcze tj. słoiki, puszki najlepiej umieścić w chłodniejszym miejscu, np. w skrzynkach z tyłu kampera.

Przed podróżą trzeba zadbać również części zamienne. Warto zabrać ze sobą, np. pasek klinowy, linkę, komplet żarówek i bezpieczników etc.; szczególnie, jeśli czeka nas długa podróż w trudnych warunkach. Warto również sprawdzić w jakim stanie są opony. Jeśli mają dobry bieżnik i tak powinniśmy zabrać dodatkowy zapas, by nie spotkała nas w drodze niemiła niespodzianka. Kolejnym MUST HAVE podczas wyjazdu kamperem jest wymiana oleju i filtrów paliwa i powietrza, rozrząd i inne elementy związane z przebiegiem. 

Kolejnym przydatnym gadżetem podczas podróży jest powerbank, który naładuje najbardziej potrzebne urządzenia, np. smarfona, smartwatcha. 

Jeśli dbamy o własne bezpieczeństwo i chcemy mieć dowód w przypadku nieplanowanego zdarzenia na drodze, powinniśmy zaopatrzyć się w wideorejestrator. Dobrej jakości kamery drogowe nagrają moment przeciążenia i zabezpieczą plik przed skasowaniem. Ponadto oferują tryb parkingowy pasywny i aktywny, dzięki którym nasz kamper będzie monitorowany całą dobę. Jednym z urządzeń tego typu na rynku, które ma wbudowany moduł GPS oraz świetnie nagrywa w nocy (opcja Night Vision Ultra) jest wideorejestrator Mio MiVue 866. Na uwagę w tym modelu zasługuje informacja o odcinkowym pomiarze prędkości. Wystarczy podłączyć urządzenie kablem do gniazdka zapalniczki i zyskujemy dodatkowe „oczy” podczas naszej wyprawy. 

Wsparcie dla smartfona

Wiele osób twierdzi, że najlepszym technologicznym partnerem podróży jest smartfon. Niewątpliwie jego niewielkie wymiary na pierwszy rzut oka przemawiają, by zamiast kilku urządzeń to właśnie go zabrać na wyjazd. Ma jedną dużą wadę jaką jest niesamowicie krótki czas pracy przy intensywnym użytkowaniu. Dlatego przy dłuższych podróżach warto pomyśleć o sprzętach, które choć trochę go odciążą.

Jednym z takich urządzeń, które na co dzień jest podstawowym narzędziem pracy i rozrywki jest laptop. Jest on znacznie większy i cięższy od smartfona, lecz dzięki temu, że posiada duży wyświetlacz pozwoli wygodniej ustalić najwygodniejszą trasę, znaleźć lokalne atrakcje, obejrzeć wieczorem film czy zarchiwizować zdjęcia i nagrania z całego dnia. 

Dostęp do Internetu może kolokwialnie mówiąc „uratować życie w podróży”, a w przypadku gdy dostęp do niego jest ograniczony z powodu ograniczonej liczby urządzeń z dostępem do sieci, może być powodem wielu niechcianych rodzinnych sporów. Aby tego uniknąć warto „uzbroić się” w dwa sieciowe urządzenia. Pierwszy z nich modem do mobilnego Internetu. Wystarczy, że zainstalujemy w nim kartę sim dowolnego operatora komórkowego posiadającego w swoich usługach dostęp do mobilnego Internetu i już możemy cieszyć się dostępem do wirtualnej rzeczywistości.

Zazwyczaj w podróż kamperem nie jedziemy sami, dlatego warto zadbać o to by, w jednym czasie dostęp do Internetu miało kilka urządzeń. Tu z pomocą przychodzi modem Wi-Fi, który pozwoli udostępnić sygnał internetowy również tabletom czy laptopom.

Przydatnymi, ale nie niezbędnym akcesoriami podczas w takich podróżach okazują się bezprzewodowe głośniki oraz słuchawki. Pierwsze z urządzeń okaże się niezwykle przydatne szczególnie wieczorem, kiedy po całym dniu zwiedzania chcemy się zrelaksować przy ulubionym filmie czy utworze. Drugie natomiast okaże się przydatne, gdy chcemy to zrobić w taki sposób, by nie przeszkadzać naszym współtowarzyszom podróży.

Niezbędne kable i przejściówki

Warto również spakować do kampera specjalny rozdzielacz, który pozwoli dać zasilanie z gniazda zapalniczki wielu sprzętom w jednym momencie. Producenci elektroniki w swoich urządzeniach stosują kilka standardów gniazd do zasilania. Warto zabezpieczyć się i zabrać ze sobą kabel, który posiada przejściówki dostosowujące go do najpopularniejszych gniazd jak na przykład USB typu B czy USB C. Jeżeli podróżujemy po całym świecie, to nie może zabraknąć w naszym bagażniku adaptera do gniazdek. Z adaptera wysuwają się różne rodzaje wtyczek, stosowane w różnych częściach świata.

Przed podrożą polecamy zrobić listę rzeczy, które powinny z nami pojechać, by o niczym nie zapomnieć. Następnie odhaczać, te które już mamy, zapakować i cieszyć się upragnionym urlopem w kamperze.

Źródło: Mio Polska

Najnowsze

Paula Lazarek

70% rodziców pozwala dzieciom na zabawę tabletem podczas podróży samochodem. Jak go zabezpieczyć?

Każdy z nas pamięta niekończące się podróże samochodem, kiedy niczym osioł z pewnej słynnej animacji, pytaliśmy znudzeni, „czy daleko jeszcze?”. Dzięki rozwojowi technologii możemy teraz zwyczajnie puścić dziecku bajkę lub grę na tablecie i skupić się na drodze, przemierzając nawet najdłuższe trasy. Powinniśmy jednak pamiętać, że niezabezpieczone przedmioty, tj. tablet w rękach dziecka, mogą zrobić krzywdę, nie tylko podczas wypadku, ale też gwałtownego hamowania.

Ma przełomowy design, wyjątkową konstrukcję i potężną moc. Został wyposażony w jedyną w swoim rodzaju funkcję ostrzegania przed niebezpieczeństwem grożącym najmłodszym pasażerom. Taki jest nowy tablet Volvo – a precyzyjnie mówiąc: najprawdziwsza cegła pomalowana tak, by przypominała tablet.

Po co powstał ten nietypowy przedmiot? Można wziąć go do ręki i samemu przekonać się, jak ciężkie będzie to urządzenie podczas gwałtownego hamowania, czy stłuczki. Poprzez stworzenie go, Volvo Car Warszawa chce w niestandardowy sposób podpowiedzieć rodzicom, jak ich dzieci mogą bezpiecznie korzystać z narzędzi elektronicznych w czasie jazdy. Okres przedwakacyjny to ostatni dzwonek, by poruszyć ten palący problem.

W swojej najnowszej kampanii Volvo zwraca uwagę, że na bezpieczeństwo dzieci w podróży w znacznym stopniu wpływa odpowiednie zabezpieczenie tabletów, z których maluchy korzystają w trakcie jazdy. Badanie2 przeprowadzone na zlecenie Volvo Car Warszawa pokazuje, że ponad 70 proc. rodziców pozwala dzieciom bawić się tabletem podczas jazdy samochodem. Niestety, tylko 38 proc. z nich stosuje jakiekolwiek uchwyty lub mocowania zabezpieczające. Dzieje się tak głównie dlatego, że ponad połowa badanych nie zdaje sobie sprawy, że tablet podczas wypadku może stać się niebezpieczny dla podróżnych. Rodzice, którzy korzystają z uchwytu na tablet, zabezpieczają również inne przedmioty, takie jak książki, telefony, kubki czy bidony, dbając w największym stopniu o bezpieczeństwo podróżnych. Polski Kodeks Drogowy nie określa jasno, aby ciężkie lub ostre przedmioty znajdujące się w środku pojazdu były zabezpieczone lub mocowane ze względu na ryzyko obrażeń osób znajdujących się w pojazdach. Jednak warto zwrócić na to uwagę. Uchwyt na tablet sprawi, że urządzenie elektroniczne w rękach dziecka nie zamieni się w niebezpieczną cegłę.

Jak Polacy umilają dziecku czas w trakcie podróży?

Dłużące się podróże są uciążliwe zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców, którzy próbują zaangażować uwagę młodych pasażerów i doświadczyć w kabinie odrobiny spokoju. Małemu pasażerowi warto zapewnić kreatywną rozrywkę, która umili czas w podróży. Z badań Volvo wynika, że najczęstszym sposobem na zaangażowanie dziecka jest śpiewanie. Ta forma zabawy zajmuje 1. miejsce wśród rodziców, 22%. z nich rozmawia ze swoimi dziećmi w trakcie podróży, a 17% opowiada im bajki.

– Podróże, nawet te krótsze, są uciążliwe dla dzieci. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do spędzenia tych kilku godzin w samochodzie. Przede wszystkim, należy wcześniej rozmawiać, tłumaczyć
i opowiadać. Chodzi o to, żeby podróż nie była dla najmłodszych zaskoczeniem. Po drugie, należy zaplanować postoje. Musimy pamiętać, że kilka godzin w tak ograniczonej przestrzeni jak samochód, jest dla małego dziecka dużym wyzwaniem. Po trzecie, należy przygotować rozrywki. Polecam kilka rzeczy, które u nas się sprawdzają, np. audiobooki – klasyczne bajki i te mniej typowe np. genialną wersję audiokomiksu „Ryjówka przeznaczenia”. Świetnie sprawdza się też gra terenowa typu „scavenger hunt”. Przed podróżą dzieci robią listę rzeczy, które muszą po drodze wytropić, np. 10 tirów, 5 osób z psami, 5 wózków dziecięcych, itp. Gdy coś takiego spostrzegli – odhaczają to w swoich tabelkach. Ekrany zostawiamy na tzw. „czarną godzinę”, kiedy wyczerpią się już inne metody – mówi, Maciej Mazurek, autor bloga zuch.media, tata Szymona (13 lat), Hani (10 lat) i Adasia (3 lata).

Najnowsze