Peugeot Design Lab – samoloty, zegarki, rowery, łodzie

Znany z produkcji samochodów koncern Peugeot, zaczynał m.in. od młynków do przypraw. Warto wiedzieć, że francuska marka stawia na design nie tylko w motoryzacji, ale innych przestrzeniach użytkowych. Czasem zaskakujących.

Studio projektowe Peugeot Design Lab, dedykowane klientom spoza branży motoryzacyjnej powstało w oparciu o 200-letnie doświadczenie w przemyśle oraz 120-letnią tradycję tworzenia samochodów. Otworzyło swe podwoje 12 czerwca 2012 roku w Paryżu. Oddziały Peugeot Design Lab rozlokowane są na trzech kontynentach (w Paryżu, Szanghaju i Sao Paulo).

Powołano zespół mający tworzyć produkty inne niż samochody. Ambicje firmy szybko przekształciły się w rzeczywistość i wkrótce studio rozpoczęło przyjmowanie pierwszych zapytań ofertowych spoza firmy.

Peugeot Design Lab zajmuje się stworzeniem od postaw wizerunku marki (nawet wizytówki, katalogi, stoiska targowe, strony internetowe) oraz tworzenia designerskich produktów.

Z okazji debiutu rynkowego, Peugeot Design Lab sporządził portfolio prezentujące własną wizję produktów kilku kategorii: jachtu, łodzi motorowej, samolotu oraz zegarka. Studio zaprezentowało także dwa produkty już dostępne w sprzedaży – rowery DL121 i DL122.

30-metrowy jacht o konstrukcji skorupowej wyróżnia się oryginalną architekturą, idealnie łączącą dach z linią pokładu, oraz licznymi powierzchniami szklanymi, które niczym w lofcie zapewniają dopływ naturalnego światła do wnętrza kabiny. Kabiny znajdują się pod wykonanym z drewna mostkiem kapitańskim. Takielunek został zabudowany pod pokładem, co umożliwiło wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do bezpiecznego i niczym nieograniczonego przemieszczania się pasażerów. Liny są nawijane na automatyczne kołowrotki, natomiast o zachowanie odpowiedniej kontroli nad łodzią dbają elektryczne wyciągarki. Jacht jest łatwy w eksploatacji, a pływanie nim sprawia wiele radości. Jest też bezpieczny, stylowy i ma imponujące osiągi.

30-metrowy jacht Peugeot Design Lab
fot. Peugeot Design Lab

Oryginalna i luksusowa koncepcja dwumiejscowej łodzi motorowej nie podlega żadnym kompromisom. Wydłużone proporcje i profil kadłuba sugerują siłę i doskonałe osiągi. Prosta i elegancka stewa dziobowa oraz długi kadłub umożliwiają swobodne przecinanie fal, a także przyczyniają się do zachowania stabilności i utrzymania wysokiej prędkości. Ekskluzywne wykończenie obejmuje strukturę polakierowaną szarym kolorem oraz mostek z jasnego, naturalnego drewna. Akcentem wieńczącym całość jest drabinka wkomponowana w tylną część łodzi, która ułatwia zejście na pomost pływający.

Wykończenie wnętrza przywodzi na myśl luksusowe samochody. Każda jego część jest spójna stylistycznie z ogólną koncepcją designerską, natomiast całość została dopracowana z najwyższą dbałością o detale. Duże wrażenie wywołuje także zaawansowane wyposażenie technologiczne, obejmujące m.in. wielofunkcyjny ekran dotykowy.

Peugeot Design Lab – luksusowa koncepcja dwumiejscowej łodzi motorowej.
fot. Peugeot Design Lab

Inspiracją do stworzenia koncepcji odrzutowca biznesowego był samochód studyjny HX1. Samolot jest wizją luksusowego i zaawansowanego technologicznie środka transportu. Jego silna tożsamość otwiera drogę wielu innowacyjnym rozwiązaniom.

Wyjątkowy charakter samolotu tworzy idealnie wyprofilowany kadłub, w którym zintegrowano dwa silniki odrzutowe, co przywodzi na myśl samolot myśliwski. W tylnej części kadłuba zastosowano dwa stateczniki, co jest niespotykanym rozwiązaniem w samolotach tego typu. Z kolei na krawędziach skrzydeł zastosowano zaawansowany technologicznie system oświetlenia.

Luksusowo wykończone wnętrze wykonane w konstrukcji modułowej jest ergonomiczne i lekkie stylistycznie. Dzięki odchylanym siedzeniom wewnątrz zmieści się od 8 do 14 osób.

Peugeot Design Lab – koncepcja odrzutowca biznesowego.
fot. Peugeot Design Lab

TP001 to płaski zegarek przeznaczony do sportowego użytku.

Czarna, satynowa obudowa ściśle przylega do mechanizmu zegarka, co pozwolio zoptymalizować jego wagę. Duże przyciski zostały specjalnie wzmocnione, aby zapewnić bezproblemową eksploatację nawet w najcięższych warunkach.

Ten ekskluzywny i ergonomiczny zegarek łączny wysoką wydajność z niepowtarzalną stylistyką.

Peugeot Design Lab – TP001 to płaski zegarek przeznaczony do sportowego użytku.
fot. Peugeot Design Lab

Rower DL121 to ćwiczenie stylistyczne z zakresu tożsamości graficznej oraz doboru kolorów i materiałów. Rower z limitowanej edycji nie uznaje kompromisów pod względem stylistyki: jest pozycjonowany na granicy pomiędzy światem rowerów i sztuki.

Projekt koncepcyjnego roweru powstał na zasadzie kontrastów:

– kontrast pomiędzy funkcją i wykonaniem: połączenie wyrafinowanego projektu kolorystycznego i najwyższej jakości materiałów z „przyziemnym” przeznaczeniem produktu.

– kontrast wizualny: graficzny temat czystego i asertywnego cięcia – wyrafinowany przód wykonany z miedzi łączy się z czystą częścią tylną, pokrytą białym, matowym kolorem.

Koncepcyjny DL121 został również wyposażony w innowacyjną torbę do przewozu drobiazgów, zintegrowaną w pomysłowy sposób z ramą roweru. Podwójny zamek daje dostęp do jej wnętrza, w którym zmieści się na przykład tablet.

Rower DL121 Peugeot Design Lab.
fot. Peugeot Design Lab

Rower DL122 powstał w celu zaspokojenia potrzeb użytkowników z zakresu mobilności w mieście oraz zrównoważonego rozwoju.

Koncepcyjny rower DL122 jest zwinny, lekki, kompaktowy i praktyczny, a dodatkowo odznacza się niespotykaną w tym segmencie funkcjonalnością. W przestronnym schowku zmieści się laptop, natomiast w samej strukturze roweru umieszczono najnowocześniejsze zabezpieczenia antykradzieżowe. Design pozostaje przy tym czysty i atrakcyjny.

Zastosowane materiały dodają całości niezobowiązującego, a jednocześnie szykownego charakteru. Naturalne drewno jest eleganckie i nowoczesne, a żywe kolory nadają rowerowi dyskretną świeżość. Pokrycia siodełka, uchwytów kierownicy oraz torby stworzonej specjalnie dla tego roweru zostały wykończone ręcznie przez rzemieślników, którzy pracowali nad samochodami koncepcyjnymi Peugeot, z taką samą dbałością o jakość i styl.

Rower DL122 Peugeot Design Lab
fot. Peugeot Design Lab

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze