Edyta Klim

Pasja na 100 % i na miarę 100 motocykli!

Sonia Jain to pierwsza motocyklistka z Indii, która miała okazję użytkować w ostatnich latach 100 różnych modeli motocykli.

W kolekcji motocykli, którymi Sonia miała okazję jeździć są modele od pojemności 60 ccm i wagi 63 kg (Bajaj Sunny) do 1811 ccm i wagi 350 kg (Indian Roadmaster). Do klasyfikacji zaliczyła modele, którymi przejechała od 5 do 500 km.

 

Indyjska motocyklistka lubi podróżować, ale także brać udział w motocyklowych rajdach, a w jednym z nich wygrała nawet motocykl!

– To jest dla mnie bardzo ważne i dziękuję za wszystkie możliwości jazdy, jakie otrzymałam. Kiedy jesteś pasjonatem to wierzysz w coś tak mocno, że rośnie i działa Twoja siła, abyś był silniejszym i lepszym człowiekiem. Właśnie tak myślę o mojej pasji – to ona utrzymuje mnie w szczęściu, zdrowiu i koncentracji. Przez osiem lat jestem motocyklistką i cieszę się, że codziennie uczyłam się czegoś nowego. Przede mną nadal długa droga i wiele nowych możliwości – mówi Sonia.

Dzięki swojemu zaangażowaniu, indyjska motocyklistka jest coraz bardziej znana – razem z MTV poprowadziła show, podczas którego przejechała 3000 km. Została także instruktorem w szkole jazdy Yamahy dla kobiet.

Najnowsze

Czym się różni pełny napęd hybrydowy od mild hybrid

Coraz więcej marek motoryzacyjnych wprowadza do swej oferty samochody hybrydowe, wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny.

Współpraca tych dwóch źródeł napędu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa dzięki odzyskiwaniu energii podczas hamowania i odciążeniu silnika spalinowego przy przyspieszaniu. Jednak nie w każdym przypadku określenie hybryda oznacza to samo.

Istnieją trzy podstawowe układy spalinowo-elektrycznych napędów hybrydowych – historycznie najstarszy szeregowy, równoległy i szeregowo-równoległy.

Ten pierwszy, wykorzystywany w lokomotywach spalinowych, w motoryzacji stosowany jest rzadko. Zwykle występuje w samochodach elektrycznych o przedłużonym zasięgu, tzw. EREV – Extended Range Electric Vehicle, jak Chevrolet Volt czy jego europejski odpowiednik, Opel Ampera. Po rozładowaniu akumulatora trakcyjnego uruchamiany jest silnik spalinowy napędzający generator, który dostarcza energii silnikowi elektrycznemu napędzającemu koła.

Hybrydy równoległe
Układ równoległy, stosowany przez wielu producentów, różni się od napędu konwencjonalnego jedynie obecnością dodatkowego silnika elektrycznego, którego zadaniem jest wspomaganie silnika spalinowego przy dużym obciążeniu. Napęd przenoszony jest mechanicznie z silnika spalinowego na koła poprzez wielostopniową skrzynię biegów. Akumulator może być doładowywany podczas pracy silnika spalinowego lub hamowania rekuperacyjnego, kiedy silnik elektryczny pracuje jako generator.

Jeśli silnik elektryczny ma odpowiednio dużą moc, odłączenie silnika spalinowego umożliwia jazdę w trybie elektrycznym przy wykorzystaniu energii z akumulatora. Tak skonstruowany jest np. Audi A3 Sportback e-tron, gdzie silnik elektryczny zainstalowany jest między sprzęgłem a skrzynią biegów. Istnieje również odmiana hybryd równoległych tzw. TTR (Through The Road), gdzie silnik spalinowy napędza koła jednej osi, a elektryczny drugiej – przykładem może być tu Volvo V60 Plug-In Hybrid czy XC90 T8.

Mild hybrid
W przypadku, gdy moc silnika elektrycznego jest znacząco niższa od mocy silnika spalinowego i pełni on wyłącznie rolę wspomagającą, nie umożliwiając jazdy z napędem wyłącznie elektrycznym, używa się określenia mild hybrid – taką jednostką jest np. silnik SHVS, zastosowany w hybrydowym Suzuki Baleno. Dla odróżnienia, hybrydy zdolne do poruszania się w trybie czysto elektrycznym, przy wyłączonym silniku spalinowym, nazywa się pełnymi hybrydami (full hybrid).

Pełna hybryda w układzie szeregowo-równoległym
Pełną hybrydą jest również układ szeregowo-równoległy stosowany w samochodach hybrydowych marek Toyota i Lexus, który na rynek trafił dwadzieścia lat temu wraz z Toyotą Prius i od tej pory został znacznie udoskonalony. Będąca jego sercem specjalna przekładnia planetarna łączy silnik spalinowy, generator i połączony z kołami silnik elektryczny. Dokonuje ona podziału prędkości obrotowej wału silnika spalinowego między koła i generator, a także pozwala sumować momenty obrotowe silnika spalinowego i elektrycznego, pełniąc tym samym rolę sterowanej elektronicznie, bezstopniowej skrzyni biegów. Podczas zwalniania i hamowania silnik elektryczny pracuje jako generator, zapewniając odzyskiwanie energii, zaś generator służy jako rozrusznik przy uruchamianiu silnika spalinowego.

Wyrafinowane algorytmy sterujące pracą obu maszyn elektrycznych umożliwiają hybrydowej jednostce napędowej Toyoty pracę w trybie równoległym, szeregowym, szeregowo-równoległym albo czysto elektrycznym. Pozwala to optymalnie dobrać parametry do potrzeb wynikających z sytuacji – efektem jest oszczędność paliwa przy dobrych osiągach. Jednocześnie cały układ jest bardzo prosty i zawiera mało ruchomych części – nie ma skrzyni biegów, sprzęgła, rozrusznika, alternatora, pasków klinowych, co przekłada się na znakomitą niezawodność.

Układ daje się też łatwo rozbudować do napędu 4×4 przez dodanie jeszcze jednego silnika elektrycznego, napędzającego drugą oś, jak ma to miejsce w hybrydowej Toyocie RAV4 czy Lexusie RX. Pozwala to zrezygnować ze skrzyni rozdzielczej oraz wału napędowego i uniknąć zwiększonych oporów, daje za to możliwość precyzyjnego sterowania podziałem momentu obrotowego między obie osie.

Wszystkie te zalety sprawiają, że na świecie sprzedano już ponad 10 milionów samochodów hybrydowych koncernu Toyota, nieporównanie więcej niż pozostałych producentów hybryd.

Najnowsze

Kobieta za kierownicą Forda Mustanga w kultowym filmie – wideo

W kultowym filmie uwielbianym przez wszystkich fanów motoryzacji, kierowca pędzi ulicami Paryża, aby zdążyć na umówioną randkę. Z okazji czterdziestej rocznicy nakręcenia oryginalnej, trwającej 9 minut krótkometrażowej produkcji „C’était un Rendez-Vous”, Ford zaprezentował nową wersję tego obrazu, tym razem z Mustangiem, kobietą za kierownicą i widokiem 360 stopni!

Oryginalny film stworzony w 1976 roku przez francuskiego filmowca Claude’a Lelouch pokazuje odważny przejazd samochodu przez Paryż we wczesnych godzinach porannych. W filmie „Re-Rendez-Vous”, stworzonym przez GTB (globalną agencję WPP Forda) we współpracy z Lelouch, gwiazdą jest Ford Mustang. Podąża on podobną trasą, mijając takie zabytki, jak Arc de Triomphe, Bazylika Sacré Cœur czy Montmarte. W remake’u kierowcą jest jednak kobieta.

Film można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=cl6B7XOdXiw

Lelouch otrzymał Oscara za film „Kobieta i mężczyzna” z 1966 roku, w którym główny bohater startuje w rajdzie Monte Carlo za kierownicą białego Mustanga.

„Miałem gęsią skórkę, gdy po czterdziestu latach obejrzałem ‘C’etait un Rendez-Vous’ w rzeczywistości wirtualnej. Mój film opowiada o poczuciu wolności i przyjemności, jaką daje jazda samochodem,” powiedział Lelouch. „Wiedziałem, że w nowej wersji filmu Ford zaprezentuje całkowicie nową jakość. Jestem zachwycony, że mogłem znów zobaczyć Mustanga pięćdziesiąt lat po premierze filmu ‘Kobieta i mężczyzna’”.

Dużym wyzwaniem dla filmowców było dokładne odzwierciedlenie oryginalnej trasy przejazdu, ponieważ niektóre drogi już nie istnieją. Film „Re-Rendez-Vous”, który będzie miał swoją premierę w tym miesiącu, będzie początkowo dostępny online i będzie go można oglądać w technice 360 stopni na urządzeniach mobilnych lub z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości. Są również plany, aby pokazywać ten film online za pośrednictwem rozwijanego baneru, co będzie pierwszym tego typu zabiegiem w rzeczywistości wirtualnej.

Ford Mustang wykorzystany w nowym klipie to wersja fastback z 5-litrowym silnikiem V8. Ten kultowy samochodów jest również oferowany w odmianie convertible, natomiast w gamie jednostek napędowych dostępna jest też konstrukcja EcoBoost o pojemności 2,3 litra. Od momentu premiery rynkowej w Europie w 2015 roku Ford sprzedał już blisko 25 000 egzemplarzy tego modelu.

Oryginalny film tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=zvDXlDxMnb4

Najnowsze

Jak wypożyczyć auto na wakacje?

Wypożyczenie auta może wiązać się z wieloma formalności oraz wysokimi kosztami. Jednak nie będzie tak w każdej sytuacji. Warto zapoznać się z podstawowymi regułami, które powinien znać każdy wypożyczający auta, a można się w ten sposób uchronić przed powszechnymi związanymi z tym pułapkami.

Sprawdzona wypożyczalnia samochodów – gdzie ją znaleźć?
Swoje poszukiwania powinniśmy zacząć korzystając z tzw. poczty pantoflowej. Jeśli nasi znajomi korzystali kiedyś z aut z wypożyczalni, dobrze jest podpytać ich o opinie. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać te najbardziej obiektywne i większości przypadków niesponsorowane.

 W przypadku, gdy nikt z naszych przyjaciół nie posiada zdania na temat dobrej wypożyczalni, warto posiłkować się opinii internetowymi. Zalecamy jednak szczególną ostrożność, gdyż w sieci nie brak opinii będących częścią kampanii marketingowej firmy. Przeglądając fora internetowe miejmy oczy szeroko otwarte.

 Inną opcją – która dostępna jest za pomocą paru kliknięć w komputerze – są wyszukiwarki ofert. Dedykowane wypożyczalnią aut strony zbierają aktualne oferty wielu przedsiębiorców, gdzie możemy je ze sobą porównać, a często również przejrzeć opinie innych klientów.

Ze swojej strony polecamy wypożyczalnie samochodów z wieloma oddziałami:

FLEET CENTER

AMS RENT

NET CAR 4 U

Lokalizacja – dlaczego warto zwrócić uwagę na szczegóły?
Zanim jeszcze będziemy mogli zasiąść za kółkiem auta z wypożyczalni, musimy określić – w wielu przypadkach możemy to zrobić również online – m.in.: wiek kierowcy, lokalizację, datę i godzinę wypożyczania, a także czas, na który chcemy wynająć auto.

Określenie niektórych lokalizacji wynajmu auta może przynieść nam dodatkowe koszty. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na regulamin wypożyczalni. Przykładem, który nie jest miłym zaskoczeniem dla klientów, jest dodatkowa opłata za wypożyczenie samochodu na lotnisku. Nie jest ona regułą dlatego, jeśli odpowiadają nam bardziej warunki innej wypożyczalni, warto skorzystać z usług tej drugiej (wiele firm opłatę za wypożyczenie samochodu na lotnisku ma wliczoną w cenę wynajmu).

Kolejnym przykładem, w którym również możemy narazić się na dodatkowe koszty, jest wynajem auta w jednym miejscu, a zwrócenie go w drugim. Pamiętajmy, żeby dopytać się o szczegóły opłat jeszcze zanim wynajmiemy samochód.

Ważne „cyferki” – czyli godzina i wiek kierowcy
W większości wypożyczalni za wynajem auta płaci się dobowo, nie godzinowo. Długoterminowe wypożyczanie aut daje możliwość uzyskania dodatkowych zniżek, jednak pamiętaj, że jeśli przekroczysz czas wypożyczenia o choćby godzinę zapłacisz za kolejny okres jego wynajmu.

Zwróć uwagę również na godziny otwarcia wypożyczalni samochodów. W przypadku, gdy będziesz chciał zwrócić auto poza godzinami jej otwarcia, to również do Twojego rachunku zostanie dodana dodatkowa opłata.

Wypożyczalnia samochodów dostawczych i aut osobowych zwracać będzie uwagę również na wiek kierowcy. Dla wielu kierowców z niewielkim stażem lub też młodych osób będzie wiązało się nie tylko ze sporymi ograniczeniami dotyczącymi wynajmu aut, ale często również dodatkowymi opłatami.

Polityka paliwowa – dlaczego jest taka ważna?
Wypożyczalnie mogą różnić się między sobą również tzw. polityką paliwową. Najbardziej bezpiecznym i korzystnym pod względem finansowym rozwiązaniem jest wybranie tej wypożyczalni, która wymaga zwrócenia auta z taką samą ilością paliwa, jaką miało ono w momencie wypożyczenia.

Wydawać by się mogło, że oferty wypożyczalni, które oferują auta z pełnym bakiem są bardziej profesjonalne i uczciwe, jednak w tym przypadku przyjdzie nam zapłacić nie tylko wyższą cenę za paliwo, ale dodatkową opłatę za serwis.

Najnowsze

Bicie rekordu Guinnessa w jeździe na motocyklu paląc gumę

20 maja w salonie GOC Harley-Davidson Rzeszów obędzie się bicie rekordu Guinnessa w jeździe na motocyklu z jednoczesnym tzw. paleniem gumy.

Dotychczasowy rekord został ustanowiony rok temu w Stanach Zjednoczonych i wynosi nieco ponad 2 mile (ok. 3,6 km). Trasa do przejechania Rzeszowie jest zaplanowana trzy mile, czyli ok. 5 km. Z dotychczasowym rekordem zmierzy się pochodzący z Płocka Maciej „DOP” Bielicki, legenda polskiego stuntu, czyli akrobatycznej jazdy na motocyklu, i jedyny w kraju stunter wykonującym tricki na Harleyu. Próba ustanowienia nowego rekordu zostanie podjęta na najnowszym modelu Harley-Davidson Street Rod, którego premiera odbyła się w marcu 2017 roku.

„Maciek na próbach ten rekord już pobił. Teraz chcemy, żeby zrobił to oficjalnie, przed naszym salonem w Rzeszowie, a jego wynik został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa” – zapowiada Stanisław Myszkowski, szef GOC Harley-Davidson.

Wyczyn, którego zamierza dokonać Maciej „DOP” wymaga ogromnych umiejętności. „Po 300 metrach jazdy z paleniem gumy blokują się hamulce, płyn się gotuje i nie można ich już puścić” – opisuje Stanisław Myszkowski. „Przez cały czas przejazdu, czyli ok. 10 minut, trzeba cały czas zaciskać hamulec ręką, przenieść cały ciężar ciała na przód motocykla, aby jak najbardziej odciążyć tylne koło, i jednocześnie kontrolować maszynę stale paląc gumę. Jeśli ten proces zostanie choć na moment przerwany, rekord nie zostanie uznany. W takiej sytuacji trzeba zmienić klocki hamulcowe, opony i zaczynać od nowa. Kierowca też musi odpocząć, ponieważ tego typu panowanie nad motocyklem wymaga sporej siły. Stunter z jednej strony doprowadza do krytycznych przeciążeń na maszynie, z drugiej dzięki temu driftuje tam, gdzie chce, co razem daje niesamowity efekt i ekscytujące widowisko” – kończy Myszkowski.

To wyjątkowe wydarzenie będzie połączone z piknikiem rodzinnym, który odbędzie się na placu przy rzeszowskim salonie Harleya. Organizatorzy zapewnili dla uczestników liczne atrakcje: gastronomię z „food trucków”, watę cukrową dla dzieci, stoisko Barbershop „Barberhood” z Rzeszowa. Na miejscu będą dostępne również wszystkie motocykle marki Harley-Davidson obecne w rzeszowskim salonie i unikatowe customy marki GOC – Behemoth Bike, Hard Rock Cafe czy Recydywista – pierwszy na świecie wytatuowany motocykl. Dodatkową atrakcją motoryzacyjną będzie pierwsza publiczna prezentacja samochodu Volkswagen Samba T1 z roku 1965, którego odrestaurowanie właśnie się zakończyło na warsztacie GOC. To kultowy pojazd znany m.in.z serii kreskówek o psie ScoobyDoo, ale przede wszystkim jeden z symboli symbol wolności i swobody zapoczątkowanej przez ruch kultury hipisowskiej lat 60 i 70tych XX wieku.

Szczegóły imprezy:
Data: 20 maja 2017 r. (sobota)
Miejsce: Salon GOC Harley-Davidson Rzeszów, ul. Ludwika Chmury 4

Program:
10:00 – Otwarcie salonu GOC Harley-Davidson oraz rozpoczęcie imprezy
10:30 – Zamknięcie drogi dla ruchu
11:00 – Powitanie gości i prezentacja najnowszego modelu Harley-Davidson Street-Rod
11:15 – Rozpoczęcie bicia rekordu Guinnessa*
13:00 – 16:00 – Atrakcje w salonie i na parkingu GOC Harley-Davidson
16:00 – Zakończenie imprezy

(*) W przypadku niepowodzenia w pierwszej próbie, wykonywane będą kolejne próby. Próba wykonywana będzie wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. W przypadku niekorzystnej pogody, bicie rekordu nie zostanie podjęte, ale impreza rodzinna się odbędzie.

Najnowsze