Pakiet ubezpieczeniowy - razem taniej!

Pakiet ubezpieczeniowy - razem taniej!
Po wzrostach cen ubezpieczenia samochodowego w ostatnich latach - na co wpływ miało przede wszystkim podniesienie wysokości składek OC przez ubezpieczycieli - każdy z nas zastanawia się, jak na nim zaoszczędzić. Trzeba to jednak robić z głową.

Czasem nie warto ograniczać się jedynie do kupna obligatoryjnego ubezpieczenia OC, jako że rozwiązaniem, które może przynieść realne zabezpieczenie, jest zakup pakietu ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu
Z całą pewnością do zakupu jedynie ubezpieczenia OC nie powinny ograniczać się osoby, które właśnie nabyły nowe auto prosto z salonu. Jego wartość jest po prostu zbyt duża, żeby ryzykować pokrywanie kosztów napraw z własnej kieszeni. Jeżeli dodatkowo taki samochód jest brany na raty – na kredyt lub w leasingu – pełny pakiet ubezpieczeniowy jest zwykle obligatoryjny. Ubezpieczenie dla nowego samochodu powinno obejmować przynajmniej:

  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC),
  • ubezpieczenie autocasco (AC).

Szeroki zakres ubezpieczenia samochodowego ma służyć ochronie wartości auta na wypadek kolizji, uszkodzenia czy kradzieży. Tylko AC pozwoli odzyskać pieniądze lub naprawić pojazd, jeśli z naszej winy coś stanie się z samochodem lub zostanie on skradziony. Z tego powodu nie należy ryzykować i liczyć na łut szczęścia, za to warto obydwa produkty zakupić w pakiecie ubezpieczeniowym. Będzie to co prawda pakiet minimalny, ale z pewnością cena, jaką za niego zapłacimy, będzie bardziej atrakcyjna, niż gdybyśmy kupowali każdy z tych produktów ubezpieczeniowych osobno.

Co jeszcze warto mieć w pakiecie ubezpieczeniowym?
Z pewnością ubezpieczenie assistance. Obecnie jest ono w zasadzie już oferowane jako część AC. Assistance pozwala spokojnie ruszać nawet w najdalsze trasy bez strachu o awarię auta. Dzięki niemu mamy zapewnioną niezbędną pomoc techniczną na drodze, holowanie auta, a także - w razie konieczności - z niego pokrywany jest koszt noclegu w hotelu. W ramach assistance ubezpieczyciele oferują także samochód zastępczy. Podczas zawierania umowy ubezpieczenia samochodu sprawdźmy, jaki jest zakres tej usługi.

Równie opłacalne i użyteczne może być rozszerzenie pakietu ubezpieczeniowego o polisę NNW. Obejmuje ona nas jako kierowców, ale także naszych ewentualnych pasażerów. Sprawdza się w chwili, gdy dochodzi do poważnych wypadków (a to, patrząc na statystyki polskiej policji, wcale nie jest takie rzadkie). Z ubezpieczenia NNW pokrywane są koszty długotrwałej rehabilitacji czy hospitalizacji, jeśli jest ona niezbędna po wypadku, a także koszty sprzętu rehabilitacyjnego czy protez ortopedycznych.

Czytajmy OWU przed zawarciem ubezpieczenia samochodowego
Pamiętajmy - kupując pakiet ubezpieczeniowy, zawsze dokładnie przeczytajmy OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które stanowią załącznik do każdej polisy. W instytucjach powiązanych z markami samochodowymi, np. w Volkswagen Financial Services, pakiety ubezpieczeniowe są pełne i dają szeroką ochronę. Są jednak ubezpieczyciele, którzy oferują tańsze rozwiązania, ale… kosztem licznych wyłączeń z zakresu ubezpieczenia samochodowego. Musimy być ich świadomi, ponieważ to one sprawiają, że możemy nie otrzymać wypłaty z ubezpieczenia w konkretnej sytuacji.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.