Pakiet ubezpieczeniowy - razem taniej!

Pakiet ubezpieczeniowy - razem taniej!

16 listopada 2017
Po wzrostach cen ubezpieczenia samochodowego w ostatnich latach - na co wpływ miało przede wszystkim podniesienie wysokości składek OC przez ubezpieczycieli - każdy z nas zastanawia się, jak na nim zaoszczędzić. Trzeba to jednak robić z głową.

Czasem nie warto ograniczać się jedynie do kupna obligatoryjnego ubezpieczenia OC, jako że rozwiązaniem, które może przynieść realne zabezpieczenie, jest zakup pakietu ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu
Z całą pewnością do zakupu jedynie ubezpieczenia OC nie powinny ograniczać się osoby, które właśnie nabyły nowe auto prosto z salonu. Jego wartość jest po prostu zbyt duża, żeby ryzykować pokrywanie kosztów napraw z własnej kieszeni. Jeżeli dodatkowo taki samochód jest brany na raty – na kredyt lub w leasingu – pełny pakiet ubezpieczeniowy jest zwykle obligatoryjny. Ubezpieczenie dla nowego samochodu powinno obejmować przynajmniej:

  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC),
  • ubezpieczenie autocasco (AC).

Szeroki zakres ubezpieczenia samochodowego ma służyć ochronie wartości auta na wypadek kolizji, uszkodzenia czy kradzieży. Tylko AC pozwoli odzyskać pieniądze lub naprawić pojazd, jeśli z naszej winy coś stanie się z samochodem lub zostanie on skradziony. Z tego powodu nie należy ryzykować i liczyć na łut szczęścia, za to warto obydwa produkty zakupić w pakiecie ubezpieczeniowym. Będzie to co prawda pakiet minimalny, ale z pewnością cena, jaką za niego zapłacimy, będzie bardziej atrakcyjna, niż gdybyśmy kupowali każdy z tych produktów ubezpieczeniowych osobno.

Co jeszcze warto mieć w pakiecie ubezpieczeniowym?
Z pewnością ubezpieczenie assistance. Obecnie jest ono w zasadzie już oferowane jako część AC. Assistance pozwala spokojnie ruszać nawet w najdalsze trasy bez strachu o awarię auta. Dzięki niemu mamy zapewnioną niezbędną pomoc techniczną na drodze, holowanie auta, a także - w razie konieczności - z niego pokrywany jest koszt noclegu w hotelu. W ramach assistance ubezpieczyciele oferują także samochód zastępczy. Podczas zawierania umowy ubezpieczenia samochodu sprawdźmy, jaki jest zakres tej usługi.

Równie opłacalne i użyteczne może być rozszerzenie pakietu ubezpieczeniowego o polisę NNW. Obejmuje ona nas jako kierowców, ale także naszych ewentualnych pasażerów. Sprawdza się w chwili, gdy dochodzi do poważnych wypadków (a to, patrząc na statystyki polskiej policji, wcale nie jest takie rzadkie). Z ubezpieczenia NNW pokrywane są koszty długotrwałej rehabilitacji czy hospitalizacji, jeśli jest ona niezbędna po wypadku, a także koszty sprzętu rehabilitacyjnego czy protez ortopedycznych.

Czytajmy OWU przed zawarciem ubezpieczenia samochodowego
Pamiętajmy - kupując pakiet ubezpieczeniowy, zawsze dokładnie przeczytajmy OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które stanowią załącznik do każdej polisy. W instytucjach powiązanych z markami samochodowymi, np. w Volkswagen Financial Services, pakiety ubezpieczeniowe są pełne i dają szeroką ochronę. Są jednak ubezpieczyciele, którzy oferują tańsze rozwiązania, ale… kosztem licznych wyłączeń z zakresu ubezpieczenia samochodowego. Musimy być ich świadomi, ponieważ to one sprawiają, że możemy nie otrzymać wypłaty z ubezpieczenia w konkretnej sytuacji.

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!