Joanna Szymków-Matuszewska

Otwarcie pierwszego w Europie salonu AMG Brand Center w Gdańsku – AMG Gdańsk Witman

Dzień 27 września 2019 roku zostanie zapamiętany na długo przez Prezes Zarządu Spółki Witman sp. z o.o. – Olgę Witman. To bowiem dzięki jej staraniom w Gdańsku - Oliwie tego dnia otwarto pierwszy w Europie i zaledwie piąty na świecie (pozostałe mieszczą się w Szanghaju, Pekinie, Tokio i Sydney) salon AMG Brand Center.

Na otwarcie przybył sam Tobias Moers – Prezes Zarządu Mercedes-AMG GmbH, który powiedział, że:

Otwarcie Mercedes-AMG Brand Center w Gdańsku stanowi odpowiedź na potencjał wzrostu sprzedaży naszych samochodów sportowych i o wysokich osiągach na polskim rynku.” Polska to bowiem czwarty europejski rynek pod względem ilości sprzedanych samochodów AMG w minionym roku. Jak widać Polacy cenią sobie jakość tych maszyn i fakt, że każdy samochód ze stajni AMG to ręcznie montowana jednostka napędowa, powstająca zgodnie z zasadą „jeden człowiek, jeden silnik. 

Klienci przybywający do salonu AMG w Gdańsku przy Al. Grunwaldzkiej mają do dyspozycji dwie kondygnacje utrzymane w sportowym, nowoczesnym charakterze. Salon został zbudowany przy użyciu najwyższej jakości materiałów wykończeniowych, zgodnych z obowiązującymi trendami eko. Wyróżniającym elementem salonu jest tzw. AMG eye – ważące dwie tony okno wystawowe, w którym prezentowane są najbardziej efektowne modele AMG.

Przy okazji otwarcia salonu w Gdańsku miały miejsce premiery czterech najnowszych modeli Mercedes AMG – GLE 53 4MATIC+ Coupe, GLB 35 4MATIC, A 45S 4MATIC+ i CLA 45 S 4MATIC+. O ile dwa ostatnie modele były już znane miłośnikom Mercedesa, o tyle GLE 53 Coupe i GLB 35 przyjechały do Gdańska prosto z targów we Frankfurcie.

A 45S 4MATIC+ i CLA 45 S 4MATIC+ wyposażone zostały w najnowszą, ośmiostopniową, automatyczną i dwusprzęgłową skrzynię biegów. W połączeniu z turbodoładowanym, czterocylindrowym silnikiem 2.0 o mocy 421 KM i momencie 500 Nm, uzyskujemy niebagatelne osiągi – 3.9 sekundy do prędkości 100 km/h w przypadku mniejszego z aut i 4.0 sekundy do prędkości 100 km/h w przypadku CLA 45 S. Modele te zostały wyposażone także w unowocześniony system 4MATIC+, który kieruje moment obrotowy do kół tylnej osi na ich zasadzie selektywności tak, aby uzyskać jak najlepszą przyczepność. Dodatkowo posiada też spektakularny tryb Drift Mode. To wszystko to zasługa nowego mechanizmu różnicowego tylnej osi, wyposażonego w dwa sprzęgła wielotarczowe – po jednym dla każdego koła.

GLE 53 4MATIC+ Coupe został wyposażony w charakterystyczny grill składający się z 15 pionowych szprosów, co zapewnia temu modelowi indywidualny wygląd. Jednostka napędowa z tego modelu to rzędowy, sześciocylindrowy silnik z podwójnym doładowaniem, o pojemności 3 litrów, zapewniająca moc 435 KM. Model ten jest krótszy o 6 cm względem GLE w wersji SUV i 4 cm dłuższy od swojego poprzednika. Zastosowany w nim system 4MATIC+ posiada aktywne systemy stabilizacji przechyłu. Układ ten nie tylko zmniejsza przechyły boczne w trakcie pokonywania zakrętów, ale pozwala także na precyzyjniejszy dobór toru jazdy i obciążenia. 

GLB 35 4MATIC to kompaktowy SUV z możliwością przewiezienia nawet 7 osób. Zastosowano w nim znany już z A35 dwulitrowy, czterocylindrowy silnik turbo o mocy 306 KM, przekładnię AMG SPEEDSHIFT DCT 8G i aktywny napęd na obie osie AMG Performance 4MATIC. Dzięki takiej konfiguracji jest to aktualnie bezkonkurencyjna pozycja w tym segmencie. Flagowym kolorem dla tego modelu została czerwień hiacyntu. 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze