Ewa Kania

Większość kierowców na drodze ma ten problem. Najlepiej rozwiązuje go ten przycisk

Okres zimowy jest szczególnie trudny dla kierowców i to z różnych powodów. Poza trudnymi warunkami drogowymi doskwiera im długo trwający zmrok oraz oślepianie przez innych kierowców. Jeden z tych problemów łatwo jest na szczęście rozwiązać.

Spis treści

Co zrobić, żeby inne samochody mnie nie oślepiały?

Szybko zapadający zimą zmrok to żadne odkrycie, ale ciemność to nie jedyny wróg kierowcy. „Wrogami” są także inni kierujący, a dokładnie światła ich samochodów. Każdy próbuje jakoś rozświetlić mrok, często przeszkadzając w tym innym.

Teoretycznie problem oślepiania powinny rozwiązać odpowiednio ustawione światła. Odpowiednio, czyli skontrolowane przez diagnostę, a także właściwie ustawione przez kierującego na wysokość, co regulujemy zwykle za pomocą pokrętła. Uwaga – światła z automatyczną regulacją wysokości, także trzeba okresowo sprawdzać i w razie potrzeby kalibrować.

Oślepianie innych powoduje także nieumiejętne korzystanie ze świateł drogowych (długich), ale może powodować je także ukształtowanie terenu. Spotykając inny pojazd na wzniesieniu, możemy być przez chwilę oślepieni przez jego reflektory.

Czy można dostać mandat za parkowanie tyłem do budynku? Co o zakazie mówią przepisy?

Co to jest lusterko fotochromatyczne?

Osobny problem stanowią światła samochodów, które jadą za nami. Wcale nie muszą być źle ustawione i świecić bezpośrednio w nasze lusterka, żeby rozpraszały i przeszkadzały. Jest to szczególnie uciążliwe na nieoświetlonych fragmentach dróg.

Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest lusterko fotochromatyczne. Posiada ono w czujnik światła i jeśli wykryje on takie właśnie punktowe oślepianie, przyciemni powierzchnię lustra. Aby jednak działało, musimy wcisnąć przycisk znajdujący się na nim. Nie zawsze przecież możemy uważać, że jest nam ono potrzebne.

Do czego służy języczek pod lusterkiem?

Obecnie lusterka fotochromatyczne nie są żadnym luksusem, ale kiedyś spotykało się je tylko w droższych samochodach, albo wymagały one dopłaty, na którą mało kto się decydował. Standardowym znanym od dekad rozwiązaniem są  lusterka z umieszczoną pod nimi dźwigienką, zwaną też języczkiem. Przestawienie powoduje zmianę kąta ustawienia lustra, pod którym znajduje się tryb nocny. Lustro jest wtedy przyciemnione i światła pojazdów z tyłu nas nie będą oślepiały.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze