Quantcast
Daria Mikólska

Orlen zbuduje kolejną stację tankowania wodoru w Polsce. Znamy lokalizację

Orlen uruchomi kolejną, ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Na początek w Krakowie, a później do mapy dołączy Poznań i Katowice.

Spółka PKN Orlen zamierza mocno inwestować w bezemisyjną technologię. Są już pierwsze ładowarki elektryczne do samochodów, teraz przyszedł czas na kolejną stację tankowania wodoru, która zostanie uruchomiona już za kilka tygodni.

Do tej pory zakup samochodu zasilanego wodorem mijał się z celem. Wszystko z powodu braku infrastruktury do tankowania, a także perspektyw na budowę takiej sieci w najbliższym czasie. Jedyna stacja umożliwiająca tankowanie wodoru działała do tej pory w Warszawie.

Orlen ogłosił, że pierwsza stacja tankowania wodoru w ramach koncernu powstanie w Krakowie. Polski koncern zamierza zainwestować w nową technologię w Czechach i Słowacji. Stacja ma być ogólnodostępna, ale została zaprojektowana tak, aby obsłużyć flotę pojazdów komunikacji miejskiej.

Zobacz: Toyota opracowała moduł magazynujący wodór. Transport ogniw paliwowych ma być bezpieczniejszy

Do 2030 PKN Orlen planuje uruchomienie 100 ogólnodostępnych stacji – 57 z nich powstanie w Polsce, a pozostałe u naszych południowych sąsiadów. W następnej kolejności po Krakowie, na tankowanie wodorem mogą liczyć kierowcy w Katowicach i Poznaniu.

ceny paliw 2023
Stacja benzynowa (fot. Orlen)

Zdaniem przedstawicieli koncernu nie ma już odwrotu od transformacji energetycznej, która tylko przyspieszy. Budowa bezpieczeństwa energetycznego nie powinna polegać na zastąpieniu jednego dominującego źródła energii innym. Dlatego koncern Orlen stawia na różne rozwiązania: małe reaktory jądrowe, biopaliwa, odnawialne źródła energii, wodór

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze