ORLEN 74. Rajd Polski dla Neuvilla

Belg Thierry Neuville najlepiej poradził sobie z ekstremalnymi warunkami na mazurskich szutrach i triumfował w 74. edycji ORLEN Rajdu Polski.

Ogromnego pecha miał rywalizujący z nim Estończyk Ott Tänak, który wypadł z trasy i został zmuszony do wycofania się z rajdu na dwa odcinki przed końcem. Pierwsze podium w karierze wywalczył Nowozelandczyk Hayden Paddon, a na trzecie miejsce wskoczył Sebastian Ogier, który pozostał liderem klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Bardzo przydatny okazał się start Kuby Przygońskiego dakarowym MINI, który miał okazję zdobyć nowe doświadczenia rajdowe, ale też w wielu sytuacjach pomógł w udrożnieniu przejazdów samochodom WRC.

Po względnie stabilnej pogodzie w sobotę ostatni dzień rajdu rozpoczął się od deszczu, który spowodował, że warunki na odcinkach były tak samo wymagające i nieprzewidywalne jak w piątek. Trasa pierwszego odcinka Orzysz była bardzo zniszczona i śliska. Najlepiej w tych ekstremalnie trudnych warunkach poradził sobie Estończyk Ott Tänak (Ford Fiesta RS WRC), który wyszedł kolejny raz na prowadzenie. Główny rywal do zwycięstwa Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe WRC) na zdradliwej próbie jechał asekuracyjnie i stracił aż 5 sekund. Rozważna strategia okazała się słuszna, bo kolejna próba Paprotki była kluczowa dla rozstrzygnięć w całym rajdzie. Tanak, który ciągle nie odpuszczał, uderzył w drzewo i poważnie uszkodził swój samochód. Dotarł do końca odcinka, ale nie był w stanie kontynuować jazdy. Neuville stracił głównego rywala, zaliczył dwa kolejne oesowe zwycięstwa i mógł spokojnie jechać po końcowe zwycięstwo. Ostatni odcinek, rozegrany w formule Power Stage i dodatkowo punktowany, padł łupem Jariego-Matti Latvali (Toyota Yaris WRC). Drugi na mecie był kolega z ekipy Hyundaia Nowozelandczyk Hayden Paddon, dla którego było to pierwsze podium w karierze. Niespodziewanie uzupełnił je obecny lider Mistrzostw Świata Sebastian Ogier (Ford Fiesta RS WRC), który ma już tylko 10 punktów przewagi w klasyfikacji generalnej.

W klasie WRC2 dominacja załóg w Skodach Fabiach. Wygrał Norweg Ole Christian Veiby, który skutecznie odpierał ataki Szweda Pontusa Tidemanda. Podium uzupełnił Francuz Quentin Gilbert. Najszybsi Polacy Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (Ford Fiesta F5) w swoim debiucie w Rajdowych Mistrzostwach Świata zajęli 6. pozycję.

Załoga ORLEN Team, Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak, pomimo wycofania się w piątek z rywalizacji z powodu zbyt dużych uszkodzeń w samochodzie pozostała w Mikołajkach, żeby wspólnie z całym zespołem przeanalizować sytuację i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Hubert tak podsumował ostatni dzień zmagań: – Niesamowita końcówka 74. edycji Rajdu Polski. Największym pechowcem jest Ott Tänak, który musiał się wycofać ostatniego dnia, prowadząc w rajdzie. To są trudne momenty dla kierowcy, który miał szansę na ostateczne zwycięstwo. Niestety sport bywa niewdzięczny. Wygrał Neuville, który zasłużył na zwycięstwo szczególnie po pechowych sytuacjach w poprzednich rajdach. Na pewno nowa era samochodów WRC jest bardzo atrakcyjna dla kibiców. Nie można mówić o monotonii, sytuacja na trasie jest cały czas dynamiczna i trudno obstawić zwycięzców. Rajd Polski sam w sobie jest szybki i trudny, a swoje dołożyła pogoda, która sprawiła że rywalizacja była jeszcze bardziej ekstremalna. A Maciek podsumował występ zespołu: – Dla nas rajd miał dwie strony. Hubert zaprezentował bardzo przyzwoite tempo i dopóki jechaliśmy, pracę wykonywaliśmy solidnie. Niestety nieprzewidywalne warunki nas pokonały. Zakończyliśmy zawody przedwcześnie, na szczęście obaj jesteśmy cali i nie ucierpiał nikt z kibiców. Trzeba wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i obiecuję, że to zrobimy. Chcielibyśmy podziękować wszystkim za doping i słowa otuchy. Do zobaczenia na kolejnych oesach.

Ósma runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostwa Świata to również nowe doświadczenia dla Załogi ORLEN Teamu – Kuby Przygońskiego i Toma Colsoula. Załoga w swoim dakarowym Mini przejechała rajd jako tzw. zerówka, dbając o bezpieczeństwo przed rywalizacją najszybszych kierowców. Obecność na płaskim rajdzie samochodu, w którym wywalczyli 7. miejsce w tegorocznym Dakarze, spotkała się z dużym entuzjazmem kibiców, którzy nie mają możliwości podziwiać na żywo samochodów tej klasy.

Nieoficjalne wyniki ORLEN 74. Rajdu Polski  – WRC

 1. Neuville Thierry – Gilsoul N. / Hyundai i20 Coupe WRC               2.40.46,1
 2. Paddon Hayden – Marshall S. / Hyundai i20 Coupe WRC           +1:23.9
 3. Ogier Sébastien – Ingrassia J. / Ford Fiesta WRC ’17                +2:20.8
 4. Sordo Dani – Martí Marc / Hyundai i20 Coupe WRC                   +2:47.4
 5. Lefebvre Stéphane – Moreau G. / Citroën C3 WRC                    +3:11.8
 6. Suninen Teemu – Markkula Mikko / Ford Fiesta WRC ’17           +3:16.8
 7. Østberg Mads – Fløene Ola / Ford Fiesta WRC ’17                    +3:39.6
 8. Evans Elfyn – Barritt Daniel / Ford Fiesta WRC ’17                    +4:39.1
 9. Mikkelsen Andreas – Jæger A. / Citroën C3 WRC                      +4:43.5
 10. Juho Hänninen – Kaj Kaj Lindström /  Toyota Yaris WRC                       +4:53.7

Nieoficjalne wyniki ORLEN 74. Rajdu Polski  – WRC2

 1. Veiby O. – Skjærmoen S. / Škoda Fabia R5                              2:53:39.3
 2. Tidemand Pontus – Andersson J. / Škoda Fabia R5                  +32.9
 3. Gilbert Quentin – Jamoul Renaud / Škoda Fabia R5                   +4:20.3
 4. Guerra jr. Benito – Cué Daniel / Škoda Fabia R5                                    +7:04.9
 5. Bonato Yoann – Boulloud B. / Citroën DS3 R5                          +7:22.9
 6. Chuchała W. – Rozwadowski S. / Ford Fiesta R5                       +8:16.9

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze