Opony motocyklowe, jeden z najważniejszych elementów motocykla

W jaki sposób dobrać opony motocyklowe? Przede wszystkim w czasie dokonywania zakupów należy wziąć pod uwagę styl jazdy, jaki się preferuje. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także rodzaj jednośladu - motocykle o różnym przeznaczeniu wymagają dobrania do nich odpowiedniego ogumienia.

Warto zaopatrzeć się w opony do motocykla, które gwarantują dobrą przyczepność do podłoża, stabilność, optymalne odprowadzanie wody oraz amortyzację. Wybór odpowiednich opon powinien również być uzależniony panujących warunków pogodowych – poszczególne mieszanki dedykowane są do jazdy w deszczu, na mokrej nawierzchni, a także do szybkiego przemierzania suchej i rozgrzanej słońcem szosy. Opon warto poszukiwać u autoryzowanych dystrybutorów, dzięki czemu można mieć pewność, że sięga się po wysokiej jakości produkt, idealnie dopasowany do danych wymagań.

Najlepsze opony motocyklowe – warianty na każde warunki

Najlepsze opony motocyklowe To z całą pewnością te, które będą dopasowane do motocykla, a także pod względem wymagań jakie na kierującego narzuca otoczenie i pogoda. Wśród dostępnych w sprzedaży modeli można znaleźć zarówno ogumienie przeznaczone do szybkiej jazdy, jak również opony dedykowane do poruszania się w trudnym terenie  – w tym także opony motocyklowe na deszcz czy śnieg. Spośród dostępnych na rynku opcji, można postawić na opony: 

  • szosowe (w tym także turystyczne),
  • offroad (do jazdy terenowej), 
  • typu Chopper/Cruiser,
  • do skuterów,
  • do quadów i ATV. 

Opony motocyklowe – jak dobrać odpowiedni model

Szosowe opony motocyklowe uchodzą za jeden z najchętniej wybieranych modeli na rynku. Wśród nich można wyróżnić modele typowo sportowe skład opon szosowych zaliczamy opony sportowe i przeznaczone do jazdy turystycznej. Ich głównym zadaniem jest zapewnianie dynamicznej jazdy oraz rozwijanie wysokich prędkości. Dobra przyczepność do podłoża w każdych warunkach zapewnia bezpieczeństwo w czasie wykonywania manewrów. Opony turystyczne oraz sportowo-turystyczne uznawane są za najbardziej uniwersalne. Konstrukcja tego typu opon może być bardzo zróżnicowana, dzięki czemu można wśród nich dobrać opony, które sprawdzą się na różnym rodzaju nawierzchni – asfalcie czy szutrze. To dobre opony motocyklowe na deszcz, suchą nawierzchnię oraz zmienną pogodę. 

Opony dedykowane do jazdy terenowej (inaczej modele off road) sprawdzają się do przemieszczania się niemal w każdym terenie. Poszczególne modele mogą być dedykowane do jazdy po utwardzonej drodze – wtedy też skutecznie minimalizują ryzyko wpadnięcia w poślizg. Znajdują zastosowanie w przypadku zmiennych rodzajów nawierzchni (jazda w cyklu mieszanym). To opony o szerokim bieżniku, wyposażone w tzw. “kostkę”. Właśnie za jej sprawą możliwe jest uzyskanie tak dobrej przyczepności, niezależnie od panujących warunków czy struktury terenu. 

Fani nieco większych maszyn, jak właśnie choppery, również muszą postawić na odpowiedni rodzaj ogumienia. Ze względu na wielkość i ciężar pojazdu muszą one zapewniać dobre, stabilne podparcie i wspomagać przyczepność. Tak też jest – za sprawą wykorzystania dodatkowych wzmocnień konstrukcja tego typu opon znakomicie współgra z masywnym korpusem pojazdu. Dobrze dobrane opony do cruiserów i chopperów to podstawa dla zachowania komfortu prowadzenia jednośladu – zwłaszcza w dłuższej trasie. Podobnie w przypadku wykonywania manewrów na drodze. Przeciwwagę stanowią opony motocyklowe do skuterów. Wiele osób wybiera tego typu pojazdy do szybkiego przemieszczania się po mieście. Ich lekkość i zwrotność pozwala sprawnie przedzierać się przez ulice, nawet w godzinach szczytu – opony muszą więc odpowiednio wspierać te cechy. Najczęściej opony do skutera to modele diagonalne, charakteryzujące się bezdętkową konstrukcją. 

Warto także wspomnieć o oponach do ATV i quadów. Jest to znakomita opcja, pozwalająca na idealne dopasowanie formy opony do danego terenu – piaszczystego, ośnieżonego czy błotnistego. Z odpowiednim zestawem opon czterokołowy quad może poruszać się także po utwardzonej drodze i w zmiennych warunkach. Wśród podobnych produktów można doszukać się modeli o bardzo zróżnicowanej konstrukcji. 

Jak właściwie dbać o opony do motocykla
Dobierając opony do motocykla warto mieć świadomość tego, jak opłacalny jest wybór poszczególnych opcji. Wiele osób chętnie sięga po opony z drugiej ręki, tłumacząc swoją decyzję atrakcyjną ceną. Fakt – w momencie zakupu może wydawać się to atrakcyjną alternatywą, jednak w rzeczywistości mało opłacalną. Używane opony zużywają się znacznie szybciej niż np. ogumienie samochodowe. Wybierając więc części z drugiej ręki można narazić się nie tylko na wyższe koszty (częsta wymiana takich opon) ale także na pogorszenie komfortu jazdy i spadek bezpieczeństwa. W czasie wymiany opony na nową nie można także zapomnieć o sprawdzeniu takich elementów jak uszczelki, kapturki i zawory, a w razie konieczności również zastąpić je nowymi. 

Wysokiej jakości, nowe opony motocyklowe posłużą przez długi czas, a odpowiednia konserwacja i dobieranie ogumienia do panujących aktualnie warunków pozwoli na dodatkowe wydłużenie ich żywotności. Nie można zapominać także o właściwym ich przechowywaniu. Warto regularnie sprawdzać poziom zużycia bieżnika, ale równie istotne jest także regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach – warto robić to przynajmniej raz na miesiąc. Trzeba dbać o to, aby było wyrównane do takich wartości, jakie rekomendowane są przez danego producenta. Dzięki temu można zachować dobrą amortyzację w czasie jazdy, a nawet obniżyć spalanie. Nie tylko tarcie, ale także promieniowanie UV ma znaczący wpływ na spadek jakości gumy. W wyniku mocnego nasłonecznienia, wiązania cząstek w mieszance rozpadają się, co prowadzi do utleniania materiału. Intensywnie czarna barwa gumy świadczy o aktywności zawartych w mieszance fotostabilizatorów, które chronią oponę. 

Optymalnie dopasowane do danych warunków opony motocyklowe zapewnią nie tylko komfort jazdy, ale także przyczynią się do zachowania bezpieczeństwa – zarówno na drodze, jak i w terenie. Warto poszukiwać produktów markowych i nie poprzestawać na tańszych czy używanych zamiennikach! Nie zapominaj, że na szali znajduje się Twój komfort oraz bezpieczeństwo. 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze