Opony letnie – poradnik dla początkujących

Jesteś początkującym kierowcą, a przed Tobą pierwsza zmiana opon? Nie martw się. W życiu każdego laika przychodzi ten moment. Jeżeli Twoja wiedza na temat ogumienia jest znikoma i nie chcesz prosić doświadczonych kierowców o przysługę to ten artykuł jest dla Ciebie.

Zakup odpowiednich opon letnich jest często procesem długim i skomplikowanym. Na rynku każdy kierowca może znaleźć niezliczoną ilość producentów, modeli, a także rozmiarów w różnych cenach. Nie należy jednak zapominać, że odpowiednio dobrane felgi i opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jakie opony będą najlepsze?

Tylko idealnie dopasowane ogumienie jest w stanie zagwarantować odpowiednią przyczepność i krótką drogę hamowania. Pierwszą kwestią, na jaką zwracamy uwagę podczas zakupu opon to cena – aktualne ceny opon letnich sprawdzisz na SklepOpon.com. Niestety niskie koszty pozyskania często równa się z słabej jakości materiałami. Najistotniejszą rzeczą podczas wyboru nowego ogumienia letniego powinna być jej charakterystyka oraz rok produkcji. Zalegające na półkach sklepowych produkty mogą zużywać się podczas jazdy zdecydowanie szybciej.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Wśród kierowców przyjęło się, że opony zimowe tracą swoje właściwości przy dziennej temperaturze powyżej 7°C. Jednak należy pamiętać, że pogoda w naszym klimacie jest zmienna, szczególnie na przełomie pór roku. Aby zadbać o większe bezpieczeństwo na drodze, warto poczekać na ustabilizowanie się temperatur.

Czy moje opony są już zużyte?

Na podstawie grubości bieżnika każdy kierowca jest w stanie określić czy komplet opon jest zdatny do jazdy. Nowe opony charakteryzują się 8 mm grubością bieżnika. Wartość minimalna to 1,6 mm – ogumienie w tym przypadku traci swoje właściwości, a jazda staje się niebezpieczna. Przyjęło się, że najlepszym momentem na wymianę jest grubość bieżnika na poziomie 2-3 mm.

Klasa ekonomiczna, średnia czy wyższa?

Segment cenowy to istotna sprawa. Dobranie odpowiedniej klasy powinno być uzależnione przede wszystkim od stylu jazdy. Kierowcy, którzy poruszają się wyłącznie po mieście będą zadowoleni z klasy ekonomicznej lub średniej. Pokonując dłuższe trasy warto unikać ogumienia z najniższej półki. Decydując się na zakup opon klasy premium posiadamy pewność, że ogumienie jest wyprodukowane zgodnie z najnowszymi standardami.

Opony używane – tak czy nie?

Przy wyborze opon używanych najistotniejszy jest zakup z pewnego źródła. Niestety w przypadku opon letnich, często bywa tak, że ogumienie, które sprawia wrażenie wręcz nieużywanego jest niezdatne do jazdy. Zakup używanych produktów jest najlepszym wyjściem, gdy w ciągu najbliższego roku zamierzamy zmienić swój pojazd. Jeżeli zależy nam jednak na ogumieniu, które posłuży nam dłużej niż sezon warto zainwestować w nowy komplet.

Cztery czy dwie?

Posiadanie dwóch rodzajów opon letnich w pojeździe jest dopuszczalne przez polskie prawo. Jednak istnieje kilka warunków, których należy przestrzegać przy tym niestandardowym rozwiązaniu m.in.: na jednej osi muszą znajdować się identyczne opony, które są takiej samej konstrukcji oraz posiadają jednakowy indeks prędkości i nośności. Wyjątkiem są opony z napędem na cztery koła. Wtedy wymiana dwóch opon jest niedozwolona.

Nie ma idealnego sposobu, który pomoże dokładnie określić jakie opony powinniśmy wybrać. Wszystkie parametry są tak naprawdę uzależnione od naszych preferencji oraz zaleceń producenta. Na żywotność opon wpływa kombinacja wielu czynników, m.in.: konstrukcja opony, klimat, warunki na drodze, nawyki kierowcy i sposób w jaki o nie dba.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze